Exkluzivní zakázka – server do racku s vodním chlazením | Kapitola 4
Seznam kapitol
Servery nejsou úplně parketou, po které bychom na našem webu klouzali příliš často. Teď ale zrovna taková chvíle přichází – dnešní článek je kompletně o stavbě 2U serveru pro virtualizaci s originálním systémem chlazení. Zákazník se rozhodl pro alternativní řešení a přál si chladit jej vodou. Jak něco takového může vůbec vypadat?
To, co bylo pro zákazníka podstatné, je především výpočetní výkon. Server bude sloužit pro virtualizaci a obsluhovat aplikace od VMware, proto padla volba na to nejvýkonnější, co je možné pro socket 1366 koupit. A tím je jedině Intel Xeon X5690. Navíc tyto procesory budou v desce od EVGA osazeny hned dva.
Pokud to tak mohu nazvat, procesory série Xeon jsou určeny především pro nepřetržitý provoz a maximální zátěž, což je právě optimální pro potřeby tohoto systému. Xeon najde své uplatnění především v serverech nebo v PC sestavách u počítačových fajnšmekrů, kteří požadují od svých komponentů maximální výkon a spolehlivost.
Samotné jádro procesoru je vyráběno pokročilým 32nm výrobním procesem. Procesor disponuje šesticí fyzických jader s podporou technologie HyperThreading, tedy dvanáct jader virtuálních se stejným počtem najednou vykonávaných instrukcí. Každé z fyzických jader je taktováno na úctyhodných 3,46 GHz s možností režimu Turbo a automatickým přetaktováním až na 3,73 GHz. Ani to ale není strop a do reálného provozu bude v našem případě systém nasazen ještě s vyšším taktem CPU.
Intel si také poměrně zakládá na technologii nazvané „Virtualization Technology“. Ta zajišťuje možnost spojit stávající prostředí s prostředím virtuálním, je tedy možné např. spustit prostředí Windows XP na stávajícím prostředí Windows 7. Díky tomu lze vyřešit problémy s kompatibilitou programů na novějších operačních systémech. Ale to je asi pro tuto chvíli spíše vedlejší informace.
Byly použity operační paměťi G.Skill RAM 6× 4096 MB DDR3 1600 9-9-9-24, Ripjaws Series
Intel Xeon X5690 má však tu výhodu, že mu byl integrován paměťový řadič přímo do čipu. Konkrétně jde o tříkanálový řadič typu DDR3 a podporovány jsou moduly s rychlostí až 1333MHz. Zajímavá je i cache paměť, která je rovna 12 MB L3 a každé z fyzických jader disponuje 256 kB vyrovnávací paměti L2 Cache. TDP udávané výrobcem činí 130 W.
CPU blok - Watercool Heatkiller HK S1366 rev3
Oba procesory jsou samozřejmě středem zájmu i pro chlazení, proto se volil vodní blok, který se postará o bezkonkurenční chladící výkon. Společnost JSComputers volila produkt značky Watercool, konkrétně jde o blok nazvaný Heatkiller v revizi 3 určený pro socket1366.
Marketingové materiály hlásají, že by údajně mělo jít o nejvýkonnější CPU blok na trhu a do jisté míry to může být pravda, nicméně určitě by se našlo i méně komerční řešení, které výkon překoná. Pro dané potřeby a z důvodu profesionálního zpracování celkové sestavy však není možné experimentovat, proto je volba tohoto modelu takřka jednoznačná.
Jelikož se na desku vejdou dva procesory, byly samozřejmě třeba i dva bloky
Použité kusy jsou navíc ještě v limitované edici s niklovanou povrchovou úpravou. Watercool tak reagoval na reakce zákazníků, kteří požadovali právě niklovanou verzi. Na výkonu se však toto vylepšení nepodepsalo, ten je totiž naprosto totožný jako u neniklované verze. Zdá se tedy, že zákazníkům šlo především o vzhled, když už mají jeden z nejvýkonnějších bloků kupovat.
Hmotnost bloku je u hranice 400 gramů, takže i zde je vidět, že nepatří k nejlehčím. V balení je samozřejmě veškeré potřebné uchycení, ale opět chybí dvojice fitinek, ty je třeba dokoupit zvlášť. Celkově mám pocit, že si výrobce dal záležet i na vzhledu. Kombinace niklované mědi a černě lakované nerezové oceli, která slouží jako materiál uchycení, vypadá opravdu výborně.