GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita
Článek GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita

GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita

Adam Vágner

Adam Vágner

29. 9. 2020 03:00 62

Seznam kapitol

1. Levné POSCAPy = nestabilita? 2. Nvidia: Kondenzátory nejsou ukazatelem kvality 3. Boost v AvP – performance, staré ovladače 4. Boost v AvP – performance, nové ovladače 5. Boost v F1 2018 – performance, staré ovladače 6. Boost v F1 2018 – performance, nové ovladače 7. Boost v Metro LL – performance, staré ovladače 8. Boost v Metro LL – performance, nové ovladače 9. Boost ve World of Tanks – performance, staré ovladače 10. Boost ve World of Tanks – performance, nové ovladače
11. Boost v AvP – quiet, staré ovladače 12. Boost v AvP – quiet, nové ovladače 13. Boost v F1 2018 – quiet, staré ovladače 14. Boost v F1 2018 – quiet, nové ovladače 15. Boost v Metro LL – quiet, staré ovladače 16. Boost v Metro LL – quiet, nové ovladače 17. Boost ve World of Tanks – quiet, staré ovladače 18. Boost ve World of Tanks – quiet, nové ovladače 19. Závěrečné shrnutí

Poté, co se některým šťastlivcům podařilo ukořistit RTX 3080 z prvních dodávek, se začaly objevovat stížnosti jejich stabilitu. Diskuze se rozjela, když si své přisadil i Igor's LAB s vysvětlením, že za problémy je použití levnějších kondenzátorů... a do toho přišla Nvidia s nápravou v podobě nových ovladačů. Podíváme se, co dělají s takty a výkonem.

Reklama
Reklama

Z grafů to nevypadá, že by se nějak významně změnilo chování GPU boost ani výkon. Naměřené rozdíly jsou spíše v rámci chyby měření – občas se při opakovaném měření téže karty se stejnými ovladači dopracuji k větším rozdílům, než jaké vidíte v grafech.

Tím nechci říct, že byly problémy se stabilitou způsobené spíše nějakou chybou v ovladačích, kvůli níž některé hry padaly – v takovém případě by nepomáhalo podtaktování karet a nejspíš by k tomu nedocházelo jen u některých kusů, ale šlo by o obecnější problém. A pokud by šlo čistě o softwarový problém, výrobci by asi nezvažovali nové varianty karet s odlišným uspořádáním kondenzátorů.

Po otestování jedné karty taky nemůžu stoprocentně tvrdit, že ovladače nemění chování žádné z karet. Můžu jen konstatovat, že se nejspíš nic nemění u většiny karet, které budou mít obdobné nebo nižší pracovní takty. U testované karty totiž nejdou takty ve špičkách příliš vysoko přes 2000 MHz, v maximech se dostávala někam k 2025 MHz.

Při přetaktování posledních generací GeForce je dost často příčinou pádu to, že si karta v zátěži drží nižší takt a je stabilní a až ve chvílich, kdy se sníží vytížení čipu a s tím i spotřeba, takt na pár sekund překmitne na příliš vysokou frekvenci, hra nebo benchmark spadne. Nemůžu tedy vyloučit, že u některých karet nedocházelo k podobným překmitům někam k 2050–2100 MHz a Nvidia nepřidala nějakou ochranu proti tomu, aby se tyto špičky už neobjevovaly. Pokud by tomu tak bylo, na výkonu to prakticky nepoznáte, protože k těmto překmitům extrémně vysoké takty dochází ve chvílich, kdy není čip vytížený a takty neškrtí limit příkonu.

No a pak je řada skrytých parametrů, které prostými nástroji pro monitoring nelze sledovat – to je například časování pamětí (ale to je spíš záležitost nastavení uložených BIOSu, nikoliv věc ovladačů – nebo aspoň dosud byla). Anebo může jít o změny, které jsou pod rozlišovací schopností diagnostických nástrojů.

Pro nás je asi podstatné to, že Nvidia nedospěla ke zlepšení stability karet tím, že by nějak znatelně srazila výkon GeForce RTX 3080 a RTX 3090, nebo dramaticky změnila chování boost, či chcete-li – že ovladače 456.55 nezvyšují stabilitu karet na úkor výkonu.

A také to, že s konfigurací kondenzátorů pod čipem a jejich vlivem na stabilitu karet a maximální takty to nejspíš není tak jednoduché, jak se to jevilo v prvních příspěvcích do diskuze na toto téma.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning