Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy | Kapitola 15

Tomáš Hort

Tomáš Hort

13. 11. 2012 03:00 45

Seznam kapitol

1. Nejde o výkon, ale o budoucí cenu 2. Specifikace a vlastnosti řadiče SandForce SF-2281 3. Představení Intel SSD 335 4. Update firmware, Intel SSD Toolbox 5. Testovací metodika a sestava 6. Výsledky testů 7. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 8. Testy malých souborů II. (důležité)
9. Sekvenční testy (málo důležité) 10. Počet operací za sekundu (IOPS) 11. Přístupová doba 12. Bodové hodnocení a syntetické testy 13. Praktické testy 14. Životnost 20nm NAND čipů 15. Spotřeba, cena, hodnocení, klady a zápory

Přichází přelom na poli moderních datových úložišť. Na trhu se objevil Intel 335 – první sériový SSD disk s paměťovými NAND flash čipy vyrobenými 20nm technologií. Standardní pokrok ve zmenšení výroby, řekl by si někdo. Omyl! Velká změna pro celý trh – můžeme se těšit na nižší spotřebu a hlavně dostupnější cenu.

Reklama

Dnešní SSD disky jsou tak úsporné, že rozdíly mezi modely se stejným typem NAND flash pamětí bývají zřídkakdy větší než jeden watt. Záleží totiž hlavně na zvoleném řadiči a jeho spotřebě než na samotných paměťových čipech a jejich velikosti. Jsou však SSD, které jsou prostě vhodnější do zařízení typu přenosných počítačů, protože například jejich spotřeba v klidovém stavu (tedy nejčastějším stavu) je nízká.

U 20nm NAND flash čipů se vlivem menšího výrobního procesu měla snížit spotřeba. K tomu je však potřeba dodat, že SSD má dvě hlavní části, které si energii berou - řadič a paměťové čipy. Je proto potřeba počítat s tím, že je mezi nimi nějaký poměr spotřeby a nové paměti nepomůžou spotřebě tolik, pokud jí bude 80% brát stále stejný řadič. Na měření spotřeby SSD nemám možnosti, a proto vezmu opět výsledku ze serveru Anandtech.

Velmi hezká je spotřeba Intel 335 240 GB v klidu, kdy dosahuje hodnoty 0,53 wattu, přičemž stejně velký Intel 520 si bere 0,82 wattu. Jelikož je SSD nejčastěji v klidu, je tato hodnota rozhodující a výborná. Rozdíl se smazává v sekvenčním zápisu, kdy jsou Intel 520 a Intel 335 stejně „žravé“ a berou si přibližně 1,9 wattu.  Při náhodném zápisu se pak hodnoty spotřeby dělí na to, zda jsou data komprimovatelná nebo ne. U komprimovatelných je spotřeba nižší, a to okolo 2,7 wattu, u nekomprimovatelných je to pak okolo 3,6 wattu. V tomto případě je Intel 520 o přibližně dvě desetiny úspornější. Důležitá je však hodnota v klidu a tu má Intel 335 výbornou.

V oblasti ceny patří Intel 335 mezi nejlevnější 240GB SSD na trhu. Ke dni dokončení těchto řádků (začátek listopadu) je situace na trhu taková, že se jeho cena pohybuje okolo 4400 korun. Bohužel pohyby cen na trhu jsou vlivem hodně oslabující koruny velké, a proto SSD každým dnem zdražují. V době tvorby recenze byly ceny testovaných modelů takovéto:

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

V grafu uvádím ceny, za které již testované SSD pořídíte levně v dobrých a prověřených e-shopech k datu 5.11.2012. Jediným cenově konkurenčním SSD je aktuálně Kingston HyperX 3K 240 GB, který stojí o přibližně pět set korun více. Srovnatelný Intel 330 s 25nm NAND flash čipy stojí aktuálně stejně jako nový Intel 335. U toho je však do budoucna velká možnost zlevnění, protože je výroba těchto menších čipů stále v začátcích.

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

Poměr celkové kapacity vůči ceně je u SSD disků stále lepší a Intel 335 se nyní pohybuje už okolo 20 korun za gigabajt. To je skvělá zpráva, protože ještě před rokem a půl byla cena více než dvojnásobná. Po vydání dalších modelů s novými typy pamětí se budou ceny dále snižovat a jak jsem napsal na začátku recenze, do konce příštího roku už by se mohly objevit modely, které se budou hodně blížit k deseti korunám za gigabajt.

Hodnocení Intel 335 240 GB

Intel 335 zatím nemění aktuální situaci na trhu SSD disků. Přináší ale přelomové osazení novými 20nm NAND flash čipy, které po svém rozšíření opět výrazně zlevní ceny SSD disků. To přesvědčí i mnoho dalších uživatelů, nemajitelů SSD, že SSD už jsou opravdu aktuální, vhodnou a levnou technologií pro výrazné zrychlení jejich počítače.

Jelikož se se sériovou výrobou 20nm NAND flash čipů teprve začíná, není možné Intel 335 prodávat za cenu, která by byla běžná pro plně rozvinuté výrobní kapacity po zaběhnutí výrobního procesu. Je to stejné jako u grafických karet, kdy se nová výroba postupně vylaďuje a s množstvím a zkušenostmi klesá cena výstupu (čipů).

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

Po stránce výkonu nepřináší Intel 335 nic víc než Intel 330. Nemá ani jak. Jediný rozdíl mezi těmito dvěma modely jsou použité paměti. Záruka je u obou SSD také stejná, a to tříletá.

Velkou změnou je spotřeba SSD. U té jde hlavně o spotřebu v klidovém stavu, který při práci na počítači nastává nejčastěji. Zde nastal posun oproti Intelu 330 i Intelu 520 o přibližně tři desetiny dolů a spotřeba 0,5 wattu je skvělá. Při čtení souborů je pak spotřeba nižší o přibližně dvě desetiny a pohybuje se okolo jednoho wattu.

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

Intel SSD 335 240 GB je nový SSD, který nepřináší nic nového po stránce výkonu, avšak spolu s prvním použitím 20nm NAND  flash čipů přichází nižší spotřeba a nižší cena, která se výrazněji projeví až časem. Už nyní se však řadí mezi nejlevnější SSD na trhu, což je vzhledem k výkonu a spolehlivosti Intel SSD výborné. Příslušenství je poměrně bohaté a je v něm vše, co je potřeba a i něco navíc, proto se jedná o jasnou volbu pro zákazníky, kteří chtějí SSD do svého notebooku (nutná nízká spotřeba) stejně jako pro ty, kteří chtějí za SSD do stolního počítače utratit co nejméně peněz a být si zároveň jisti kvalitou.

Graf ceny produktu Intel SSD 335 240GB, SSDSC2CT240A4K5 poskytuje server Heureka.cz

Za velmi nízkou spotřebu, nízkou cenu a spolehlivost i při osazení nových paměťových čipů si Intel 335 240 GB odnáší

Intel 335 – exkluzivní test prvního SSD s novými 20nm čipy
i Zdroj: PCTuning.cz

Za zapůjčení SSD disku Intel 335 240 GB děkuji společnosti Intel.

    

Za zapůjčení komponent do testovací sestavy děkuji společnostem AMD, OCZ a Gigabyte.

            

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama