PCTuning Článek

Gigabyte X79-UD7 – nejvyšší model, ale na konkurenci nestačí

z-obermaier
Z. Obermaier
18. 1. 2012 02:00 9 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Počkat se nakonec vyplatilo 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. BIOS 11. Přetaktování 12. Měření aplikačního výkonu a spotřeba 13. Srovnání s high-end modely konkurence 14. Hodnocení

V dnešním testu vám představíme nejvyšší model s paticí LGA 2011 od oblíbeného výrobce Gigabyte. Než mohla recenze vyjít, bylo nutné desku ještě doladit po softwarové stránce a BIOSu. Nyní je již vše v pořádku a odladěné, deska je stoprocentně funkční a stabilní. Co nám tedy Gigabyte servíruje ve vrcholové třídě?

Reklama
Reklama

V pravém dolním rohu najdeme konektor pro připojení počítačové skříně a SATA porty z externího čipu. Všimněte si také napájecího konektoru pro PCI-E porty, tím ale výčet osazených prvků končí.

Obrázek ukazuje všechny SATA porty desky. První čtyři černé a dva bílé SATA porty jsou vyvedené z jižního můstku a čtyři zbylé šedé SATA 6G patří k čipu Marvell.

Pohled do oblasti kolem paměťových slotů, nám odhalí napájecí konektor desky a spoustu dalších zajímavostí. Najdeme zde napájení pamětí a kopu dalších věcí. Zaujme zejména displej, konektor ventilátoru, tlačítka na ovládání desky a měřící body napětí. Vše si samozřejmě prohlédneme později v detailu.

Chlazení desky a teploty

Nad PCH čipem je chladič jež je typický pro všechny Gigabyte desky s čipsetem X79 Express. Teplota chladiče byla v zátěži kolem 55 °C, což je relativně dost na pouhý PCH čip. Tato hodnota ale nijak nevybočuje z teplot i dalších desek. Zde také chválím, že je chladič upevněn pomocí šroubků. Všimněte si také heat-pipe spojení tohoto chladiče s blokem nad mosfety.

Nad mosfety osazen blok chlazení. Ty se opravdu významně zahřívají. Maximální teplota v zátěži se pohybovala kolem 60-70 stupňů. Důrazně doporučuji mosfety ofukovat, zejména při extrémním chlazení nebo použití vodního bloku. Kaskádu v zavřené skříni bez ofukování upečete.

Napájení procesoru tvoří osmnáct fází, šestnáct (dvakrát osm) jich je určených pro jádro procesoru a zbylá dvojice pro řadič pamětí a další části CPU. Napájení si prohlédneme důkladně v samostatných kapitolách.

Deska je vybavená dvěma přídavnými 12V konektory. Jsou umístěné tradičně za paticí CPU. To dnes ale vidíme i na deskách střední třídy, o nic extra zajímavého nejde.

Deska nese celkem sedm PCI-E slotů. Čtyři jsou určené pro grafické karty, zbylé černé pak zbývají pro připojení dalších karet. Pokud neosadíte čtyři grafiky, použít pro další karty lze jakýkoliv ze slotů. Rozložení linek a doporučené nastavení jsme už probírali dříve.

Na dolní hraně desky najdeme konektor pro audio, konektory ventilátorů, následuje připojení pro TPM modul a několik USB portů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning