Duel pamětí – Kingston HyperX T1 vs. LoVo | Kapitola 3
Seznam kapitol
Zhruba před rokem jsme pro vás připravili test, který jasně ukázal, že vysoká frekvence pamětí nemá až tak zásadní vliv na výkon a za dražší kity se nevyplácí připlácet. Jestli toto platí i dnes, si ukážeme v testu dvojice naprosto odlišných pamětí. První testovaný kit se snaží hrát na energetickou úsporu, druhý na extrémní takt.
První testovaný paměťový kit od Kingstonu pochází z řady LoVo, která se vyznačuje nízkým provozním napětím. Za low-voltage paměti se často považují již 1,5V kity, nicméně Kingston šel ještě s napětím o kousek níže.

Zeleně laděný pasivní chladič může napovědět, že kity jsou určeny hlavně těm uživatelům, kteří se snaží snížit spotřebu celé sestavy na minimum. Je jasné, že tito ekologičtí geekové si zprvu pohrají s napětím a taktem procesoru, případně grafické karty, ale i na pamětech se dá uspořit nějaký ten watt.

Navíc se díky nižšímu napětí také snižuje odpadní teplo, které paměti produkují, a budou tak vhodné do HTPC nebo obecně tichých sestav s minimem ventilátorů a průtoku vzduchu.

DDR3 paměťový kit Kingston LoVo s označením KHX1600C9D3LK2/8GX má celkovou kapacitu 8 GB. Skládá se z dvojice 4GB modulů, které podporují dvoukanálové zapojení.

V prvním XMP profilu pamětí je uložena rychlost 1600 MHz při časování 9-9-9-27 a velmi nízkém napětí 1,35 V. Druhý profil snižuje výslednou frekvenci na 1333 MHz a upravuje časování n a 9-9-9-25. Napětí se sníží až na 1,25 V.

Abych uvedl věci na pravou míru, tak jsem tento kit pro recenzi vybral zcela záměrně. Na zahraničním fóru Xtreme Systems jsem se totiž dočetl, že některé série pamětí LoVo používají stejné čipy jako HyperX T1 2800 MHz (Hynix CFR – H9A). Docela to dává i svou logiku, že čipy, které dokáží běžet na velmi vysoké frekvenci, budou také schopny běhu na daleko nižším taktu s velmi malým napětím.

Paměťové čipy Hynix CFR – H9A mají shodou okolností naprosto shodnout specifikaci, jako testované LoVo: 1600 MHz při napětí 1,35 V a časování 9-9-9. Existují potom ještě horší čopy H9C, které se liší pouze vyšším provozním napětím, které činí 1,5 V. Nicméně testovaný kit byl již osazený čipy D9PFJ od Micronu a vypadá to tak, že si Kingston šetří lepší čipy H9A pro své 2600Mhz+ paměti.