PCTuning Článek

FractalDesign Node 304 – malá skříň z venku, velká uvnitř

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
27. 12. 2012 02:00 9 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Rozšíření portfolia 2. Design ze Švédska 3. Kryt, respektive exteriér 4. Šasi
5. Interiér 6. Teplotní testy 7. Závěrem

Pokud máte perfektně vybavenou ITX desku a teď jí nemáte kam osadit, může vám být nápomocna dnešní recenze. Nový model z rodiny FractalDesign s označením Node 304 je totiž exkluzivním kusem hardware, který nejenom ozdobí váš obývací pokoj, ale také velmi dobře zvládne splnit všechny požadavky po stránce funkčnosti.

Reklama
Reklama

Mimo čelního panelu je však podle mého názoru zajímavý i zbytek exteriéru. Case je kompletně konstruována z ocelového plechu, pouze čelní panel je plastový. To tedy napovídá, že i kryt šasi je vyroben z plechu. A jak to u case těchto rozměrů bývá, jedná se o jednodílný kryt, který se při demontáží vyklopí nahoru a následně odejme z case pryč. V jeho pozici jej drží čtveřice šroubů v zadní části.

Krty je koncipován především funkčně, jelikož uvnitř case není prostoru nazbyt a přitom by měla být zajištěna maximální funkčnost, je třeba, aby skrze kryt procházelo dostatečné množství vzduchu a bylo tedy zajištěno airflow. O to se stará dvojice otvorů po obou stranách, které jsou vyplněny perforovanou mřížkou, která z části funguje i jako prachový filtr.

Větší perforace je na levé straně, kde bude velmi nápomocna grafické kartě, která je v těsné blízkosti. Pokud totiž zvolíte nějakou výkonnější kartu, což case překvapivě dovoluje, bude dostatek vzduchu základ pro stabilní chlazení. Co se týká velikosti grafické karty, tak je samozřejmě limitována a v tomto případě několika variantami, o tom ale až v rámci interiéru. Musím tedy upozornit, že tato mřížka je z vnitřní strany ještě vybavena prachovým filtrem s možností odejmutí a vyčištění.

Druhá perforace je naopak umístěna na pravé straně a je o poznání menší. Její umístění ale není také vůbec náhodné – ba naopak. Ideálně totiž slouží jako výfukový otvor pro napájecí zdroj, který je umístěný uvnitř case v přední části.

Jinak je kryt poměrně standardní, i když vyrobený z poměrně pevného 0,8mm plechu. Díky koncepci demontáže kompletního krytu z jednoho dílu, se tak perfektně dostanete kamkoliv do útrob šasi, nicméně samozřejmě trochu překáží dost masivní konstrukce rámu, za kterou jsem ale osobně rád.

Tím ale exteriér není kompletní. Poměrně propracovaný je také spodní díl skříně. Ten se nijak nedemontuje a slouží opravdu jako masivní základna. Plech, který je po celém dnu je ještě obehnán plastovým rámečkem, který má za úkol především přenést designovou křivku čelního panelu i na zbytek case, aby case působila celistvě. 

Na rámu jsou však umístěny i nožičky pro kontakt s podložkou. V tomto případě výrobce volil pouze pryžové polštáře nalepené na plastovém rámečku, které distancují case proti podložce jen o několik milimetrů. Mimo toho je zde ale ještě plastový rámeček s prachovým filtrem, který ukrývá perforaci. Ta logicky funguje pro sání napájecího zdroje.

Plastový rámeček je zpracován tak, aby jej bylo možné velmi snadno vyjmout, takže stačí lehký pohyb směrem dozadu a rámeček je venku – čištění je tedy otázkou pár vteřin, nicméně je nutné case pootočit na bok. Osobně považuji za největší problém přísun vzduchu do tohoto prostoru. Pokud totiž bude case na pevné podlaze či na stole, zůstane pod rámem několik milimetrů, které by pro ventilátor stačit mohly.

Pokud ale case posadíte na koberec, kde case nepatrně zapadne, veškerý průtok vzduchu bude „ta tam“ a jediné, co bude ventilátor moci dělat, bude sání prachu z koberce. Jestliže tedy uvažujete o koupi této case, rozhodně zapomeňte na umístění na koberci. Jinak by rozhodně mohl nastat problém s přehříváním zdroje a celkově neefektivním airflow.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning