Fractal Design Define XL R2 – novinka ve stínu menšího bratra | Kapitola 3
Seznam kapitol
Fractal Design přišel nedávno s novým modelem Define R4, který je jakousi vlajkovou lodí značky. V portfoliu však nechybí ani větší verze označená jako XL, která je určena uživatelům vyžadujícím víc než jen full-tower. A nyní se v obchodech objevuje i nová revize zvětšené verze – XL R2. Dnešní článek se zaměří na změny, kterými tato case prošla.

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware
S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…
Ovládací panel je opět typicky umístěn na horní hraně čelního panelu. Celkově dostál jen mírných změn, nicméně jeho umístění i zpracování je poměrně příjemné a především ergonomické. Dostupnost je totiž dobrá a univerzální, ať je case pod, či na stole. Vprostřed nechybí klasicky výrazná indikační LED, na kterou přímo navazuje POWER tlačítko. To je velké, dobře hmatatelné a s jistým a tichým stiskem.

Po obou stranách jsou pak umístěny konektory, napravo to je čtveřice USB nakombinovaná ze dvou starších 2.0 konektorů a dvou moderních 3.0 konektorů. Čtyři porty jsou možná až zbytečný luxus, nicméně někdy se mohou hodit. Nalevo se nachází dvojice HDaudio konektorů pro sluchátka a mikrofon. Novinkou je však RESET tlačítko umístěné právě na ovládacím panelu.

FractalDesign jej původně vůbec nepoužíval, nicméně postupem času se stává standardní součástí ovládacího panelu. Je ale samozřejmě rozměrově menší a nepatrně zapuštěné, aby nedošlo k nechtěnému stisknutí.

Horní část skříně je vyrobena již z plechu a jde vlastně o kryt šasi. Není na ní tedy nic extra zajímavého, až na dvojici pozic v zadní polovině case. To je totiž poměrně velká změna proti původní XL verzi, která využívala nakloněného ventilátoru, který vyfukoval ohřátý vzduch dozadu za case. V tomto případě zde ventilátor za prvé není vůbec instalován a za druhé jsou horní pozice rozhodně praktičtější.

Ptáte se proč? Hlavně z důvodu podpory vodního chlazení. Bez problémů sem totiž upevníte 240 výměník a nemusíte nic upravovat. Uvnitř case je v horním prostoru dostatek místa, takže pro chlazení vodou už není žádné omezení. U staré verze case bylo nutné otvory pro výměník buď vyřezat, nebo jej umístit někde jinde. A druhým negativem bylo netradiční umístění ventilátoru, který byl nepatrně nakloněn, čímž trpěly ložiska a po dlouhodobém provozu začal být hlučný.

Nově tedy výrobce zvolil sice jednoduší, ale zároveň praktičtější řešení. V základu jsou obě pozice zakryty odhlučňovacím materiálem a krytkou. Využít je můžete dle vlastního uvážení a nechybí otvory pro uchycení 140mm, ale i 120mm ventilátorů. Výrobce lze tak za toto pochválit.

Bočnice jsou taktéž vyrobeny z ocelového plechu, jehož tloušťka je 0,8mm. Nechybí velmi odolné práškové lakování, takže bočnice jsou ve výsledku dost masivní a těžké. Design však potvrzuje jednoduchý styl, jelikož jde o naprosto rovné kusy plechu, bez sebemenšího prolisování.

Snad jen levá bočnice je narušená opět jednou pozici pro ventilátor. Jedná se o stejně zpracovanou pozici, jako tomu je na horním panelu, tedy pro použití jak 120mm, tak 140mm ventilátoru. Standardně je pozice zaslepená krytkou s odhlučňovacím materiálem.

Podotýkám také, že výrobce zatím nezačal nabízen verzi s oknem, jako tomu je u full-toweru R4, ale asi není vyloučeno, že se taký model v nabídce časem objeví. Pak by výše zmíněná pozice asi zmizela úplně. Bočnice se navíc otevírají směrem dopředu, není tedy nasunutá v zámcích, ale velmi jednoduše se vyklopí, což je při častém otevírání značně efektivnější.