GeForce Now: cloud s „RTX 2080“ zdarma či za 139 na měsíc
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek GeForce Now: cloud s „RTX 2080“ zdarma či za 139 na měsíc

GeForce Now: cloud s „RTX 2080“ zdarma či za 139 na měsíc | Kapitola 8

Adam Vágner

Adam Vágner

11. 2. 2020 03:00 83

Seznam kapitol

1. Herní PC jako služba 2. Podporované platformy a ekosystém 3. Jak to funguje 4. Seznam her podporovaných v GeForce Now pro PC
5. Hardware a nastavení 6. Kvalita streamu 7. Odezva 8. Závěrečné shrnutí

Nvidia spustila ostrý provoz služby GeForce Now pro streamování her. Můžete vyzkoušet variantu zdarma, u níž je každé připojení k herním PC v cloudu omezené na hodinu (můžete se ale připojovat opakovaně) anebo placenou službu s tříměsíční zkušební dobou zdarma. Podíváme se na funkce, výhody, nevýhody a jak je na tom s kvalitou a odezvou.

Reklama

Závěrečné shrnutí

Porovnání výkonu, kvality obrazu a měření odezvy by si určitě zasloužilo více pozornosti a přesnější a detailnější měření, ale už tak mi tento článek o GeForce Now sežral neakceptovatelné množství času. Proto vám aspoň doporučím, abyste si GeForce Now vyzkoušeli na vlastní kůži, je to velmi snadné.

Pro koho GeForce Now bezpečně není? Pro všechny, kteří mají doma špičkovou nebo i lehce nadprůměrnou herní sestavu a nemají potřebu hrát někde na cestách. Majitelé nějakého modernějšího čtyřjádra či šestijádra s vyššími takty a karet s výkonem někde na úrovni RTX 2060 nebo RX 5700 si komfortněji zahrají na vlastním stroji. Bez horší odezvy, nejspíš s vyšší snímkovou frekvencí a bez případných artefaktů v obraze daných ztrátovou kompresí.

Ve stávající podobě GeForce Now moc nepotěší ani majitele monitorů s vyšším rozlišením než 1920 × 1080 bodů. Zejména na 4K už obraz vypadá hodně rozmazaně – zatímco v plném HD při maximálním datovém toku vás nenapadne, že by mohlo jít o stream a bez detailního zkoumání nepoznáte rozdíl, při roztažení obrazu přes celou obrazovku na větším 4K monitoru nebo televizoru už dostanete něco, co se podobá spíš sledování let's playů na Youtube. Lepší (ostřejší) obraz by mohl být s integer scalingem a rozlišením monitoru sníženým na 1920 × 1080 bodů, ale to jsem zatím nezkoušel. Škoda, že nejde zapnout aspoň rozlišení 2560 × 1440 bodů, ale jak jsem zmiňoval dříve, Nvidia by měla přidat podporu vyšších rozlišení později už v tomto roce.

A jednoduché to asi nebudou mít ani majitelé speciálních ovladačů pro simulátory, sám jsem zatím ale nevyhrabal volant, abych vyzkoušel, jestli bude aspoň nějak fungovat (a rozchodit force feedback nebude asi už vůbec legrace).

Při zobrazení v rozlišení jiném než je nativní stream máznutý víc, než je nutné, takto vypadá snímek streamu s 1920 × 1080 body na monitoru s rozlišením 4K.
i Zdroj: PCTuning.cz
Při zobrazení v rozlišení jiném než je nativní stream máznutý víc, než je nutné, takto vypadá snímek streamu s 1920 × 1080 body na monitoru s rozlišením 4K.

Určitě bych neřekl, že je delší odezva tak znatelná, že je hraní na dálku nepříjemné. V multiplayeru budete mít u stříleček, kde musíte přesně a rychle reagovat, nevýhodu, v režimu pro jednoho hráče je to ale naprosto použitelné – rozhodně je to příjemnější hraní než nějaká cukatura na pětadvaceti snímcích za sekundu kvůli tomu, že váš počítač nestíhá. Mírně nekomfortní to bude asi jen, pokud to přeženete s nastavením detailů a snímková frekvence se propadne někam ke 30 fps, při nižších snímkových frekvencích už je input lag znát výrazněji.

Jako ideální řešení mi GeForce Now přijde u studenta, který tráví čas na kolejích jen s nějakým levnějším notebookem – velmi pravděpodobně bude displej s full HD, rychlé připojení s krátkou odezvou (i když jak se tak dívám, tak kolejní připojení nebývá tak neomezené, takže studenstvo možná bude muset trochu přiškrtit bitrate).

Potom je to velmi jednoduché řešení pro všechny, kteří využívají jinou platformu než PC, ale občas by si něco z her pro PC chtěli zahrát. No a pak pochopitelně pro všechny, kteří mají k dispozici solidní připojení, ale nechtěli „investovat“ majlant do žravého herního počítače, jehož hodnota se za pár let propadne do horoucích pekel, ale občas by si něco náročnějšího chtěli zahrát.

Pro příznivce drahých a našlapaných herních PC mám dobrou zprávu, nehrozí, že by je streamování her v brzké době vytlačilo. Ale už si umím představit, že jestli se toho chytnou větší telekomunikační operátoři a jednou budou mít herní servery v každém větším městě...

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama