PCTuning Článek

Fractal Design Meshify C: inspirace prvky stealth

Petr Kupský
Petr Kupský
9. 8. 2017 15:00 6 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod 2. Exteriér 3. Interiér – 1.část 4. Interiér – 2.část 5. Příklad montáže 6. Hodnocení a závěr

Porfolio počítačových skříní švédského výrobce Fractal Design dnes doplnil model Meshify C. ATX skříň kompaktních rozměrů nabízí esteticky zajímavý vzhled díky čelní masce ve vzhledu 3D polygonové sítě a tmavě zabarvenému temperovanému sklu na bočnici. Hlavní prioritou konstrukce je zvýšení průtoku chladícího vzduchu interiérem skříně.

Reklama
Reklama

Interiér – 2.část

Skříň Fractal Design Meshify C nabízí také slušný prostor pro vedení a ukrytí přebytečné kabeláže v mezeře pod plechem základní desky. Mezi uzavřenou bočnicí a plechem základní desky je prostor šíře 20 mm, mezi jeho vystupujícími prolisy pak 15 mm a mezi sníženou částí podél čela skříně je prostor šíře 35 mm. Pro vyvázání kabelů je určeno několik vylisovaných plechových poutek.

V papírové krabičce, ukryté v tunelu napájecího zdroje, najdeme potřebný spojovací materiál včetně šesti plastových vázacích pásek a hadříku, který se bude hodit na čištění otisků prstů na hladkých lesklých površích. Vhod přijde i 24stránkový obrazový manuál.

U skříně, která byla dodána k testu, chyběl sáček s dvacítkou šroubů s jemným závitem pro uchycení disků a mechanik. K chybě muselo dojít ve výrobě a snad se jedná o ojedinělý případ.

Přední plastové čelo skříně Fractal Design Meshify C je k ocelovému rámu skříně přichyceno pomocí plastových hmoždiek. Otvor ve spodní části rámu tvoří madlo, za které je možné čelo z rámu vytrhnout. Jde to poměrně ztuha.

Ovládací panel na horní straně předního čela je napojen na kabely, směřující do základní desky. Některé kabely jsou opatřeny konektory, ale jiné jsou připojeny napevno. Pokud bychom chtěli čelo skříně oddělit, musíme kabely od základní desky odpojit.

Teď si jistě říkáte, jak budeme proboha čistit prach z přední mřížky? Naštestí na nás výrobce myslel a mřížka jde s trochou šikovnosti z plastového čela vyjmout i bez nutnosti jeho odtržení od rámu skříně.

Odstranění plastového čela je však nutné pro přístup ke dvojici šroubů krytu tunelu nad košem s disky. Jak vidíme na obrázku výše, tento kryt zasahuje do pozice, určené pro spodní 120mm ventilátor. Aby jej bylo možné osadit, musí být kryt tunelu odstraněn. Konstrukce krytu bohužel neumožňuje jeho alternativní uchycení v odsunuté poloze.

Ventilátorové pozice na čelní stěně skříně dovolují posun osazených ventilátorů ve svislém směru. Každá z pozic disponuje jiným rozsahem posunu. Horní 120mm ventilátor lze posouvat jen o 25 mm, spodní o 30 mm a středový o 45 mm. Horní 140mm ventilátor je možné posouvat o 25 mm a spodní o 40 mm.

Jak již jsme napověděli, přední mřížku, tvořící prachový filtr, je možné za účelem čištění vyjmout samostatně. Není to ale moc snadné. Jednou rukou uchopíme vystupující znak výrobce, tvořící malé madlo a táhneme jim směrem vzhůru a současně směrem ven. Druhou rukou poté vymáčneme širokou západku v hloubi spodního otvoru plastového čela skříně. Západka je velmi tuhá, takže je třeba silněji zamáčnout ve směru vzhůru.

Výrobce nám tuto manipulaci v manuálu nevysvětlí, takže ten, kdo nečetl naši recenzi, musí si na to přijít sám metodou pokus - omyl. Pokud tu mřížku nebude rvát od horního okraje, tak to snad dopadne dobře.

V detailu se ještě podívejme na zadní stranu čelní kovové mřížky, tvořící prachový filtr. Ta je uchycena na plastovém rámu s žebrováním ve tvaru 2D polygonové sítě. Na zadní straně mřížky je nalepena prodyšná pěnová hmota tloušťky cca 3 mm. Otvory v kovové mřížce mají průměr okolo 1,5 mm, takže je zřejmé, že případný prach zachytí až tato pěnová hmota. Asi je vám už jasné proč je znak výrobce na čelní kovové mřížce uchycem pomocí dvojice docela velkých šroubů.

Pod kovovou mřížkou, se u okraje v pravém horním rohu plastového čelního rámu skříně Fractal Design Meshify C nachází 2cm svislý proužek z průsvitného plastu. Pod ním jsou ukryty samostatné indikační LED diody spuštění sestavy a činnosti disku. Jejich světlo nejen, že musí projít děrováním mřížky, ale také pěnovou hmotou filtru. Lze počítat s tím, že světlo diod v tomto případě nebude nijak rušivé.

I když to tak na obrázku výše nevypadá, koš pro pevné disky nejde otevřeným bokem skříně vyjmout. Otvor je o několik milimetrů užší. Abychom mohli koš v případě potřeby vyjmout, musíme odstranit kryt v přední horní části tunelu. K tomu stačí uvolnit dvojici šroubů na přední stěně rámu skříně.

Otvor pod krytem je jen o něco málo větší, než jsou rozměry horní stěny níže umístěného koše.

Koš pro disky je uchycen pomocí čtveřice šroubů na spodní straně rámu skříně. Uchycení v drážkách umožňuje posouvání koše s disky v rozsahu 45 mm. Toto se bude hodit v případě, že budeme na přední stěně osazovat 120mm ventilátor ve spodní pozici, případně 360mm radiátor vodního chlazení.

Aby šel uvolněný koš otvorem v tunelu vyjmout, musíme ještě posunout výše ventilátor ve střední pozici na přední stěně. Tyto drobné komplikace jsou daní za snahu výrobce o minimalizaci celkových rozměrů skříně.

Koš pro 3,5" disky je osazen dvěma plechovými šuplíky, které jsou v koši pevně aretovány pomocí západek. Navíc je možné šuplíky pevně přišroubovat pomocí bočních otvorů se závitem. Pro uchycení pevného disku jsou na šuplíku čtyři gumové silentbloky, tlumící přenos případných vibrací do konstrukce skříně. Alternativně můžeme do šuplíků osadit 2,5" mechanické disky, nebo SSD.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning