Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu | Kapitola 20
Seznam kapitol
Na nástupce Sandy Bridge jsme si museli krapet déle počkat, čekání se ale vyplatilo. Ivy Bridge nabízí bezkonkurenčně nejmodernější 22nm výrobní postup, 3D tranzistory, nízkou spotřebu a vysoký výkon. Dnes testujeme nejvyšší čtyřjádrový model do desktopu, levnější modely dorazí později. S koncem NDA vám přinášíme první výsledky!

Vlastnosti a přetaktování
Co se týká provozních vlastností, je závěr celkem jasný a očekávatelný. Spotřeba procesoru Core i7-3770K je v klidu i zátěži nižší než u Core i7-2600/2700K. Rozdíl v klidu je 10W a v zátěži 14W. Je to rozdíl do 10-ti procent vůči Sandy Bridge. Nižší spotřeba ale nepřináší nižší teploty, ty jsou naopak vůči Sandy Bridge vyšší. Rozdíl je +/- 10C v zátěži. I když je napětí procesoru nižší, stejně hřeje více. S tím souvisí i horší taktování. S naším kouskem finální revize E1 jsme se dostali na 4,6 GHz při zachování teploty v zátěži pod 70 stupňů. Naproti tomu Core i7-2600K zvládá za stejných podmínek takty 4,9 GHz. Ivy Bridge jde o 300 MHz hůře taktovat. Při zvyšování napětí rapidně stoupá spotřeba čipu a teploty, po přetaktování má Core i7-3770K vyšší spotřebu než výše taktovaný Core i7-2600K. Dokud se nezlepší 22nm výroba, nelze v tomto směru čekat zlepšení.
Výkon
Zde je také situace jasná. Architektura Ivy Bridge přináší několik procent zvýšení výkonu při stejném taktu. Společně s vyšším Turbo Boost je Core i7-3770K průměrně o 6 procent výkonnější než Core i7-2700K. Rozdíl to není velký, je ale měřitelný. Procesor nabízí za stejnou cenu vyšší výkon a nižší spotřebu. I když jen o pár procent a wattů. Rozdíly se ve prospěch Ivy Bridge zvětší opět až s lepším výrobním procesem. Pak bude spotřeba ještě nižší.
Subjektivní názor
Abych byl upřímný, jsem z výsledků krapet rozčarován a zmaten. Pokud se mně zeptáte, co vlastně Ivy Bridge přináší nového, tak vám musím říci, že celkem málo. Nabízí o 6 procent vyšší výkon než Core i7-2700K a o 9 procent nižší spotřebu. To vše ale za stejnou cenu, s vyššími teplotami a slabším přetaktováním. Pokud tedy sečtu všechny plusy a mínusy, nevychází to pro Core i7-3770K nijak zvlášť dobře. Řeknu to otevřeně, jsem zklamán. Tenhle čip měl být král taktování a nízké spotřeby. Bohužel stávající 22nm výroba to neumožnila a Intel vydává čip, jež není výrazně lepší než jeho současníci. Problémy s teplotami, taktováním a nárůstem spotřeby při něm vrhají na současnou revizi špatné světlo.
Pokud by byla výroba stoprocentně odladěná, napájecí napětí nízké jak mělo být, byla by to bomba (viz náš E0 čip). S malým navýšením napětí by se dal čip masivně taktovat a stále při dobrých teplotách. Bohužel si na takový Ivy Bridge budeme muset v obchodech ještě počkat. Snad se s nějakou budoucí revizí situace zlepší. Z pohledu extrémního taktování je Ivy Bridge zajímavější. Skvěle škáluje s teplotou, netrpí problémy s Cold-Bugem a dá si často říci vysoko nad 6 GHz. To se žádnému Sandy Bridge nepodařilo, v tomto sportu má Ivy Bridge mé sympatie.
POZOR! Podle oficiálního stanoviska Intelu, by se měly procesory Ivy Bridge prodávat až od příštího týdne (29.4). Zdali se objeví v obchodech dříve, záleží spíše na obchodnících, skladem jsou všude.

Základní desky do testu zapůjčili: Asus CZ a MSI CZ
Testovací kit zapůjčil Intel CZ