Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru

Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru | Kapitola 6

Miroslav Ježek

Miroslav Ježek

16. 10. 2019 03:00 22

Seznam kapitol

1. Je libo něco na uši? 2. Být či nebýt? Drát či bezdrát? 3. Komfort 4. Reproduktory a mikrofon 5. Virtuální zvuk 6. Zbytek, co možná stojí za promyšlenou

Byl jsem zmocněn, abych napsal neformální manuál, jak se vyznat v té hromadě funkcí všemožných herních sluchátek. Vrazili mi do ruky echt vymakaný aparát, abych měl něco, na čem demonstrovat, a řekli piš! Samozřejmě jsem se jako správně lenivý redaktor ihned ukryl za bukem, ale nepomohlo to a tak jsem článek nakonec vypotil.

Reklama

Zbytek, co možná stojí za promyšlenou

Jako první mě napadá hmotnost, a to je u nářadí, které budete mít permanentně nasazené na hlavě, dost podstatné. Půl kila navíc sice posiluje krční svaly, jenže to je tak jediný bonus. Díky tomu, že sluchátka sedí na úzkém mostu přes hlavu, vytlačí tam nepěkné říční koryto a prudší pohyb hlavou s těžkým aparátem je vražedný. Buď vám zlomí vaz nebo sletí a zabijí někoho vedle. Optimální hmotnost je zhruba do 350 gramů. Méně je v tomto případě opravdu více.

Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru
i Zdroj: PCTuning.cz

A co matroš, ze kterého jsou sluchátka zhmotněna? Nejčastěji se používá jednoduše plast a sem tam pro luxusní dojem třeba hliník. Hliníkové uložení mušlí by mělo vydržet o něco víc než plastové, ale ponejvíc záleží na tom, jak se kdo k aparátu chová. Plast, hliník, koženkové nebo látkové náušníky, pěnová výplň a někdy i kousek té oceli, třeba v tom Tower Bridge přes hlavu. Tam je vyžadována trvalá pružnost a odolnost, proto se vnitřní ocelová spona jeví jako nejrozumnější.

Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru
i Zdroj: PCTuning.cz

Sluchátka zavřená nebo otevřená? Když se tak dívám do současné nabídky herních sluchátek, prakticky všechny modely jsou uzavřené. Pro přirozenější reprodukci je vhodnější otevřená konstrukce, tzn. mušle jsou z vnější strany kryté nějakým průchozím materiálem, zvuk pak cestuje jak je libo a není deformován odrazy. Což taky ale znamená, že posluchač obšťastňuje i okolí a taky k němu z venku jednodušeji pronikají rušivé elementy jako hlas manželky a tak. Uzavřené slechy mají mušle neprůchozí, zvuk se vydá na cestu primárně do ucha, ale snaží se probourat i ven a pak se vrací s nepořízenou zpátky. Netopýři by pak určitě poznali, že není tak přesný a kvalitní, jak by měl být. Pařanům to asi bude jedno.

Už byly rozebrány výhody a nevýhody připojení kabel vs bezdrát, teď jen krátce jestli je lepší USB kabel nebo prastarý analogový 3,5mm jack. Kvalita by měla být na straně USB, ale samozřejmě závisí na kvalitně integrovaného převodníku sluchátek. Zvukovky (i ty proklínané na základní desce) jsou dostatečně schopné cpát do analogu slušný signál a ne elektromagnetické chrčení tranzistoráku z Moskvy. Spíš bych volil připojení podle toho, jestli to budou sluchátka PC only, nebo budou putovat i jinam, třeba k herní konzoli. Například do Xbox One gamepadu si můžete napíchnout analogová sluchátka a hned to zvučí, 3,5mm jack je i pořád univerzálnější. Ve Steelseries tohle s Arctisem oblafli přímo ukázkově. Centrální mozek se totiž dá připojit nejen přes USB, ale i analogem, a dokonce optikou. S touhle výbavou umí rozehrát kde co, klidně i mikrovlnku. Jen k tomu Xboxu připojit nejdou, Mrkvosoft je v tomto případě neoblomný.

Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru
i Zdroj: PCTuning.cz

RGB podsvícení je samozřejmě vůbec nejkritičtější věc, kterou je potřeba řešit. Jak to není podsvícené, okamžitě je to -50 dB a -10 charisma. Bacha na to.

Tak a to by bylo vše. Jak jsem na začátku upozornil, není to manuál, co si koupit, ale spíš rozebrání toho, na co si při koupi sluchátek dát pozor a podle čeho by se uživatel mohl rozhodovat. Zajisté jsem na něco zapomněl a zajisté budou některé vlastnosti brány jako nepodstatné a ty opomenuté jako nejdůležitější.

Demonstrativní a špičkový aparát poskytla firma Steelseries, za což děkujeme. Většinu vlastností, které bych označil jako zásadní, s přehledem splňuje. Tedy solidní komfort a látkové náušníky pro dlouhé noční pařby, kvalitní zvuk, univerzální připojení díky všestranné základně a překvapivě dobrý virtuální zvuk (pro mě největší šok, že to fakt jde udělat). Kdyby vás zaujal, na CZC najdete černou variantu za osm papouchů a bílou za sedm. Ano, je to dost (zatracení kapitalisté), ale vzhledem k možnostem, funkcím a kvalitě je to omluvitelné.

Herní sluchátka: na co si dát pozor při jejich výběru
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama