Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu

Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu | Kapitola 5

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

19

Seznam kapitol

1. Úvod - krátké představení i7-5930K a X99-SOC Force 2. DDR4 v kostce: 2800MHz kit Corsair Vengeance LPX 3. Gigabyte X99-SOC Force: vlastnosti a funkce 4. Gigabyte X99-SOC Force - detailní pohled a rozbor 5. Gigabyte X99-SOC Force - BIOS a softwarová výbava
6. Testovací sestava a metodika 7. Gigabyte X99-SOC Force: Teploty a propustnost rozhraní 8. Intel Core i7-5930K - přetaktování a spotřeba 9. Intel Core i7-5930K – výkon CPU, RAM a GPU 10. Závěrečné hodnocení

Dnes si povíme trochu víc o pamětech DDR4, jedné ze stěžejních novinek u LGA 2011-v3 a Haswell-E a podíváme se na levnější šestijádrový Intel Core i7-5930K. S tím si představíme i čtyřkanálový kit Corsair Vengeance s frekvencí 2800 MHz a prověříme také overclockerskou základní desku Gigabyte X99-SOC Force.

Reklama

UEFI DualBIOS

Základní deska je vybavena dvěma 128Mb BIOS čipy a má UEFI s grafickým rozhraním. Valná většina testování probíhala na BIOSu ve verzi F4 z 26. srpna 2014. Vzhled BIOSu je shodný s předchozími generacemi Z97/H87 desek. Vše vypadá na první pohled velmi efektně. Naštěstí však ne na úkor celkové funkčnosti nebo použitelnosti. Nové GUI je dostupné ve dvou režimech zobrazení, přesněji rozlišeních. GUI se ve FullHD režimu (rozlišení 1920 × 1080) skládá ze čtyř panelů, hlavní oblasti s nastavením a informační lišty s nápovědou. Panely poskytují interaktivně souhrnné informace (frekvence, napětí, apod.) o osazeném procesoru, operačních pamětech nebo samotné základní desce. Stejně tak je možné sledovat teploty nebo rychlosti ventilátorů na grafech. Do druhého režimu s nižším rozlišením (1024 × 768) se vměstnala pouze hlavní oblast. Možnosti nastavení jsou však totožné (přijdete pouze o informační panely).

FullHD režim (pro zvětšení klikněte)
i Zdroj: PCTuning.cz
FullHD režim (pro zvětšení klikněte)

BIOS je zpracován poměrně přehledně. Je možné si dle libosti navrhnout rovnou šestici obrazovek s nastavením v sekci Home a mít vše potřebné hned po ruce. Stejně zajímavě se jeví možnost změny některých nastavení jako například frekvence procesoru nebo napětí v reálném čase (pouze u položek s přepínači on/off). U nastavení pamětí nechybí přednastavené profily pro nejznámější moduly, které mohou usnadnit jejich ladění a taktování. To je ze zásadních novinek nejspíše vše a ostatní sekce netřeba nijak zvláště popisovat – opět v nich najdete vše potřebné nejenom pro přetaktování sestavy.

Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

HD režim (pro zvětšení klikněte)

Dále za zmínku stojí nový dashboard režim, který je určen pro méně zkušené a poskytuje pouze základní nastavení. Můžete zde například měnit jazyk, nastavit systémový čas, zrychlit nebo měnit priority bootování, nechybí ani změna režimu řadiče (AHCI / IDE) nebo možnost BIOS zaheslovat.

Dashboard režim (pro zvětšení klikněte)
i Zdroj: PCTuning.cz
Dashboard režim (pro zvětšení klikněte)

Nechybí ani klasický režim UEFI, který ocení spíše konzervativně smýšlející uživatelé. Tento režim byl redesignován a vypadá o poznání lépe než jeho předešlá varianta. Rozložení prvků nicméně zůstalo podobné, pokud pomineme nějaké speciality platformy Intel X99. Pro jeho podrobnější popis a další screenshoty tak můžete například nahlédnout do starší recenze Gigabyte Z77X-UP7.

Klasický režim UEFI (pro zvětšení klikněte)
i Zdroj: PCTuning.cz
Klasický režim UEFI (pro zvětšení klikněte)

EasyTune a další software

V minulosti jsme softwarovému balíku od Gigabytu vyčítali především jeho vzhledovou nekonzistenci. To se však u pár posledních generací desek už nedá tvrdit. Všechny nainstalované utility zastřešuje APP Center, z kterého je možné každou aplikaci pohodlně spouštět nebo aktualizovat. Každá utilita vsází na čistý „metro“ vzhled bez přílišného použití křivek a gradientů. Stejně jako u BIOSU, je možné u celého softwarového balíku měnit jeho barevné téma.

Gigabyte X99-SOC Force, Corsair DDR4 a Core i7-5930K v testu
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro taktování je připravena utilita EasyTune. Ta kromě změny frekvence procesoru, pamětí nebo regulace otáček ventilátorů umožňuje regulovat obvody digitálního napájení nebo také podrobněji monitorovat napětí, teploty apod. Z dalších aplikací je k dispozici zjednodušený taktovací nástroj GTL, @BIOS, USB Blocker, Cloud Station, Live Update, EZ Setup, Fast Boot, Game Contoller, System Information Viewer, Smart TimeLock, Smart Recovery 2, ON/OFF Charge, Fast Boot, Remote OC, Game Controller. Podrobnější popis většiny aplikací najdete v recenzi Z87X-OC a Z97X-SOC Force. My si představíme pouze novinky.

Ambient LED – nastavení podsvícení
i Zdroj: PCTuning.cz
Ambient LED – nastavení podsvícení

Ambient LED jak už název napovídá umožnuje měnit podsvícení, které lemuje všechny komponenty zvukového kodeku a PCH čip. Posvícení může svítit, pulzovat, případně se může řídit podle poslouchané hudby (zvuku obecně). Komu by toto vadilo, tak je i možnost LEDky zcela vypnout.

V-Tuner – nástroj pro přetaktování GPU
i Zdroj: PCTuning.cz
V-Tuner – nástroj pro přetaktování GPU

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama