PCTuning Článek

FractalDesign Node 304 – malá skříň z venku, velká uvnitř

Jan Štěpánek
Jan Štěpánek
27. 12. 2012 03:00 9 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Rozšíření portfolia 2. Design ze Švédska 3. Kryt, respektive exteriér 4. Šasi
5. Interiér 6. Teplotní testy 7. Závěrem

Pokud máte perfektně vybavenou ITX desku a teď jí nemáte kam osadit, může vám být nápomocna dnešní recenze. Nový model z rodiny FractalDesign s označením Node 304 je totiž exkluzivním kusem hardware, který nejenom ozdobí váš obývací pokoj, ale také velmi dobře zvládne splnit všechny požadavky po stránce funkčnosti.

Reklama
Reklama

A my můžeme plynule přejít do útrob case, kde je z části možné mluvit o opravdu stísněných prostorech. Na druhou stranu je ale vnitřní rozložení natolik ergonomické, že při daných rozměrech je vlastně místa dost. Asi nejvíce zaujmout atypicky tvarované, ale i umístěné pozice pro pevné disky. Ty jsou totiž zbarveny do bílé barvy, což příjemně kontrastuje.

Všechny disky jsou uloženy atypicky bokem svisle dolů, což diskům samotným nijak neubližuje a uvnitř case tak získáme volný prostor pro ostatní komponenty. A zdá se to být až neuvěřitelné, ale tato case dokáže pojmout až šest pevných disků najednou. A je jedno, zdali jde o 3,5“ či 2,5“ verze. Celkem jsou zde tři samostatné rámečky, kdy každý z nich pojme dva disky. Záleží tedy na vašem uvážení, kolik disků potřebujete.

Rámečky jsou vymyšleny tak, že disk šroubujete do typických gumových kroužků, takže nehrozí přenos vibrací. 2,5“ disky se šroubují napřímo na plech. Samotný rámeček je upevněn za pomoc trojice šroubů, takže pro častější machinace s disky to není. Líbivě však působí logo výrobce vylisované na horní části držáku. Celkově jde o velmi nápaditou a zajímavou koncepci.

Zbývající volné rámečky je možné demontovat a získat tím ještě více prostoru, ať pro úpravu kabeláže, či pro větší grafickou kartu. Právě v místě grafické karty nastává největší konflikt. Každý si v podstatě musí vybrat, jakou konfiguraci plánuje osadit a podle toho volit vnitřní uspořádání. Pokud totiž využijete všech šest pozic pro disky, bude délka grafické karty omezena na 170 mm. Pokud ale první pozici demontujete, získáte rázem prostor o délce 310 mm.

Druhým prvkem, který montáž grafické karty může omezit, je napájecí zdroj. Skříň je totiž koncipována na standardní ATX zdroj, jehož délka by však neměla přesáhnout 160mm. To nebývá problém, jelikož standardní zdroje toto splňují bez problémů. Zapomenout ale budete muset na prodloužené verze s vyšším výkonem, které někteří výrobci nabízí, stejně tak je třeba obezřetně vybírat modulární zdroj, aby konektory pro připojení kabeláže nebyly příliš mohutné.

Jelikož ale nepředpokládám, že by někdo reálně využil všechny pozice pro disky a předpokládám, že si vystačí se čtyřmi, bude prostor pro grafickou kartu pravděpodobně k dispozici v kompletní délce. Díky tomu lze považovat case za opravdu prostornou. A když už zmiňujeme ty rozměry, neměl bych zapomenout na chladič procesoru. Pro něj je zde připraveno celkem 165 mm volného prostoru, takže problém nebude ani s většími věžemi. O efektivní chlazení se tak bude moci starat důsledně. Výrobce dokonce uvádí kompatibilitu se single-fan vodními systémy, kdy je možné výměník umístit k zadnímu ventilátoru a kolem procesoru bude také dostatek prostoru.

Zmínil jsem také napájecí zdroj. Ten najde své místo v přední části skříně, kde je pro něj připraven plechový rámeček pro montáž. Vejde se sem naprosto standardní ATX zdroj, který napevno přišroubujete k rámečku a jen rozvedete kabeláž po case. Díky spodnímu otvoru je zajištěn přívod vzduchu i pro nejdostupnější verze se spodním ventilátorem a ohřátý vzduch je vyfukován ihned mimo case skrz boční perforaci, takže zahřívání zdroje neovlivňuje ostatní komponenty.

Zbylý prorost podlahy už patří jen základní desce ve formátu ITX/DTX, k čemuž poslouží dodávané distanční sloupky. Prostor case je tak velmi efektivně vyplněn a přitom zůstává dostatek volného prostoru pro průchod vzduchu, což považuji za velmi podstatné. U většiny obdobných case totiž bývá výrazný problém s chlazením z důvodu přeplněnosti. Samozřejmě je ale třeba myslet na to, že tato case nenabízí žádnou externí pozici a neosadíte jí tedy bohužel optickou mechanikou.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning