Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu | Kapitola 4

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 4. 2012 16:00 72

Seznam kapitol

1. Ivy Bridge je konečně tady 2. Ivy Bridge ve slajdech 3. Čipset Z77 Express 4. Novinky v architektuře Ivy Bridge 5. Intel Core i7-3770K 6. Jak funguje Turbo Boost 2.0 7. Testovací systémy 8. Syntetické testy - Paměti 9. Syntetické testy - Výpočetní operace 10. Praktické testy I. - Komprese, multimédia
11. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, TrueCrypt, JavaScript 12. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 13. Systémový test - PC Mark 7 14. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 15. Spotřeba a teploty 16. Shrnutí výkonu 17. Přetaktování 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Sandy Bridge 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Na nástupce Sandy Bridge jsme si museli krapet déle počkat, čekání se ale vyplatilo. Ivy Bridge nabízí bezkonkurenčně nejmodernější 22nm výrobní postup, 3D tranzistory, nízkou spotřebu a vysoký výkon. Dnes testujeme nejvyšší čtyřjádrový model do desktopu, levnější modely dorazí později. S koncem NDA vám přinášíme první výsledky!

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

Zvolte nejlepší hry roku 2023 a vyhrajte herní hardware

S partnerem Samsung SSD přinášíme velkou čtenářskou a redakční anketu. Za svůj hlas pro nejlepší hru můžete získat řadu cen…

1. 12. 2023 13:00
16
Reklama

I když se může zdát, že Ivy Bridge jako "pouhý" refresh ve fázi "Tick" nepřinese v architektuře nic nového, přeci jen byly některé nedostatky odstraněny a vylepšeny. Většina čipu (CPU část) zůstala stejná, některé části ale byly krapet změněny pro lepší výkon. Podívejme se co o změnách v architektuře procesoru říkají slajdy a co zaznělo na konferenci IDF 2011.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

První obrázek ukazuje co se u Ivy Bridge nezměnilo. Architektura systému s PCH čipem zůstala zachována. Také části procesoru se nezměnily. Stejná je kruhová sběrnice paměti L3 cache, rozmístění výpočetních jader i grafického jádra. Obrázek nahoře ale dokládá, že například rozhraní paměťového řadiče je nyní jinde a také byl přepracován. V jádru byly zkrátka napraveny nějaké starší problémy, řekneme si o nich už za okamžik, pod dalšími obrázky.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Hlavní změnou je přechod na 22nm výrobu a nové tranzistory. To přinese vyšší výkon a nižší spotřebu, už jsme o tom hovořili v předešlých kapitolách. Nejpodstatněji bylo vylepšené grafické jádro, o něm ale až v samostatném článku. Změny a úpravy pro vyšší výkon byly v jádru provedeny zejména na IPC (instrukce za takt), paměť cache a paměťový řadič. Také přibyly některé nové instrukce a schopnosti.

První změnou je navýšení výkonu na takt v single-thread operacích. Vzhledem k faktu, že procesor podporuje Hyper-Threading (dále jen HT), je nezanedbatelná část výpočetní pipeline zdvojená a napevno přiřazená právě dvěma vláknům pro případ zapnutého HT. Pokud je ale HT vypnutý nebo probíhá náročná úloha jen v jednom vláknu, jsou tyto obvody na nic a nevyužité. Intel nyní tuto skutečnost změnil. Prostředky se nyní alokují dynamicky dle zatížení. Pokud bude spuštěna úloha v jednom vláknu, přidělí se vše jen jednomu vláknu a žádné (nebo jen málo z nich) obvody v jádru nezůstanou nevyužité. To by mělo zvýšit single-thread výkon až o 5 procent.

Další změnou je vylepšený prefetecher, kde byla odstraněna různá omezení. Také výpočetní část jader byla vylepšena. Propustnost výpočetní části se proti Sandy Bridge zdvojnásobila. To by mělo mít znatelný dopad na zvýšení výkonu v náročných FPU operacích. Kromě vylepšení některých instrukcí byl také zlepšen paměťový řadič. Ten nyní podporuje i nízko napěťové moduly DDR3 a zvyšuje základní takt pamětí z 1333 MHz na 1600 MHz. Také se posouvá maximální možná frekvence modulů, o tom ale až v kapitole o přetaktování.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Součástí nového procesoru jsou i nová rozšíření instrukcí. Ivy Bridge nyní obsahuje extrémně rychlý generátor náhodných čísel, kdy se číslo generuje dle normovaných standardů 2-3 Gbps. Číslo lze generovat nově přidanou instrukcí RDRAND. To může být prospěšné pro různé bezpečnostní řešení nebo kódování. Také druhá funkce má co do činění s bezpečností. SMEP zabraňuje hardwarově spouštění uživatelských kódů s vyššími právy systému.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Důležité jsou nové funkce pro úsporu energie. První je kompletní odpojení pamětí DDR3 od napájení, včetně omezení napětí řadiče v procesoru. Pokud procesor nebude nějaký čas registrovat žádnou aktivitu připojených modulů DDR3, odpojí je zcela a ušetří energii. Zdali umí odpojit třeba jen jeden modul z vícero, zatím nevíme. Intel provedl i další změny v napájení aby snížil spotřebu procesoru v S3 stavu. Další změnou a možnou úsporou je snížení základního napětí System Agent části procesoru. Velice zajímavá je také nová funkce PAIR. Ta umožní směrovat vykonání instrukcí na aktivní jádro cíleně a uspaná jádra nechat spát. Běžně to bývá tak, že se uspaná jádra na okamžik probouzí a zase uspí. Tato novinka dokáže uspořit mnoho energie.

Zajímavé je také precizní stanovení napájecích plánů napětí pro určité frekvence. Nyní jsou stavy tři. Nejnižší napětí u nejnižší frekvence, základní napětí pro základní takt a napětí pro Turbo. Všechny hodnoty napájení mezi těmito stavy se vypočítávají za chodu a dosti nepřesně. Znáte to sami, napětí procesoru kmitá nahoru a dolů a pokaždé jinak. Tentokrát mu to ale Intel zatrhne a stavů bude výrazně více než tři. Pro všechny základní frekvence a stavy budou pevně dané hodnoty napětí. To opět sníží spotřebu, jelikož Intel si pohlídá aby napětí bylo co nejnižší možné.

Poslední novinkou je konfigurovatelné TDP. Jak jistě víte, dnešní CPU mají TDP pevně dané a dá se pouze navýšit jeho hlídaná hodnota v BIOSu desky třeba pro přetaktování. Změnit ji ale nadobro přímo nelze. U Ivy Bridge to půjde směrem dolů i nahoru. Už jsem to trochu nakousl u povídání o tranzistorech. Uživatel si bude moci vybrat, zdali bude chtít vyšší výkon při nějaké spotřebě nebo běžný výkon při nižší spotřebě. Ke změně bude k tomu sloužit BIOS a utilita pro operační systém. Nejsem si zcela jist, zdali tato záležitost bude dostupná i u desktopu, u notebooků zcela jistě. Výhoda je to zejména pro výrobce počítačů kteří si z jednoho modelu CPU budou moci nastavením udělat plejádu různých modelů. Nakoupíte řadu 20W procesorů a do jednoho notebooku jej dáte jako 15W, do výkonnějšího naopak jako 35W monstrum. S TDP se samozřejmě navyšuje a snižuje takt a napětí. Neexistuje čtyřjádro s TDP pod 20W? - nevadí, uděláte si ho sami z vyššího modelu. Zdali to bude mít úspěch teprve ukáže čas, zajímavé to ale je.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama