Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 4. 2012 16:00 72

Seznam kapitol

1. Ivy Bridge je konečně tady 2. Ivy Bridge ve slajdech 3. Čipset Z77 Express 4. Novinky v architektuře Ivy Bridge 5. Intel Core i7-3770K 6. Jak funguje Turbo Boost 2.0 7. Testovací systémy 8. Syntetické testy - Paměti 9. Syntetické testy - Výpočetní operace 10. Praktické testy I. - Komprese, multimédia
11. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, TrueCrypt, JavaScript 12. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 13. Systémový test - PC Mark 7 14. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 15. Spotřeba a teploty 16. Shrnutí výkonu 17. Přetaktování 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Sandy Bridge 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Na nástupce Sandy Bridge jsme si museli krapet déle počkat, čekání se ale vyplatilo. Ivy Bridge nabízí bezkonkurenčně nejmodernější 22nm výrobní postup, 3D tranzistory, nízkou spotřebu a vysoký výkon. Dnes testujeme nejvyšší čtyřjádrový model do desktopu, levnější modely dorazí později. S koncem NDA vám přinášíme první výsledky!

Reklama
Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

I když se Turbo režim jmenuje stejně jako u současných procesorů Sandy Bridge, není fungování úplně stejné. U čtyřjádrových procesorů Core i7-2000 a Core i5-2000 totiž Turbo funguje následovně: Pro jedno zatížené jádro o čtyři násobiče nahoru. Pro dvě zatížená jádra tři násobiče nahoru, pro tři pak dva stupně nahoru. Celý zatížený procesor pak pracuje s Turbem jeden násobič nad základní takt. Ivy Bridge tento koncept krapet mění.

Jedno zatížené jádro pracuje s násobičem o čtyři vyšším nad základní takt. To jest 3,9 GHz. Tři a dvě zatížená jádra pak pracují s o tři stupně vyšší frekvencí (3,8 GHz). Procesor se čtyřmi zatíženými jádry pracuje na frekvenci o dva násobiče vyšší (3,7 GHz). To znamená, že pokud je Turbo aktivní, frekvence nikdy neklesne pod 3,7 GHz. Pracovní takt procesoru Core i7-3770K je tedy v podstatě 3,7+ GHz. Jsou zde faktory jež ale mohou frekvenci snížit. Podle dokumentu Intelu to jsou: Počet jader procesoru ve stavu C0, odhadovaný odběr proudu, odhadovaná spotřeba a teplota. Pokud nebudou tyto věci pod limitem Turbo se aktivuje, pokud dojde k jejich přesáhnutí tak se Turbo vypne a frekvence klesne na základní nebo i nižší takt.

Turbo Boost 2.0

I když víme jak Turbo teoreticky pracuje, je nutné si to vyzkoušet i v praxi. Mnohdy se stává, že Turbo není aktivní a nebo je aktivní jinak. Na deskách Asus není možné nechat BIOS na default, jelikož funkce Turbo For All Cores přetaktuje celý procesor a zkreslí měření do recenze. Pro domácího uživatele dobré, pro recenzenta noční můra. Je nutné přepnout tuto volbu na nastavení CPU, tedy do základního Turba podle zatížení jader. I tak není funkčnost stoprocentně jistá, někdy to nefunguje správně. Na vině je BIOS nebo nějaká neznámá síla. Já před každým měřením do recenze funkčnost kontroluji a dělám to po každém restartu počítače.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zátěž pouze jednoho jádra se simuluje složitě. V systému stále pracují desítky úloh a zatížit jen jedno jádro vyžaduje trpělivost. Nakonec se to podařilo a vy vidíte, že pracuje skutečně na frekvenci 3,9 GHz.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Dvě zatížená jádra by měla pracovat na frekvenci 3,8 GHz. Jak jsem ale říkal v prvním případě, pouze jedno nebo dvě jádra zatížíte pouze zázrakem. Systém vám do toho stále zasahuje a vytěžuje i další jádra. I tak jsem stav zaznamenal. Na obrázku vidíte dvě jádra s 3,8 GHz.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Zátěž tří jader znamená frekvenci 3,8 GHz. Zde není žádný problém a tento stav jsem zaznamenal bez sebemenších potíží.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Při plné zátěži všech čtyř fyzických jader se frekvence zastavila na zmíněných 3,7 GHz. Ať děláte co chcete, nikdy neklesne takt pod tuto hladinu.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: PCTuning.cz

Na závěr ještě kompletní vytížení procesoru osmi vlákny. Jak vidíte na obrázku čip jede na maximum, frekvence ale stále drží na 3,7 GHz. Vzhledem k tomuto chování právě nechápu proč Intel dal tak nízkou základní frekvenci, když se procesor vejde do TDP i s plnou zátěží na 3,7 GHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama