Duel levných základních desek s AMD čipsetem 970 | Kapitola 7
Seznam kapitol
Vybíráte levnou základní desku na platformě AMD a nechcete investovat příliš peněz? Tak to byste měli zbystřit. Dnešní článek se totiž bude věnovat levným základním deskám s čipsetem 970, do kterých mimo jiné vyjde co nevidět hodně očekávaný procesor Bulldozer. Jednoznačného vítěze mezi Asusem a Gigabytem jsme ale nenašli.
Taktovací a monitorovací software Easy Tune 6 vypadá o něco více stroze než AI Suite 2. Ona strohost se neprojevuje pouze na vzhledu, ale taktéž na funkcích. Tomu všemu nepřidá moc ani fakt, že ostatní utility, sloužící například pro řízení úsporných funkcí a nebo změnu BIOSu, jsou vzhledově roztříštěné a nepůsobí celistvě.
Pojďme zpět k ET6. Karta CPU je pouze informačního rázu a jako kdyby z oka vypadla populárnímu CPU-Z.
Záložka Memory zobrazuje informace z SPD čipu paměti.
Položka Tuner bude asi tou nejvyhledávanější ze všech. Zde můžete přetaktovat váš procesor a nejenom to. Můžete změnit frekvenci sběrnice, pamětí nebo PCI-E rozhraní. Násobič lze měnit pouze pro všechna jádra zvlášť, ale nechybí zde ani možnost změny násobiče turba.
Omlouvám se předem za nastavení voltáže, kdy jsem vyfotil pouze položky v základním módu. Napravím vše alespoň slovně. Stejně jako na desce Asus není problém nastavit napětí pro procesor, jeho uncore část i paměti. Nechybí zde ani možnost změny voltáže pro severní a jížní můstek základní desky.
V základním módu se dá pouze přepínat mezi aktivním stavem Core Boost. Je to obdoba turba od AMD, které ovšem funguje i v zátěži více jader.
Nezapomnělo se ani na přetaktování grafické karty.
Pokud se vám nepovede vyladit ventilátory skrze BIOS, může být potom sluhou Smart Fan, ve kterém se dají pohodlně nastavit křivky. Ovšem pouze pro ventilátor procesoru.
Nesmí zde chybět ani HW Monitor, který, jak jeho název napovídá, slouží k monitorování voltáže, rychlostí ventilátorů či teplot komponent.
U dalších dvou utilit se dostáváme k oné grafické neucelenosti. Neříkám, že programy vypadají škaredě, to ne, jenom když si vedle sebe otevřeme ET6, Easy energy saver a @BIOS, tak to není moc pěkná podívaná. Ale zpět od subjektivního názoru k EasyEnergy saveru, stejně jako EPU u Asusu pomáhá srážet spotřebu směrem dolů. Nicméně pokud se to s nastavením (podvoltováním) přežene, tak už to vede k nestabilitě. @BIOS zajistí přehrání BIOSu z prostředí Windows, ale stejně bych pro jistotu doporučil využít Q-Flash.