foobar2000-alternativni-audio-prehravac
Zábava Článek Foobar2000 - alternativní audio přehrávač

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač | Kapitola 5

Jiří Vašek

Jiří Vašek

18. 9. 2008 01:00 55

Seznam kapitol

1. O co že vlastně jde? 2. Foobar2000 se představuje 3. Foobar2000 - první dojem 4. Foobar2000 - čím vás zaujme 5. Foobar2000 - pluginy 6. Závěrečné hodnocení

Už vás nudí váš současný přehrávač hudby a chcete zkusit něco jiného? Nebo marně hledáte nějakou funkci? A nebo potřebujete něco maximálně kompaktního s mizivou spotřebou systémových zdrojů? Možná vás zaujme právě Foobar2000.

Reklama

Kolem a kolem, Fb2k se podobnosti s Mirandou nezbaví zřejmě nikdy. Kromě výchozího jednoduchého vzhledu mají oba programy společnou poměrně velkou uživatelskou základnu a mnoho pluginů (komponent, modulů, jak chcete), které rozšiřují jejich možnosti. Pluginy lze zdarma stahovat a instalovat, jen u některých je nutné dát si pozor na kompabitilitu s aktuální verzí Fb2k.

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
i Zdroj: PCTuning.cz

Někomu možná množství pluginů připomene třeba Firefox, ale rozdíly tady přece jen jsou. Především neexistuje centralizovaná databáze pluginů - na oficiálním webu je jich pouze několik, a zbytek jsou 3rd party pluginy. Oficiální web odkazuje na 5 stránek s 3rd party pluginy, ovšem na internetu je jich daleko více. Zde vidím velkou sílu ale zároveň i slabinu Fb2k. Kdyby se autorům povedlo pluginy nějakým způsobem sjednotit, aby je šlo lépe vyhledávat, určitě by to Fb2k pomohlo v rozšíření mezi uživatele. Takhle je rozšíření funkčnosti sice možné, ale rozhodně ne jednoduché, a mnoho uživatelů může odradit. Zřejmě největší databází pluginů je neoficiální web obsahující pluginy i pro starší verze Fb2k, ale i ten má k uživatelské přívětivosti daleko. Další seznam nabízí Hydrogenaudio wiki. Na druhou stranu, drtivá většina uživatelů nejspíš žádný plugin nikdy potřebovat nebude, takže to zásadní problém určitě není.

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
i Zdroj: PCTuning.cz

Co tedy pluginy mohou přinést? Samozřejmě kromě podpory dalších formátů, DSP efektů a různých statistik, existují pluginy pro fyzickou práci se soubory, normalizaci, audiofilské lahůdky jako Kernel streaming nebo ASIO protokol nebo vypalování (funguje podobně jako plugin v Total Commanderu, jen místo vestavěného IMAPI využívá Nero). 3rd party pluginy pak nabízí nespočet dalších funkcí - namátkou Freedb databázi nebo propojení s mp3 přehrávači (iPod).

Foobar2000 - alternativní audio přehrávač
i Zdroj: PCTuning.cz

V souvislosti s pluginy musím znovu připomenout i podporu skinů či themes, chcete-li. Od verze 0.9.5 je již správce vzhledů vestavěný a proces změny vzhledu se tak zásadně zjednodušil.

Devizou Fb2k je také podpora audiofilů z Hydrogenaudio fóra.

Zajímavé pluginy

Pluginů samozřejmě existuje nespočetné množství, ale myslím že nebude na škodu zmínit alespoň pár zajímavých, které sám používám.

foo_audioscrobbler - pro uživatele last.fm je to nošení dříví do lesa, ostatní možná zaujme možnost generování statistik podle toho, co posloucháte - a právě to Fb2k naučí tento plugin.

foo_amipwrapper - užitečné zejména pro uživatele různých diskusních kanálů - jednoduchou klávesovou zkratkou můžete do chatu vložit, co zrovna posloucháte, bez nutnosti to celé ručně vypisovat; pro pořádné a kompletní nastavení se dodává s utilitou AMIP Configurer.

foo_channel_mixer - hračičkové jistě ocení možnost detailně si vyladit výstup přesně na míru jejich zvukové aparatury.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama