Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Adam Vágner

Adam Vágner

2. 9. 2014 12:00 24

Seznam kapitol

1. Tonga: konečně i mainstream hodný nové řady 2. Gigabyte R9 285: představení a parametry 3. Testovací sestava 4. Aliens vs. Predator Benchmark 5. Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 7. Crysis 3 8. Grid 2 9. Metro: Last Light
10. World of Tanks 9.1 11. Teploty, hlučnost 12. Spotřeba, poměr výkon/watt 13. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 14. Boost u R9 285: Aliens vs Predator 15. Boost u R9 285: Bioshock: Infinite 16. Boost u R9 285: Crysis 17. Závěrečné shrnutí

Po uvedení GPU Hawaii, nové generace čípů pro highend, jsme se konečně nového jádra a nových funkcí dočkali i v segmentu, který je pro hráče nejatraktivnější – ve střední třídě. Pokud se vám líbí nová generace PowerTune nebo TrueAudio z Radeonů R9 290 a 290X, budete z nové R9 285 nadšení. Další vlastnosti už potěší méně.

Reklama

Nový grafický čip Tonga je stejně jako všechny grafiky uvedené v posledních létech vyráběný 28nm procesem. Parametry grafického čipu jsou už nějaký čas známé, takže spíše pro připomenutí následující tabulka:

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz

Odborníci přes papírové výkony karet na základě výše uvedených specifikací hádali, že kvůli drastické redukci šířky paměťové sběrnice ze 384 na 256 bitů při zachování ostatních parametrů půjde drasticky dolů i výkon karet. Jak už to tak bývá, výrobce čipu všechny opět převezl a pro Tongu si připravil optimalizaci, díky níž v praxi ani tak nezao stává.

Zbrusu nový grafický čip má jinak podobné parametry, jako naše stará známá R9 280. Z toho, co se objevilo v souvislosti s profi kartami postavenými na stejném GPU ale zůstává ve vzduchu viset otázka, zda, kdy a v jaké podobě se dočkáme obdoby R9 280X se 2048 aktivními stream procesory.

Paměťový subsystém nově využívá bezztrátovou kompresi Delta Color Compression. Žádné podrobnější informace se nám z AMD vypáčit nepovedlo, uvidíme, jestli zahraniční redakce měly více štěstí. Z toho, co se zatím povídá, by v principu mělo jít o to, že se do paměti neukládají plnohodnotné informace o barvě každého bodu, ale existuje vždy jeden výchozí bod a následující body jsou uložené jen jako odchylky (změny) oproti předchozí barvě – odtud delta v názvu.

Jádro využívá poslední generaci architektury Graphics Core Next, kterou známe z Radeonů R9 290X a 290 s GPU Hawaii. Přibyly ale i další technologie. AMD zmiňuje v prezentaci vyšší teselační výkon (předpokládá intenzivnější využívání teselace v budoucích hrách), dále v prezentaci zmínilo vylepšený scaler a Vylepšení doznal i čip UVD – zvládá plnou hardwarovou akceleraci formátu H.264 v rozlišení 4K.

Čip podporuje poslední generaci PowerTune, která při řízení taktů zohledňuje i teplotu GPU (svou nepříliš vydařenou premiéru měla u Radeonů R9 290X a 290). S PowerTune souvisí i spotřeba – referenční R9 285 má mít typickou spotřebu 190 W, zatímco u R9 280 je obvykle uváděná hodnota 225 W (či 225 W a více).

Jak je to doopravdy, uvidíme po zkušenostech s více modely. AMD totiž tentokrát do recenzí nerozesílalo referenční karty, ale recenzenti dostali rovnou produkční kusy od výrobců grafik. A protože ty bývají většinou přetaktované a s upraveným (zvýšeným) limitem pro PowerTune, může být spotřeba o dost vyšší.

K nám jako první dorazila karta od Gigabyte a včera ještě dva modely od Sapphire, na ty se podíváme už za pár dní.

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama