PCTuning Článek

Dvě revize Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming, dvě různé karty

Adam Vágner
Adam Vágner
28. 12. 2017 12:00 23 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming: parametry karty 2. Testovací sestava 3. Ashes of the Singularity (Win 10, DX12) 4. Dirt Rally (Win 10) 5. Doom (Win 10, OGL+Vulkan) 6. Far Cry 4 (Win 10) 7. Far Cry Primal (Win 10) 8. Fallout 4 (Win 10) 9. GTA V (Win 10) 10. Metro 2033 Redux (Win 10) 11. Metro Last Light Redux (Win 10) 12. Rise of the Tomb Raider (DX12, Win 10) 13. Star Wars Battlefront (Win 10)
14. Tom Clancy´s The Division (Win 10, DX11 + DX12) 15. The Witcher 3: Wild Hunt 16. World of Tanks 9.15.1 (Win 10) 17. Gigabyte GF GTX 1060 rev. 1.0: chování boost v AvP 18. Gigabyte GF GTX 1060 rev. 1.0: boost v Crysis 19. Gigabyte GF GTX 1060 rev. 2.0: Chování boost v AvP 20. Gigabyte GF GTX 1060 rev. 2.0: boost v Crysis 21. Teploty 22. Chování ventilátorů 23. Hlučnost 24. Spotřeba, poměr výkon/watt 25. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 26. Závěrečné shrnutí

Stejný název, stejné specifikace, stejné takty, stejné produktové značení, na pohled stejné karty... a ve skutečnosti dva modely s dvěma různými chladiči, jiným nastavením GPU Boost i regulace chladiče. Podíváme se, jak se liší první revize Gigabyte GTX 1060 G1 Gaming, kterou najdete ve většině testů, od té, kterou si můžete koupit dnes.

Reklama
Reklama

V dnešním článku se podíváme na to, jak se liší novější druhá revize 6GB GeForce GTX 1060 G1 Gaming od Gigabyte od té první, kterou najdete ve většině testů. Nepříliš šťastné produktové značení karet Gigabyte, kvůli němuž je bez pohledu na krabici problém zjistit, co kupujete, už jsme řešili v nedávném testu 11Gbps verze Aorus GTX 1080. Že se něco změnilo, obchody obvykle zjistí, až když se začnou ozývat první zákazníci, že to není tak uplně ta karta, kterou si objednávali.

Podobný případ je i GTX 1060 G1 Gaming, která existuje rovněž ve dvou reviziích. Oba modely mají naprosto stejné modelové značení GV-N1060G1 GAMING-6GD, pod kterým je má vedena většina obchodů. Ze strany Gigabyte jde nepochybně o záměr – právě proto, aby nikdo z obchodníků a prodejců neměl potřebu řešit, o kterou verzi se jedná. Ona už i stávající nabídka výrobce je dost nepřehledná (obzvlášťe poté, co se vedle modelů Gigabyte objevily i modely Aorus).

Letmý pohled do tabulky a na ilustrační obrázek nevěstí žádnou záludnost. Stejné parametry, stejné takty, stejné rozměry.

revize 2.0 (vlevo) a rev. 1.0
revize 2.0 (vlevo) a rev. 1.0

Při podrobnějším zkoumání produktových fotografií už vás trkne, že na druhé revizi sedí jiný chladič a liší se i plošný spoj.

A liší se i nastavení BIOSu. Na úvodní obrazovce GPU-Z to vypadá jen na jinou verzi BIOSu.

vlevo revize 1.0, vpravo revize 2.0

V detailních informacích z BIOSu už jsou ale vidět rozdíly (i když opravdu nevím, nakolik se dá na zobrazené údaje spoléhat). Podle nich má první revize najdete u 100 % power limitu hodnotu 200 W a maximum, které vám karta dovolí nastavit, je 110 %, tedy 220 W, V druhé revizi můžete jít na 111 %, power limit už je ale nastavený níže na 180 W a maximum je 200 W. Limit teploty je u obou karet 83 °C, ochrana proti přehřívání se aktivuje na 92 °C.

limity pro GPU Boost v revizi 1.0

limity pro GPU Boost v revizi 2.0

údaje ze snímačů a další info (rev. 1.0)

údaje ze snímačů a další info (rev. 2.0)

Balení a příslušenství

Balení je jednoduché. Uvnitř potištěného obalu je lepenková krabice. V ní najdete nizounkou krabičku s příslušenstvím a pod ní pěnovou vystýlku, ve které je v sáčku samotná karta.

Krabice jsem nevěnoval moc pozornosti, měl jsem za to, že jsou stejné a liší se jen štítkem s vyznačením revize, ale když jsem procházel fotky, všiml jsem si, že se přece jen liší – v první revizi si můžete všimnout na schématu chladiče se dvěma bloky žebrování, ve druhé už jsou bloky tři.

V příslušenství najdete jen stručnou instalační příručku a DVD s ovaldači a softwarem od Gigabyte.

Příslušenství je strohé – stručná instalační příručka, DVD s ovladači a firemní utilitkou pro taktování FireStorm, pozitivem je redukce pro napájení (ze dvou šestipinových PCIe power na osmipin), která se bude hodit majitelům levnějších a starších zdrojů.


Karta je osazená chladičem, který výškou nepřesahuje dva sloty. Kryt je z matného černého plastu s oranžovými prvky. Umístění ventilátorů je dost nezvyklé, jsou natěsnané k sobě, takže celek působí na pohled nezvykle a nějak nevyváženě. Na čtyřech základních pohledech je revize 1.0, další čtveřice patří revizi 2.0.

Už na těchto fotkách si můžete všimnout zkráceného plošného spoje a posunutého napájecího konektoru

Specialitou jsou protiběžné ventilátory. V místě, kde se lopatky obou ventilátorů potkávají, se pohybují stejným směrem. Chladič se díky tomu chová o něco lépe než když lopatky, které se míjejí, tlačí vzduch proti sobě.

Na obrázku si ještě můžete všimnout loga Gigabyte podsvíceného pomocí nastavitelného podsvícení s RGB LED a kontrolky fan stop, která se rozsvítí v režimu pasivního chlazení karty.

U obou karet chrání spodek plošného spoje krycí plech. Umístění otvorů pro šrouby se liší, už z toho se dá vytušit odlišný návrh plošného spoje.

Zboku je nejlépe vidět, jak se liší uspořádání chladiče. V první revizi je chladič rozdělený do dvou bloků, ve druhé jsou už bloky se žebrováním tři. Dále si můžete všimnout, že se v druhé revizi přesunula napájecí kaskáda mezi záslepku a grafický čip. Dobře je vidět i to, že chlazení napájecí kaskády nemá malý samostatný, ale teplo přechází přes teplovodivou podložku přímo do většího pasivu chladiče. A taky je vidět, že mezi plošným spojem a backplatem jsou nějaké výplně, takže pomáhá i s chlazením součástek.

pohled zleva (rev. 1.0 a 2.0) a zprava (rev 1.0 a 2.0).
pohled zleva (rev. 1.0 a 2.0) a zprava (rev 1.0 a 2.0).

Nahoře rev. 2.0, dole rev. 1.0

 

Shora už je rozdělení pasivu do bloků vidět o něco hůř. Zato je dobře vidět, že ventilátor blíže záslepce ofukuje první třetinu pasivu jen zlehka, zbytek je schovaný pod krytem. Nemůžu si pomoct, ale chtělo by to spíš tři ventilátory, anebo podélné žebrování.

vlevo revize 1.0, vpravo 2.0

Backplate je u obou karet odlišný. S ohledem kompaktnější plošný spoj mohl být v revizi 2.0 kratší. Pasiv v zadní části karty by o něco lépe větral a možná mohl mít i o něco vyšší žebrování. Škoda.

vlevo revize 1.0, vpravo 2.0

Žebra v zadní části karty jsou ale přece jen o něco větší.

Výstupy jsou u obou revizí stejné, vedle tří DisplayPortů je jeden konektor HDMI 2.0 a pod nimi vidíte dual-link DVI-D (tedy bez analogové části D-sub).

I když má druhá revize kratší plošný spoj, celková délka karet je daná krytem chladiče a je stejná. Karta má délku 28 cm, do šířky přesahuje záslepku jen o malinko.

U obou karet slouží pro přídavné napájení jeden osmipin orientovaný směrem nahoru. Nad ním je ještě diagnostická LED.

A na posledním detailu si ještě můžete všimnout, že tam, kde je na revizi 1.0 jakoby prázdný prostor po chybějících můstcích pro SLI, už jsou v revizi 2.0 nasázené součástky až k okraji.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning