Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech

Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech | Kapitola 6

Z. Obermaier

Z. Obermaier

28

Seznam kapitol

1. Strategie a předpověď pro Desktop PC 2. 3D Tranzistory 3. Platforma pro Ivy Bridge 4.  Vylepšení procesoru
5. Vylepšení grafického jádra 6. Přetaktování 7. Odhad výkonu a vlastností 8. Závěr

Za šest měsíců dorazí na trh nástupce dnešních procesorů Sandy Bridge. Nepůjde ale o běžný refresh, jak jsem zvyklí, ale o mnohem větší krok kupředu. Významný mezník. Architektura Ivy Bridge totiž nepřinese pouze 22nm výrobní proces, ale především 3D tranzistory. Co vše můžeme od čtvrté generace architektury Core čekat?

Reklama
Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech
i Zdroj: PCTuning.cz

Přetaktování není právo, ale výsada. Tímto heslem se Intel řídil vždy, viz jeho extrémní edice procesorů za tisíc dolarů s marží počítající se na stovky procent. Pokud se daly taktovat i zamčené modely, bylo vše v pořádku a uživatelé si s taktováním rádi hráli. Intel ale chtěl vydělat na taktování víc než dosud, jelikož se procesory za tisíc dolarů neprodávají tak lehko ani takovému gigantu. Bylo tedy zcela omezeno taktování, zamčené modely taktovat nejdou a basta. Pokud taktovat chcete, nezbývá než si pěkně připlatit za odemčený procesor a s ním se vyřádit do sytosti. Naštěstí ceny „K“ modelů se od těch zamčených příliš neliší, což jediné Intel zachránilo před zuřícím davem jeho nespokojených zákazníků.

Někde jsem četl vyjádření dobře informovaných kruhů, že v Intelu se postupem času shodli na tom, že takhle omezit taktování byla chyba. Bohužel u stávající platformy se s ní už nedá nic dělat, PCH čipy a všechny komponenty jsou kompatibilní jak se Sandy tak Ivy Bridge a změny už nelze provést. Šanci dostane až platforma Sandy Bridge-E do patice LGA 2011, o tom ale až jindy. Od nových čipsetů a procesorů tedy nelze očekávat žádnou změnu, základní takt BCLK zůstane dále měnitelný jen v rámci jednotlivých MHz a k pořádnému výkonu budou nutné „K“ edice procesorů. Vše bude nadále probíhat dle tohoto schématu:

Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech
i Zdroj: PCTuning.cz

Ivy Bridge – 22 nm a 3D tranzistory už za půl roku v obchodech
i Zdroj: PCTuning.cz

Základní takt je 100 MHz a lze měnit pouze v řádu jednotek, maximum bylo dosaženo (myslím) kolem 109 MHz. Zvýšit takt procesoru půjde pouze změnou násobiče v krocích 100 MHz. Půjde to provádět za chodu přímo v systému, což ale jde i u současných procesorů. Sandy Bridge ma nejvyšší násobič 59× (teoretických, prakticky max 54×). Ivy Bridge posune tuto mez na 63×. U zamčených procesorů lze navýšit tak pouze na maximální Turbo násobiče. Grafické jádro lze taktovat v krocích 50 MHz. Paměti lze taktovat v krocích 200 MHz, což je proti současných 266 MHz změna. Také podpora DDR3 pamětí se zlepšila, nyní jsou už v základu podporované paměti až do frekvence 2800 MHz včetně naopak nejúspornějších DDR3L modelů s napětím 1,35 V. Nejvýše certifikované paměti jsou dnes na taktu 2400 MHz.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama