Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu | Kapitola 7
Seznam kapitol
Dnes si povíme trochu víc o pamětech DDR4, jedné ze stěžejních novinek u LGA 2011-v3 a Haswell-E a podíváme se na levnější šestijádrový Intel Core i7-5930K. S tím si představíme i čtyřkanálový kit Corsair Vengeance s frekvencí 2800 MHz a prověříme také overclockerskou základní desku Gigabyte X99-SOC Force.
Teploty
Měření teplot probíhá bezkontaktním teploměrem DT-8810 od výrobce CEM. Zaznamenáváme vždy nejhorší teplotu z měřeného segmentu. Po půlhodině běhu systému odečítáme teploty bez zátěže. Na samotném konci testování desky pustíme opět test OCCT po dobu 30 minut při základní frekvenci procesoru a změříme teploty v zátěži. Ventilátor chladiče procesoru se otáčí pouze rychlostí 800 RPM (stejně tomu bylo u benchmarků měřících výkon sestavy a spotřebu).
Dosažené teploty čipu PCH (zredukovaného jižního můstku) jsou více méně přímo úměrné velikosti pasivního chladiče a jeho materiálu. Bez zátěže jsme na chladiči čipu PCH naměřili 30 °C. V zátěži se teplota pasivu zvedla o dva stupně a zastavila se na 31 °C.
Dobrá teplota napájecích obvodů je základem dlouhodobého bezproblémového provozu a alfou a omegou při přetaktování. Jak si vede X99-SOC Force? Bez zátěže neboli v idle činila teplota chladiče VRM obvodů pěkných 35 °C. V zátěži teplota pouze nepatrně vzrostla a zastavila se na hodnotě 37 °C, což je také doposud nejnižší změřená teplota.
Propustnost rozhraní SATA
Do testovací metodiky jsme zařadili i měření propustností rozhraní SATA a USB 3.0. K těmto účelům dobře posloužil benchmark CrystalDiskMark ve verzi 3.0.2f. U obou rozhraní jsme vždy měřili sekvenční čtení a zápis souborů. Testy probíhaly na čistém SSD disku Kingston HyperX s kapacitou 120 GB a 64GB USB 3.0 Flash disku HyperX Datatraveler.
Test dopadl dle očekávání. Interní řadič čipové sady Intel X99 podával podobné výsledky jako u Z97/Z87 desek. Horší výsledky podávají pouze desky s externím řadičem ASM1061 od ASMedia.
Propustnost rozhraní USB 3.0
Obecně řečeno, u USB 3.0 řadičů je vcelku jedno zda využíváte externí řadič nebo ten integrovaný v čipové sadě – přenosové rychlosti jsou přibližně stejné. Výjimku tvoří snad jen externí řadič EtronEJ188H, který má o něco slabší sekvenční čtení. Další rozdíl lze pozorovat u desek od ASRocku a Asusu, kde je možné aktivovat Turbo režim využívající SCSI protokol. Po jeho aktivaci naroste hlavně sekvenční čtení, ale na druhou stranu je třeba počítat ve většině případů s o něco pomalejším zápisem. Tak či tak, podle naměřených výsledků má deska s čipovou sadou X99 mírně navrch.