HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu

HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu | Kapitola 10

Z. Obermaier

Z. Obermaier

6. 3. 2017 03:00 15

Seznam kapitol

1. Virtuální realita 2017 2. HTC Vive – představení 3. Instalace HTC Vive 4. Software a prostředí 5. Hraní her
6. Jak spustit běžné hry (RE 7) ve VR 7. Jak spustit hry pro Oculus na Vive 8. Sledování videa 9. Měření výkonu grafik 10. Závěr

Na trhu jsou dnes tři použitelná VR řešení. Vyzkoušel jsem Oculus Rift, Playstation VR i HTC Vive. Poslední jmenovaný je absolutně nejlepší ve všech směrech. Co vše vám nabídne? A má už dnes cenu investovat do VR, nebo ještě nenadešel čas, a je dobré počkat? Odpověď není snadná, efektní VR ale opravdu je.

Reklama

Závěr

HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Začněme pozitivy. Pokud už jste někdy VR zkusili anebo viděli alespoň videa z nějaké prezentace, tak asi už víte nebo tušíte, jaké to je. Upřímně, je to opravdu zábava, i když fyzicky krapet náročná. Váš mozek si musí na tento způsob vnímání obrazu zvyknout, a u náročných stříleček v prostoru se skutečně zapotíte. Mně osobně nejvíce vadí, že i drobný posun HMD znamená rozostření obrazu, tedy musíte neustále dolaďovat HMD na hlavě. Hry jsou ale bomba, pomineme-li nízké rozlišení s detaily a necháme se vtáhnout do děje, je to dech beroucí zážitek. Každý den mám nutkání si něco zahrát, neboli zastřílet nebo zasekat mečem. Je to dosti návykové. Jsou ale také hry, které jsem ihned odinstaloval, byly nudné. Také videa a různé hříčky a puzzle hry jsou skvělé, a budete se u nich královsky bavit.

Negativ je ale celkem dost, nejdříve ty technické. Nechápu proč mám pět napájecích adaptérů, které musí být v zásuvkách. Nestačil by jen jeden + dlouhý napájecí kabely k prostorovým čidlům? Já bych to uvítal. Ovladače také napájím kabelem z PC, nepotřebuji adaptéry (dva). HMD je při dlouhém používání těžký, Oculus je lehčí a to se počítá. Také kabel, který vám jde z „hlavy“, je peklo. I když je dlouhý, někdy nestačí a hlavně se neustále motá pod nohy. Až bude časem bezdrátový HMD + baterie na zádech, bude to hned volnější zážitek.

Není potřeba bát se hardwarových nároků, postačí i základní počítač s běžným CPU a výkonnější grafikou. Dle měření jako ideální vypadá vše od GeForce GTX 1070 a výše, ale i s GTX 1060 6GB nebo RX 480 si zahrajete dobře. Já otestoval i stařičkou GTX 980 a bez jediného problému. Je ale jasné, že čím výkonnější HW, tím lepší a větší rezerva pro další generace HMD.

Závěrečný odstavec patří negativům technologickým a obsahu. Největší bolístkou je displej. I když rozlišení displeje není dostatečné, není to největší problém, tím je OLED panel takhle blízko očí. Vidíte každý pixel, což je rušivé. Chtělo by to displeje s jemnějším rastrem. Až bude k dispozici displej s těmito vlastnostmi (třeba 8K), stane se z Japonska zcela mrtvá civilizace, všichni budou žít už jen ve svých HMD. Ta doba je ale daleko, jelikož ani grafiky na to nejsou dost výkonné. V této podobě je Vive dobrým začátkem a pro hraní slouží dobře.

Poslední věcí je cena, která je vysoká, hlavně k ní nutno připočíst dražší počítač. Proti levnějším řešením (PSVR, Oculus) ale Vive nabízí výrazně lepší zážitek.

HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Za poskytnutí setu děkujeme Alza.cz

HTC Vive – Nejlepší set pro Virtuální Realitu na trhu
i Zdroj: PCTuning.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama