Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu

Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu | Kapitola 2

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

11. 3. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. Tenkrát na Buildu 2. Duke Nukem 3D 3. Blood 4. Shadow Warrior 5. Redneck Rampage

Hry v článku jsou staré přes dvě dekády. Ti mladší si pomyslí, proč ty mrtvoly exhumovat, ale kdejaký stařík se zasní a zavzpomíná. Jsou to hry zastaralé, směšně zpracované, bláznivé, ale přesto zábavné. Podíváme se na původní Duke Nukem 3D, Shadow Warrior, Blood a Redneck Rampage uzpůsobené pro moderní monitory a PC.

Reklama

Duke Nukem 3D

Duke Nukem se objevil už v roce 1991. Nejprve jako 2D arkáda, ale teprve předělávka v roce 1996 do 3D mu zajistila nesmrtelnost. Blonďatý frajer s ocelovými svaly se tehdy pustil na vlastní pěst do boje s mimozemskou invazí. Vetřelci byli tak oprsklí, že zmutovali policajty v prasata (ačkoli, je v tom rozdíl?) a ukradli hromadu ženských. Příběh je klasická pitomost, ale o to vůbec nešlo. Skvělý design uvěřitelných levelů jako kino v Los Angeles nebo vesmírná stanice, divoká akce, hromady srandiček a blbostí (Shake it baby) a hlavně samotný charakter a vykreslení Duka dodalo hře pořádný šmrnc. A samozřejmě hlášky. Duke doslova nezavřel hubu a neustále dění komentoval, což působilo náramně svěže. Už jste nebyli v kůži nějaké bezejmenné a tiché mlátičky, ale v kůži těžkého machra, který si připaluje doutníky hořící lebkou.

Objevilo se i pár pokračování a miliony konverzí na konzole, ale opravdový sequel přišel až v roce 2011, nechvalně známý Duke Nukem Forever. Vývoj sežral celých čtrnáct let a výsledek byl přinejlepším průměrný. O téhle ptákovině ale řeč nebude, nás bude zajímat pouze akce z šestadevadesátého. Naštěstí je to jednoduché. Vydavatelé a vývojáři si spočítali, že potřebují zase naplnit štrozok a dílko DN Forever jim k tomu moc nepomohlo. Proto se chopili starého Duka, poladili engine, plácli k tomu novou epizodu a šup s tím na trh. Výsledek se jmenuje Duke Nukem 3D: 20th Anniversary World Tour.

Ale aby to nebyla opravdu jen rýžovačka prachů (jako že je), kromě upraveného enginu a nové epizody je tu i další obsah. Dabér Jon St. John se uvolil dodat Dukovi ještě lepší hlody, do arzenálu přibyl plamenomet pro likvidaci dosud neviděné havěti a taktéž hudba páté epizody bude slyšena poprvé. Nová epizoda je bez diskuze největším tahákem, takže si autoři dali záležet. Podíváte se po celém světě (Londýn, Moskva, Amsterdam apod.) a k tvorbě úrovní byli vypuštěni ze řetězu původní designeři.

Vzhled byl upraven pouze v rozumné míře, je tu lepší nasvícení, filtrace textur a korekce perspektivy. Vývojáři si čechrají peří tím, že engine byl překopán do plného tři dé. Bohužel jinak se toho v menu moc nastavit nedá.

Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu
i Zdroj: PCTuning.cz

Ve hře můžete libovolně přepínat mezi upraveným a původním vzhledem.
i Zdroj: PCTuning.cz
Ve hře můžete libovolně přepínat mezi upraveným a původním vzhledem.

Trochu zamrzí to, že z této edice byly vykastrovány i oficiální datadisky (např. Duke: Nuclear Winter), které byly obsaženy v předchozích kompilacích jako Megaton Edition nebo Kill-a-Ton 2015 Collection. Ale jak už to bývá, hádky o práva nejsou nikomu k užitku, a tak byly tyto packy staženy z prodeje.

Dvacáté výročí Duka se dá koupit buď na Steamu, v současnosti za dvacet ojro, nebo u české mafie cca za pětinu. Jestliže jste Duka pařili dřív jako my všichni, tedy z pochybné kamarádské kopie, proč nezískat za stravitelný bakšiš všechno v jednom. Kdyby se jednalo pouze o přeznačení staré hry bez nových možností, ani bych si neodplivl. Ale vzhledem k nové epizodě, vybroušenému enginu a dalším novotám se jedná o zajímavý kup. Tedy u našich překupníků, přímo na Steamu bych číhal na nějakou akci.

Zajímavá vychytávka výroční edice - můžete si zapnout komentáře autorů a pak se na určitých místech objeví tato ikona.
i Zdroj: PCTuning.cz
Zajímavá vychytávka výroční edice - můžete si zapnout komentáře autorů a pak se na určitých místech objeví tato ikona.

A nakonec, kdybyste chtěli vědět jak by asi vypadal Duke Nukem Forever, kdyby vyšel někdy na přelomu tisíciletí, tak doporučuji mod Duke Nukem Forever 2013. Stáhněte si archiv, rozbalte a do adresáře nahrajte soubor DUKE3D.GRP z původní hry (vyžadována je minimálně verze Atomic Edition) a spusťte dnf.bat. Mod běží na bázi portu eDuke32, takže naladíte i widescreen, textury jsou filtrované a tak dále. Už první level na to jde pěkně zostra, perfektní design Las Vegas, hutná akce a závěrečná jízda na velocipédu (chopperu) vstříc další akci působí svěže.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama