GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita

GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita

Adam Vágner

Adam Vágner

29. 9. 2020 03:00 62

Seznam kapitol

1. Levné POSCAPy = nestabilita? 2. Nvidia: Kondenzátory nejsou ukazatelem kvality 3. Boost v AvP – performance, staré ovladače 4. Boost v AvP – performance, nové ovladače 5. Boost v F1 2018 – performance, staré ovladače 6. Boost v F1 2018 – performance, nové ovladače 7. Boost v Metro LL – performance, staré ovladače 8. Boost v Metro LL – performance, nové ovladače 9. Boost ve World of Tanks – performance, staré ovladače 10. Boost ve World of Tanks – performance, nové ovladače
11. Boost v AvP – quiet, staré ovladače 12. Boost v AvP – quiet, nové ovladače 13. Boost v F1 2018 – quiet, staré ovladače 14. Boost v F1 2018 – quiet, nové ovladače 15. Boost v Metro LL – quiet, staré ovladače 16. Boost v Metro LL – quiet, nové ovladače 17. Boost ve World of Tanks – quiet, staré ovladače 18. Boost ve World of Tanks – quiet, nové ovladače 19. Závěrečné shrnutí

Poté, co se některým šťastlivcům podařilo ukořistit RTX 3080 z prvních dodávek, se začaly objevovat stížnosti jejich stabilitu. Diskuze se rozjela, když si své přisadil i Igor's LAB s vysvětlením, že za problémy je použití levnějších kondenzátorů... a do toho přišla Nvidia s nápravou v podobě nových ovladačů. Podíváme se, co dělají s takty a výkonem.

Reklama

Poté, co se první GeForce RTX 3080 dostaly do rukou prvních zákazníků, si někteří stěžovali v diskuzních fórech na problémy se stabilitou karet. Problém se objevuje u karet, jejichž takt s boost se pohybuje kolem nebo nad 2 GHz. Výrobci nejspíš neměli dostatek času na otestování stability karet před uvedením (výrobci si stěžovali na chybějící plně funkční ovladače kvůli snaze Nvidie zabránit únikům, může za tím být i nedostatek času na otestování a vyladění návrhu karet a otestování stability kvůli termínu uvedení, anebo nedostatečný vzorek karet s různě kvalitními čipy). Modely prodávané jako přetaktované od výroby tak nemusely projít dostatečnými testy kvality předtím, než šly do výroby.

Lidé se začali pídit po možné příčině potíží a na redditu už najdete několik vláken věnovaných problematice kondenzátorů. Vlnu článků a videí na téma nestability GeForce s architekturou Ampere koncem minulého týdne odstartoval německý Igor’s LAB, na němž Igor Wallossek vysvětloval jednu z možných příčin nestability, která se v různé míře projevuje u jednotlivých modelů grafických karet.

U GeForce RTX 3080 a 3090 jsou na zadní straně plošného spoje přímo pod grafickým čipem kondenzátory, které filtrují napětí. Pod čipem je šestice pozic, na které výrobci osazují buď POSCAP (conductive polymer tantalum solid capacitors) – polymerové kondenzátory, nebo baterie malých keramických kondenzátorů MLCC. Právě menší MLCC mají podle Igora efektivněji filtrovat napětí a rychleji vyrovnávat výkyvy a karty pak mají být na vyšších taktech stabilnější. Ani označení POSCAP není přesné, POSCAP je totiž produktová řada kondenzátorů od Panasonicu, ale na kartách jsou osazené kondenzátory dalších výrobců. Správně bychom je tedy měli označovat spíše jako SP-CAP (SMD polymer capacitor – polymerový kondenzátor pro SMD).

Takto například vypadá zadní strana plošného spoje pod čipem u dříve testované GeForce RTX 3080 Gaming X Trio od MSI, na ktéré je pětice POSCAPů a jedna skupina z MLCC:

GeForce RTX 3080, kondenzátory, nové ovladače a stabilita
i Zdroj: PCTuning.cz

Právě článek na Igor's LAB si většina lidí přebrala tak, že POSCAP je levnější, ale horší řešení a MLCC je dražší a náročnější, ale pro stabilitu lepší.

Moc tomu nepomohl ani dodatek k původnímu článku, ve kterém vysvětluje, že distributoři těchto komponent je i v případě, že nejde přímo o produkt Panasonicu, rádi označují jako POS-CAP, protože je považují za „Piece-Of-Shit CAPs“.

K tomuto vnímání přispěli i někteří výrobci, kteří třeba do testů poslali předprodukční karty osazené POSCAPy a následně recenzenty požádali o to, aby posečkali na novou revizi karet, která bude mít pozice pro kondenzátory osazené jinak – POSCAPy u nich nahrazují kondenzátory MLCC.

Na redditu už najdete i vlákno, ve kterém je výčet jednotlivých modelů karet a jejich osazení.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama