PCTuning Článek

Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu

ales-kanak
Aleš Kaňák
13. 10. 2014 03:00 19 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Úvod - krátké představení i7-5930K a X99-SOC Force 2. DDR4 v kostce: 2800MHz kit Corsair Vengeance LPX 3. Gigabyte X99-SOC Force: vlastnosti a funkce 4. Gigabyte X99-SOC Force - detailní pohled a rozbor 5. Gigabyte X99-SOC Force - BIOS a softwarová výbava
6. Testovací sestava a metodika 7. Gigabyte X99-SOC Force: Teploty a propustnost rozhraní 8. Intel Core i7-5930K - přetaktování a spotřeba 9. Intel Core i7-5930K – výkon CPU, RAM a GPU 10. Závěrečné hodnocení

Dnes si povíme trochu víc o pamětech DDR4, jedné ze stěžejních novinek u LGA 2011-v3 a Haswell-E a podíváme se na levnější šestijádrový Intel Core i7-5930K. S tím si představíme i čtyřkanálový kit Corsair Vengeance s frekvencí 2800 MHz a prověříme také overclockerskou základní desku Gigabyte X99-SOC Force.

Reklama
Reklama

X99-SOC Force je napěchována celou řadou funkcí a zlepšováků pro overclocking a hlavně jeho extrémní odnož. Stavový displej jistě nikoho moc nepřekvapí, ale manuální přepínaní BIOSŮ nebo LN2 mód většina obyčejných základních desek nemá. Taktovací tlačítka OC-Touch , měřicí body, teplotní čidlo nebo přepínače pro deaktivaci PCI-E slotů jsou již klasickou výbavou podobně cíleních produktů. Hodně zlepšováku jistě budete znát z předešlých OC modelů, nicméně si tu najde i pár zajímavých novinek.

Hlavní funkce a vlastnosti (pro zvětšení klikněte)
Hlavní funkce a vlastnosti (pro zvětšení klikněte)

Další slajd demonstruje plně digitální napájení všech okruhů, nově jsou osazeny cívky od Cooper Bussmann a také POSCAP (Polymerized Organic-Semiconductor CAP). Po vzoru Asusu i Gigabyte osadil na desku teplotní senzor pro připojení čidel typu K, což se může hodit při extrémním OC. Za zmínku také stojí silnější vrstva zlata v patici a slotech pro přídavné karty a paměti.

Q-Flash Plus slouží k nahrání BIOSu bez nutnosti osazení procesoru nebo pamětí pro snadný upgrade na novější verzi.

Různých tlačítek a přepínačů je na desce vskutku velký počet – pojďme si postupně vysvětlit jejich funkce. Tag slouží k načtení vámi zvoleného uloženého profilu po resetování CMOS paměti BIOSu. K automatickému přetaktování poslouží tlačítko Turbo. Čtveřice tlačítek s označením +- umožňuje měnit frekvenci BCLK a násobič procesoru, pomocí Gear lze volit krokování BCLK (po 0,1 nebo 1 MHz). Na pravé straně se dále nachází tlačítko pro zapnutí sestavy a také diagnostický POST displej.

Tlačítka pro Clear CMOS nebo reset netřeba vysvětlovat. Zajímavé je však tlačítko Settings Lock, které dokáže obnovit poslední úspěšné nastavení i po resetování CMOS paměti BIOSu. Přijít vhod může také Memory Safe, které může pomoci vyřešit případné potíže s nastavením pamětí. Poslední tlačítko Direct to BIOS (DTB) slouží k přímému přechodu sestavy do BIOSu po restartu bez nutnosti mačkání klávesy Del.

OC Trigger Switch, neboli jinými slovy LN2 mód, je nutností každé pořádné OC desky. Umožní snížit násobič na nejnižší možný, což se hodí při bootování sestavy, ladění systému nebo naopak při honbě za co nejvyšší frekvencí procesoru (zvýšíte prvně BCLK, případně násobič a potom LN2 mód deaktivujete). Další dvojice tlačítek slouží k manuálnímu přepínání BIOSů (BIOS Switch) nebo k deaktivaci funkce DualBIOS (DualBIOS Switch).

Čipová sada je pro grafické karty opravdu velkorysá: 4-Way SLI či 4-Way Crossfire? Žádný problém! Všechny sloty jsou navíc standartu PCI-E 3.0 a nabídnou celkovou propustnost až 320 Gb/s.

Poměrně bohatou konektivitu doplňuje slot M.2, který diky čipsetu X99 (4 PCI-E 2.0 linky) nabízí teoretickou přenosovou rychlost až 20 Gb/s.

X99-SOC Force je Thunderbolt Ready, tzn. po připojení rozšiřující karty (nutno zakoupit samostatně) může nabídnout propustnost až 20 Gb/s.

Výrobce si dal záležet i na podání zvuku. Na desce je osazen zvukový kodek Realtek ALC 1150 a také sluchátkový zesilovač. Celá část PCB, která obsahuje další audio komponenty, je navíc separovaná pro snížení rušení. Samotné komponenty jsou poměrně kvalitní a zvuk bude jistě o poznání lepší, než u běžných integrovaných řešení. Podsvícení desky se navíc dá řídit podle aktuálně poslouchané hudby (je možné i zcela vypnout).

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning