Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: Pctuning
Hardware Článek Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu | Kapitola 20

Z. Obermaier

Z. Obermaier

23. 4. 2012 16:00 72

Seznam kapitol

1. Ivy Bridge je konečně tady 2. Ivy Bridge ve slajdech 3. Čipset Z77 Express 4. Novinky v architektuře Ivy Bridge 5. Intel Core i7-3770K 6. Jak funguje Turbo Boost 2.0 7. Testovací systémy 8. Syntetické testy - Paměti 9. Syntetické testy - Výpočetní operace 10. Praktické testy I. - Komprese, multimédia
11. Praktické testy II. - Photoshop, Excel, TrueCrypt, JavaScript 12. Praktické testy III. - 3D rendering + Multitask 13. Systémový test - PC Mark 7 14. Herní testy - Hry, Dos Box, PhysX 15. Spotřeba a teploty 16. Shrnutí výkonu 17. Přetaktování 18. Přetaktování Ivy Bridge versus Sandy Bridge 19. Srovnání architektur na 4,2 GHz 20. Zhodnocení a závěr

Na nástupce Sandy Bridge jsme si museli krapet déle počkat, čekání se ale vyplatilo. Ivy Bridge nabízí bezkonkurenčně nejmodernější 22nm výrobní postup, 3D tranzistory, nízkou spotřebu a vysoký výkon. Dnes testujeme nejvyšší čtyřjádrový model do desktopu, levnější modely dorazí později. S koncem NDA vám přinášíme první výsledky!

Reklama
Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: Pctuning

Vlastnosti a přetaktování

Co se týká provozních vlastností, je závěr celkem jasný a očekávatelný. Spotřeba procesoru Core i7-3770K je v klidu i zátěži nižší než u Core i7-2600/2700K. Rozdíl v klidu je 10W a v zátěži 14W. Je to rozdíl do 10-ti procent vůči Sandy Bridge. Nižší spotřeba ale nepřináší nižší teploty, ty jsou naopak vůči Sandy Bridge vyšší. Rozdíl je +/- 10C v zátěži. I když je napětí procesoru nižší, stejně hřeje více. S tím souvisí i horší taktování. S naším kouskem finální revize E1 jsme se dostali na 4,6 GHz při zachování teploty v zátěži pod 70 stupňů. Naproti tomu Core i7-2600K zvládá za stejných podmínek takty 4,9 GHz. Ivy Bridge jde o 300 MHz hůře taktovat. Při zvyšování napětí rapidně stoupá spotřeba čipu a teploty, po přetaktování má Core i7-3770K vyšší spotřebu než výše taktovaný Core i7-2600K. Dokud se nezlepší 22nm výroba, nelze v tomto směru čekat zlepšení.

Výkon

Zde je také situace jasná. Architektura Ivy Bridge přináší několik procent zvýšení výkonu při stejném taktu. Společně s vyšším Turbo Boost je Core i7-3770K průměrně o 6 procent výkonnější než Core i7-2700K. Rozdíl to není velký, je ale měřitelný. Procesor nabízí za stejnou cenu vyšší výkon a nižší spotřebu. I když jen o pár procent a wattů. Rozdíly se ve prospěch Ivy Bridge zvětší opět až s lepším výrobním procesem. Pak bude spotřeba ještě nižší.

Subjektivní názor

Abych byl upřímný, jsem z výsledků krapet rozčarován a zmaten. Pokud se mně zeptáte, co vlastně Ivy Bridge přináší nového, tak vám musím říci, že celkem málo. Nabízí o 6 procent vyšší výkon než Core i7-2700K a o 9 procent nižší spotřebu. To vše ale za stejnou cenu, s vyššími teplotami a slabším přetaktováním. Pokud tedy sečtu všechny plusy a mínusy, nevychází to pro Core i7-3770K nijak zvlášť dobře. Řeknu to otevřeně, jsem zklamán. Tenhle čip měl být král taktování a nízké spotřeby. Bohužel stávající 22nm výroba to neumožnila a Intel vydává čip, jež není výrazně lepší než jeho současníci. Problémy s teplotami, taktováním a nárůstem spotřeby při něm vrhají na současnou revizi špatné světlo.

Pokud by byla výroba stoprocentně odladěná, napájecí napětí nízké jak mělo být, byla by to bomba (viz náš E0 čip). S malým navýšením napětí by se dal čip masivně taktovat a stále při dobrých teplotách. Bohužel si na takový Ivy Bridge budeme muset v obchodech ještě počkat. Snad se s nějakou budoucí revizí situace zlepší. Z pohledu extrémního taktování je Ivy Bridge zajímavější. Skvěle škáluje s teplotou, netrpí problémy s Cold-Bugem a dá si často říci vysoko nad 6 GHz. To se žádnému Sandy Bridge nepodařilo, v tomto sportu má Ivy Bridge mé sympatie.

POZOR! Podle oficiálního stanoviska Intelu, by se měly procesory Ivy Bridge prodávat až od příštího týdne (29.4). Zdali se objeví v obchodech dříve, záleží spíše na obchodnících, skladem jsou všude.

Intel Core i7-3770K – 22nm Ivy Bridge do desktopu
i Zdroj: Pctuning

Základní desky do testu zapůjčili: Asus CZ a MSI CZ

Testovací kit zapůjčil Intel CZ

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

Pctuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme

Váš tým Pctuning