HP Compaq Mini 311 — ION netbook jak má být
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek HP Compaq Mini 311 — ION netbook jak má být

HP Compaq Mini 311 — ION netbook jak má být | Kapitola 11

Tomáš Šulc

Tomáš Šulc

11. 12. 2009 03:00 29

Seznam kapitol

1. HP Compaq Mini 311 — hardware 2. Design, materiály, rozměry 3. Baterie, klávesnice, touchpad 4. Vstupy/výstupy, OS, příslušenství 5. Zvuk, chlazení, záruka 6. Testy procesoru
7. Testy operační paměti 8. Testy grafické karty - standardní 9. Testy pevného disku 10. Test výdrže akumulátoru 11. Vyhodnocení a závěr

Když NVIDIA uvedla před necelým rokem svůj čipset ION, mnoho čtenářů prorokovalo, že až se tyto malé čipsety s GeForce dostanou do netbooků, bude jejich cena okolo patnácti tisíc. Nestalo se tak a jedním z nejlevnějších netbooků s IONem se stal Compaq Mini 311 od společnosti HP, který se dá sehnat běžně pod deset tisíc s daní.

Reklama

HP Compaq Mini 311

HP Compaq Mini 311 — ION netbook jak má být
i Zdroj: PCTuning.cz

Jsme na konci dnešního testu a ještě než si přečtete závěr, pokusím se v krátkosti celý notebook shrnout. Největším tahákem celého stroje je z hardwarové výbavy samozřejmě čipset NVIDIA ION s integrovaným grafickým čipem GeForce, který například podporuje akceleraci HD videa, nezklame vás však ani při hraní starších počítačových her (které nebude limitovat procesor Atom). Dál z hardwarové výbavy mohu vyzdvihnout skvělý LCD displej s rozlišením 1366 × 768 px a LED podsvívením stejně jako 320GB pevný disk, byť tyto dvě věci jsou dnes již téměř standardem. Z věcí, které se přímo netýkají počítačového hardwaru rozhodně musím zmínit slušnou výdrž na akumulátor, skvělou klávesnici, která patří k tomu nejlepšímu mezi netbooky vůbec a ve své kategorii vynikající dílenské zpracování. Za to vše chce HP v nejvyšší výbavě při objednání ze západní Evropy včetně daně deset tisíc korun, takže i poměr cena/výkon není zanedbatelnou položkou.

Je vlastně vůbec něco, co mi na HP Compaq Mini 311 vadí? I tentokrát jsem několik věcí objevil. Jako obvykle je to mizerný výkon procesoru Intel Atom, který stačí jen na tu nejzákladnější kancelářskou práci a příliš mu nesedí ani Windows 7. Dále škoda šasi, které se na pravé straně zahřívá, což je nepříjemné při psaní. S chlazením úzce souvisí také hlučnost ventilátoru, která sice není nějak extrémní, ale rozhodně znám i tišší netbooky. Chyběly mi také některé konektory (ExpressCard slot, FireWire), čímž výčet těch špatných vlastností končí.

Shrnutí

Z netbooku HP Compaq Mini 311 jsem byl osobně nadšen. Za deset tisíc včetně dopravy a daně totiž dostanete netbook s nijak nevýrazným procesorem Atom, zato však s čipsetem ION, skvělým displejem, 320GB pevným diskem a 3 GB operační paměti. Nyní byste logicky čekali nějaký háček v podobě otřesného dílenského zpracování, že? Jenže ono tomu tak není, spíš naopak. Klávesnice je naprosto špičková a také dílenské zpracování hledá ve světě netbooků jen těžko konkurenci. Ano, pár much na Compaqu Mini samozřejmě najdete, ale ty s radostí přehlédnete. Z těchto důvodů jsem se rozhodl netbooku HP Compaq Mini 311 udělit stříbrné ocenění za netbook s nejlepším poměrem cena/výkon na současném trhu.

Jeden velký problém tu však přeci jen je a to ten nejzásadnější. Ve chvíli, kdy si tento počítač půjdete koupit, rychle zjistíte, že se u nás vůbec neprodává. Proboha proč? Na to mi zatím nebyl schopen nikdo odpovědět a jediný způsob, jak si tento skvělý kus hardwaru zakoupit, jsou v současné době internetové obchody v západní Evropě. Konkrétně z britského eBay pochází i můj testovací kus a mnou udávaná cena deset tisíc je cena včetně daně a dopravy do ČR (po přepočtu to bylo cca 9600 Kč, přičemž platíte jen britskou daň, na celnici vám UK balík automaticky dle smluv projde bez CLA). Nezbývá proto něž doufat, že se lidé v HP na Českou republiku úplně nevykašlali, a také u nás se tento netbook začne v brzké době prodávat. Jsem si jist, že by se tu bez problémů prodal.

HP Compaq Mini 311 — ION netbook jak má být
i Zdroj: PCTuning.cz


PCTuning Silver Award, prosinec 2009
HP Compaq Mini 311
"netbook s nejlepším poměrem cena/výkon na současném trhu"

HP Compaq Mini 311

KladyZápory
+ cena, poměr cena/výkon- nízký výkon procesoru Intel Atom
+ NVIDIA ION (akcelerace HD videa)- šasi se na jedné straně zahřívá
+ dobré dílenské zpracování- chybí některé porty
+ malé rozměry i hmotnost± Windows 7
+ displej s HD rozlišením a LED podsvícením 

Orientační cena včetně DPH: 10 000 Kč

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama