PCTuning Článek

Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo

Aleš Kaňák
Aleš Kaňák
21. 8. 2012 00:00 16 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Neúprosný vývoj pamětí 2. Testovací sestava a metodika 3. Kingston LoVo 2×4 GB 1600 MHz 4. Kingston HyperX T1 2×2 GB 2800 MHz
5. Výsledky vč. přetaktování – paměťová propustnost 6. Výsledky testů vč. přetaktování – další benchmarky 7. Bonus: Ivy Bridge 3770K a HyperX T1 na hraně 8. Závěr

Zhruba před rokem jsme pro vás připravili test, který jasně ukázal, že vysoká frekvence pamětí nemá až tak zásadní vliv na výkon a za dražší kity se nevyplácí připlácet. Jestli toto platí i dnes, si ukážeme v testu dvojice naprosto odlišných pamětí. První testovaný kit se snaží hrát na energetickou úsporu, druhý na extrémní takt.

Reklama
Reklama

Druhý testovaný kit Kingstonu spadající do produktové řady HyperX T1 je v naprostém kontrastu s úspornými pamětmi LoVo. Díky rychlosti 2800 MHz by měl být cílen opravdovým nadšencům nebo spíše overclockerům.

Záměrně jsem psal předešlou větu v podmiňovacím způsobu, protože se Kingston rozhodl, že paměti s frekvencí 2800 MHz nebude vyrábět ve větším počtu a zhotovil pouze pár kitů pro novináře a overclockery. Jsem tak velmi rád, že české zastoupení Kingstonu vyšlo vstříc a zapůjčilo tyto raritní paměti.

DDR3 paměti Kingston HyperX T1 KHX2800C12D3T1K2/4GX pracují s běžným napětím 1,65 V a mají skoro dvakrát vyšší pasivní chladič modré barvy. Teplo bude jistě odvádět o něco lépe, ale zamezí instalaci rozměrnějších chladičů procesoru jako například Noctua NH-D14 apod. Paradoxně se tak teplota pamětí může v některých situacích zvýšit.

Paměťový kit Kingston HyperX T1 podporuje Dual Channel zapojení a má celkovou kapacitu 4 GB (2×2 GB). V prvním XMP profilu je uložena frekvence úctyhodných 2800 MHz s časováním 12-14-14 a 1,65 V. Druhý XMP profil nastaví takt pamětí na 2666 MHz, časování 11-13-13 a rovněž napětí 1,65 V. Na screenshotu lze vidět, že program CPU-Z špatně četl tabulku časování z SPD čipu, základní deska v BIOSU s tím problémy neměla. Bude se tak jednat nejspíše o softwarovou chybu.

Paměti obsahují již dříve zmiňované čipy H9A – CFR od Hynixu, na které jsem byl osobně velmi zvědavý. Je jasné, že při základní frekvenci činící již velmi vysokých 2800 MHz nebude přetaktování v řádech procent, ale spíše v jednotkách MHz.

Ne všechny procesory Ivy Bridge mají silný paměťový řadič (IMC) a dokáží rozběhat paměti na frekvenci 2800 MHz. To možná bude i jeden z důvodů, proč Kingston upustil od oficiálního vydání těchto kitů a uvedl na trh „pouze“ 2666MHz moduly.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning