Gainward RTX 3060 Ghost
PCTuning Článek

Gainward GF RTX 3060 Ghost 12GB: skvělý základ

adam-vagner
Adam Vágner
2. 6. 2021 08:00 8 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Gainward RTX 3060 Ghost: Parametry 2. Konstrukce chladiče, konektory 3. Testovací sestava 4. 3D Mark Fire Strike a Fire Strike Extreme 5. 3DMark Time Spy a Time Spy Extreme 6. Aliens vs. Predator 7. Death Stranding (TAA, DLSS) 8. F1 2020 (TAA, DLSS) 9. Far Cry New Dawn 10. GTA V 11. Metro Exodus, bez ray tracingu 12. Metro Exodus, ray tracing, DLSS 13. Shadow of the Tomb Raider, DXR, DLSS 14. The Division 2
15. The Witcher 3 16. World of Tanks 17. Chování boost v AvP 18. Chování boost v F1 2020 19. Boost v Metro Exodus 20. Boost ve World of Tanks 21. Spotřeba sestavy 22. Poměr výkon/watt, náklady na provoz 23. Chování ventilátorů 24. Hlučnost 25. Teplota GPU 26. Průměrný výkon 27. Cena, poměr cena/výkon 28. Závěrečné shrnutí

Za normálních okolností by byl nepřetaktovaný model Gainward GeForce RTX 3060 Ghost kartou, která se dá koupit za cenu doporučenou Nvidií. Přestože jde o jednu z nejlevnějších RTX 3060, nemusíte se bát vysoké hlučnosti, a dokonce i svítí!

Reklama
Reklama

Karta dostala dvouslotový chladič s dvojicí axiálních ventilátorů se zesílenými lopatkami. Zajímavé je, že stejně koncipovaný pasiv najdete i na výkonnější RTX 3060 Ti Dual od Palitu s příkonem 200 W, takže na 170W GeForce RTX 3060 bude mít slušnou rezervu.

Ventilátory mají stejný směr otáčení a ofukují chladič s příčným žebrováním. Kryt je z černého plastu s imitací kartáčovaného kovu. Na vnějším boku je logo GeForce RTX podsvícené pomocí barevných RGB LED. Nejsou adresovatelné, ale umožňují alespoň nastavení odstínu a intenzity podsvícení a základní efekty přes aplikaci výrobce.

Zadní stranu karty chrání plastový kryt. Ty nevídám zrovna rád, protože to chlazení plošného spoje neprospívá a často ještě zhoršují proudění vzduchu v zadní části karty. Ale ve chvíli, kdy se vám podaří s kartou o něco škrtnou a utrhnout jednu z titěrných součástek držících na mikrokapičkách pájky, budete hodně litovat, že karta kryt nemá.

V zadní třetině karty je navíc volně průchozí, takže lepšímu chlazení karty nijak významně nebrání. Na zmiňované RTX 3060 Ti od Palitu pod „medovou pláství“ ještě průsvitný plast s barevným podsvícením, levnější RTX 3060 od Gainwardu má na tomto místě jen vložku z černého plastu, která nesvítí.

Teplo z napájecí kaskády jde přes teplovodivé podložky přímo do velkého pasivu, což je asi nejrozumnější řešení.

Při pohledu shora je krásně vidět, jak je chladič v zadní části vzdušný. Chlazení i hlučnosti karty to opravdu prospívá.

Na první pohled to vypadá, že má chladič klasický střední formát o délce 23 cm, přeměření ale ukazuje, že je končí někde mezi 24 a 24,5 cm.

Na záslepce najdete standardní kombinaci jednoho konektoru HDMI 2.1 a tří DisplayPortů.

A konečně přídavné napájení. K tomu slouží přídavný osmipin. K němu jen dvě drobnosti – je v polovině karty, takže napájecí kabel vedený za základní deskou bude nejspíš více napnutý.

A pak orientace konektoru – ta je tradiční, zámek pro konektor je na fotografii nahoře, takže při odpojování konektoru vám bude trochu překážet kryt, pod kterým je konektor utopený. Bylo by fajn, kdyby na to výrobce při konstrukci myslel a použil konektor otočený o 180 °, ale není to nic, co by vám denně komplikovalo život.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Související články

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning