Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream | Kapitola 17

Adam Vágner

Adam Vágner

2. 9. 2014 12:00 24

Seznam kapitol

1. Tonga: konečně i mainstream hodný nové řady 2. Gigabyte R9 285: představení a parametry 3. Testovací sestava 4. Aliens vs. Predator Benchmark 5. Battlefield 4 6. Bioshock: Infinite, Cliffs of Dover 7. Crysis 3 8. Grid 2 9. Metro: Last Light
10. World of Tanks 9.1 11. Teploty, hlučnost 12. Spotřeba, poměr výkon/watt 13. Cena, průměrný výkon, poměr cena/výkon 14. Boost u R9 285: Aliens vs Predator 15. Boost u R9 285: Bioshock: Infinite 16. Boost u R9 285: Crysis 17. Závěrečné shrnutí

Po uvedení GPU Hawaii, nové generace čípů pro highend, jsme se konečně nového jádra a nových funkcí dočkali i v segmentu, který je pro hráče nejatraktivnější – ve střední třídě. Pokud se vám líbí nová generace PowerTune nebo TrueAudio z Radeonů R9 290 a 290X, budete z nové R9 285 nadšení. Další vlastnosti už potěší méně.

Reklama

Závěrečné shrnutí

Hned na úvod musím připomenout, že je testovaná karta přetaktovaná od výrobce (a ne málo) a tak se dá předpokládat, že má krom vyššího výkonu i o něco horší provozní vlastnosti. Dnešní recenzi tedy ještě neberte jako rozsudek, ale spíš úvod do toho, co Tonga je. Včera nám dorazily další dva modely R9 285 od Sapphire a minimálně do jejich otestování nechci vynášet definitivní závěry na základě zkušeností s jedním nereferenčním modelem.

Začnu tím, co mě nepotěšilo. Od Tongy jsem si sliboval, že půjde o čip, u kterého AMD zredukuje část pro GPGPU (koho u mainstreamové herní grafiky zajímá výkon v GPGPU, že) a na to konto dosáhne lepších provozních vlastností při obdobném nebo lepším herním výkonu než stávající modely 280.

Radeony se starým Tahiti, které v současnosti pohání R9 280 a R9 280X, byly ve své době čistokrevnou highendovou kartou, která se při uvedení prodávala za 450 a 550 dolarů. A od jejich uvedení se na tom moc nezměnilo, rozdíl je jen v tom, že ceny R9 280 a 280X jsou v současnosti na polovině cen prvních HD 7950 a HD 7970 (ale jejich provozní vlastnosti už se pro kartu za pět tisíc až sedm tisíc, už moc nehodí).

Z prozatím naměřených výsledků, parametrů karty a stávající ceny mám dojem, že hlavním důvodem, proč R9 285 vznikla, nebyl ani tak pokus někam posunout Radeony střední třídy, ale to, že R9 280 a 280X na své pozici už přestal vyhovovat a bylo třeba nahradit jej něčím výhodnějším (především pro výrobce).

Co se týká samotného GPU, podle informací, které se objevily na zahraničních webech, počet tranzistorů paradoxně narostl ze 4,3 miliard u Tahiti na 5 miliard u Tonga a mírně se zvětšila i plocha čipu ze 352 na 359 mm², Největším zlepšením v tomto ohledu je tedy asi to, že si karta vystačí se 2 GB paměti místo 3 GB, které se běžně osazují na R9 280 a 280X.

Tvrdá konkurence... z vlastní stáje

„Problémem“ nové R9 285 ale není ani tak konkurenční GTX 760 (ta je po stránce výkonu a poměru cena/výkon snadným cílem i pro stávající R9 280 a 280X), ale paradoxně aktuální modely samotného AMD,

Radeon R9 285 „jen“ přesně zapadá do stávající nabídky a (přinejmenším u dnes testovaného modelu) neznamená výrazný posun k lepšímu ani z hlediska provozních vlastností, ani po stránce výkonu nebo poměru cena/výkon.

Řada změn a vylepšení sice vyústila v to, že karta i čip zřejmě funguje efektivněji a s méně prostředky dokáže více, ale z pohledu zákazníka je to navenek jen čip s podobným výkonem, podobnou cenou a podobnými provozními vlastnostmi – žádná výrazná změna k lepšímu.

Další významné výhody, které oproti R9 280 a 280X nabízí, jako je TrueAudio, hw akcelerace přehrávání videa ve 4K nebo avizovaná podpora zatím rozpracovaného standardu DirectX 12, si jejich majitelé v praxi ještě moc neužijí.

Na druhou stranu by bylo od AMD hloupé vystřílet s uvedením nové grafiky všechnu munici v době, kdy je na spadnutí uvedení nové generace výkonných GeForce s architekturou Maxwell. Právě vydání R9 285 může být tím, co umožní AMD pokračovat ve zlevňování na úroveň, která by už s R9 280 a 280X třeba nebyla možná. Časem může být stejným drakem, kterým byl ve stávající nabídce Radeon R9 280 – výkonnou grafikou pro běžná rozlišení pod 4K za výbornou cenu.

Konečně karta hodná nového značení

A co je na nové kartě pozitivní? Především to, že se i s menšími prostředky vyrovná ještě před necelým rokem highendovým Radeonům HD 7970 a HD 7950 (a přijde-li plnohodnotná varianta, tak je i předčí). V tomto ohledu je to nepochybně posun k lepšímu.

Na rozdíl od R9 280 a 280X je to konečně karta, které značení nové modelové řady po právu přísluší. Podporuje všechny nové technologie, které AMD představilo s grafickými kartami postavenými na až dosud nejmodernějších GPU Hawaii a Bonaire – novou verzi architektury Graphic Core Next, novou generaci PowerTune, TrueAudio, podporu nejnovějších DirectX (a příslib podpory DirectX 12) nebo vylepšenou podporu pro rozlišení 4K.

Optimálně vyladěné PowerTune

Samotná karta od Gigabyte mě potěšila především nastavením PowerTune – dá se říct, že takto nějak bych si inteligentní řízení taktů představoval a v této podobě je chování PowerTune optimální. Karta balancuje dokonale na hranici limitu pro PowerTune, při běžném hraní prakticky neztrácí výkon a drží si maximální takty a jen při extrémní herní zátěži frekvenci (i výkon) snižuje, avšak jen velmi mírně.

Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz

Hororové scénáře, které jsme zažívali při uvedení prvních Radeonů R9 290X a 290, kdy takt GPU letěl po zahřátí karty dolů o stovky MHz a propady výkonu dosahovaly hodně přes deset procent, se u této karty nekonaly.

Regulace chladiče mohla být snad nastavená o něco méně agresivně, nějaká malá rezerva tu na to je. Karta není nějak výrazně hlučná, ale v zátěži už o ní budete vědět určitě.

Mrzí mě, že jsem zatím nevyzkoušel přetaktování – obvykle to dělám tak, že hledám frekvence, u kterých se v Crysis objevují artefakty a potom ověřuji stabilitu i v dalších hrách. V případě testované karty jsem ale skončil hned na začátku, artefakty se objevily prakticky ihned (i když v žádné další hře jsem potíže nezaznamenal). Zatím se mi nepovedlo zjistit, v čem je přesně problém, problém jsem nahlásil u Gigabyte a moudřejší budu také, až vyzkouším další dvě karty, které tady už čekají, potom případě výsledky Gigabyte doplním.

Koupit?

Pokud se ptáte, zda při výběru upřednostnit R9 280 nebo R9 285, za současných podmínek není důvod, proč s nákupem R9 285 váhat a proč jí nedat přednost. Vedle R9 280 vychází díky nově přidaným funkcím určitě jako atraktivnější volba.

Nevýhodou je, že nové funkce nevyužijete hned a nejspíš ani v příštích měsících, je to spíše výhled do vzdálenější budoucnosti. Výhody tedy nepocítíte hned, ale pokud jste z těch, kterým karta v počítači vydrží déle než rok, určitě má smysl připlatit na novější generaci GPU.

A pokud grafiky rádi střídáte jak na běžícím pásu, nebo už máte R9 280 či 280X, nemusíte si s R9 285 prozatím moc lámat hlavu a volit dle libosti (a hlavně nejspíše dle toho, co dovolí vaše peněženka). V současném ekosystému nenabízí R9 285 oproti R9 280 moc navíc.

Gigabyte Radeon R9 285 OC
KLADY
Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz
Gigabyte Radeon R9 285 v testu: Konečně i nový mainstream
i Zdroj: PCTuning.cz
ZÁPORY
VýkonNa střední třídu vysoká spotřeba
Poměr cena/výkon proti konkurenciObdobné vlastnosti jako karty se starým GPU Tahiti (žádný výrazný posun k lepšímu)
Podpora nových technologií (PowerTune, TrueAudio, akcelerace 4K)Chladič mohl být v zátěži tišší
Přetaktování od výrobce 
Optimálně vyladěné PowerTune 
Orientační cena s DPH: 6100 Kč
Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama