Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu

Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu | Kapitola 4

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

11. 3. 2019 03:00 16

Seznam kapitol

1. Tenkrát na Buildu 2. Duke Nukem 3D 3. Blood 4. Shadow Warrior 5. Redneck Rampage

Hry v článku jsou staré přes dvě dekády. Ti mladší si pomyslí, proč ty mrtvoly exhumovat, ale kdejaký stařík se zasní a zavzpomíná. Jsou to hry zastaralé, směšně zpracované, bláznivé, ale přesto zábavné. Podíváme se na původní Duke Nukem 3D, Shadow Warrior, Blood a Redneck Rampage uzpůsobené pro moderní monitory a PC.

Reklama

Shadow Warrior

Nejtvrdší ninja, jaký kdy žil? Dost možná. Ohání se katanou a má tak brutální anglický přízvuk, že by s ním zvládl bourat domy. Tedy, pouze ten původní Lo Wang. Novodobý hujer z roku 2013 je lingvisticky na výši a působí o mnoho uhlazenějším dojmem. Takový sebejistý, jízlivý, ale přesto smrtelně nebezpečný frajírek. Zato stařík z devadesátek je těžkotonážní jednomužná demoliční četa. Lo Wang působil jako bodyguard ve společnosti Zilla. Její šéf sice ovládal skrz firmu velkou část Japonska, ale znáte to, korupce, chamtivost a nakonec bratříčkování s démony pro větší zisky a moc. Lo Wangovi se to moc nezdálo, tak se na práci vybodl. To se zase nelíbilo bývalému zaměstnavateli a tak Zilla pro jistotu vyslal své nohsledy z jiné dimenze, aby Lo Wang skončil bradou vzhůru. Jednoho samozřejmě nakrkne, když ani nemůže beztrestně dát výpověď, takže bradou vzhůru skončí všichni ostatní.

Zkrátka, šílená 3D řežba, která dovádí do extrému všechny srandičky z Duka (autíčka na ovládání, manga baby ve sprše, hromady blábolů) a nešetří rudými cákanci stejně jako Blood (rozseknutí katanou má vskutku říz). Šermovat budete ve městech, klášterech nebo třeba v lázeňském komplexu. Variabilita rozhodně netrpí.

Hmm, ta katana je fakt ostrá, sorry.
i Zdroj: PCTuning.cz
Hmm, ta katana je fakt ostrá, sorry.

Pro autentický zážitek je možno zdarma na GOGu anektovat Shadow Warrior Classic Complete, což je původní hra a dva oficiální datadisky Wanton Destruction a Twin Dragon. Běh zajišťuje klasicky DosBox a hru budete pařit stejně jako my staříci před dvaceti lety. Ačkoli jsem nostalgik a rád na ty časy vzpomínám, pokroku se nebráním. Proto je lepší volba Shadow Warrior Classic Redux, opět na GOGu, za 9,99 dolarů.

Nabídne to samé jako verze Classic, ale s upraveným enginem, čili běží na Windows 10 a nemusí ho podpírat DosBox. Nechybí povinné vyfiltrované textury, vertikální synchronizace atd. Bohužel autoři si s enginem moc nevyhráli, poněvadž obsahuje několik nepříjemností. Maximální rozlišení je 2048 × 1536 a širokoúhlé skončilo na bídném 1920 × 1080. Navíc při zobrazení v okně mi hra pokaždé vytuhla. Pravděpodobně je cosi shnilého uvnitř programu, anebo vývojáři raději brousili katany, než aby brousili kód. Ani se nijak nesnažili ho poupravit k lepšímu, jako to udělali autoři Duka.

Při hře v okně Lo Wang dříve či později vytuhl a ne díky tomu, že by ho zabil nepřítel.
i Zdroj: PCTuning.cz
Při hře v okně Lo Wang dříve či později vytuhl a ne díky tomu, že by ho zabil nepřítel.

Existovaly sice jiné uživatelské porty, ale nejspíš jsou opuštěny (JonoF, Proasm a někdo pytlíkoval SW i na port eDuke32). Nejslibněji vypadá úprava od Justina Marshalla, ale jelikož je video staré dva roky, těžko říct, jestli na vývoji stále pracuje. Před rokem ještě přidal video, kde testoval Shadow Warrior s extra stříkající krví. Jinak ale jeho úpravy vypadají mnohem lépe než verze Redux. Detailnější textury, lepší nasvícení, stíny a samozřejmě taky hromada bugů.

Pár modů se taky dá najít, ale ani zdaleka to nejsou takové žně, jako pro Blood. Vesměs pár úchylně těžkých map a předělávek. Jednotlivé mapy se aspoň dají snadno vyzkoušet, stačí je nahrát do adresáře „maps“ v hlavní složce. Ve hře je potom menu „User map“ a tam si vyberete, jaký level hrát. Zkusil jsem tři mapy, designově vypadaly dobře, ale během pár minut jsem byl kaput. Buď jsem lempl, nebo hráči Shadow Warriora mají jiné povědomí o tom, co je to obtížnost.

Duke Nukem 3D, Blood aj.: Zahrajte si nejlepší hry na Buildu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pokud se přeneseme přes bídná rozlišení a sekání v okně (možná je chyba jen u mě, kdo ví), rozhodně se s Lo Wangem nebudete nudit.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama