Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156
Článek Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Z. Obermaier

Z. Obermaier

3. 11. 2009 03:00 39

Seznam kapitol

1. Použité komponenty 2. Základní principy Core i5 3. Nastavení a otestování 4. Lehký rozjezd - 3,4 GHz 5. Přitápíme na 3,6 - 3,8 GHz
6. Finišujeme - 4 GHz 7. Vliv taktování na výkon 8. Problémy patice LGA 1156 9. Závěr a doporučení

Nedávno jsme vám přinesli všeobecný úvod k seriálu o přetaktování. Dneska se dostáváme k prvnímu pokračování v podobě praktického návodu a obrázkového průvodce. Podíváme se na možnosti a nástrahy nových procesorů do patice LGA 1156. Pro názornou ukázku jsme zvolili levnou desku Gigabyte a nejnižší model Core i5 750.

Reklama
Reklama

V úvodu se omlouvám za zdržení článku, ale psaní pro PCTuning není mým regulérním zaměstnáním a mohu se mu věnovat pouze ve volném čase, kterého se bohužel v poslední době nedostává. Ze slíbených restů už nám toho mnoho nezbývá, další díly tohoto seriálu snad už nic nezdrží.

Velkou většinu základních faktů a podnětů k přetaktování jsem nastínil už v obecném úvodu. Na ten tedy odkazuji a nebudu se k některým pojmům dále vracet, předpokládám jejich znalost. Chtěli jsme udělat návody na taktování trochu jinak než je obvyklé z dřívějška. Téměř všechny podobné články jsou spíše obecné a nekonkrétní, čímž je část čtenářů zmatena a článek pro ně pozbývá smyslu. Tentokrát to uděláme jinak a názorně. Samozřejmě, že bude popis obecný aby čtenář pochopil principy, ale také přineseme přímo konkrétní nastavení BIOSu a jakýsi "pracovní postup".

Půjde tedy o návod pro začínající taktovače, kteří jen kopírují nastavení uvedená někde na webu, k čemuž jim ukážeme obrázky z našeho nastavení, ale také pomůcku pro pokročilejší, kterým nabídneme další tipy a postřehy k aplikování. Snad budou spokojené obě skupiny taktovačů, a neurazíme ani jednu část. Pro extrémní uživatele, kterých je u nás jen několik, také odhalíme několik upozornění a postřehů z našeho testování s dusíkem.

Komponenty

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Popis testovací modelové sestavy začněme základní deskou. Jde o levný model od Gigabyte s označením P55-UD3. Tuto desku pořídíte za 2600 Kč s DPH zcela běžně v mnoha českých obchodech. Tuhle desku jsem nevybral náhodou, jde totiž o rekordmanku v prodejích u nás. Myslím, že mohu prozradit, že jde o jasný hit platformy Intel P55 Express, jelikož prodeje dosahují týdně kolem 100 kusů!

Jedná se o jednoznačně nejoblíbenější desku pro LGA 1156, vzhledem k ceně se ani nedivím. Platforma LGA 1156 měla být přeci střední třídou, a prodeje této levné desky dokazují, že jsem měl při prvních recenzích pravdu - lidé drahé desky s LGA 1156 zcela ignorují. Do tohoto segmentu trhu zkrátka nepatří, od toho tu je X58 Express a LGA 1366. Desku máme již několik týdnů k dispozici a její test bude součástí recenze trojice levných desek s P55 Express. Že nejde o nějaký laciný aušus vám už dnes přesvědčím, deska si pozornost právem zaslouží. Za skvělou cenu nabízí téměř to samé, co desky i dvakrát dražší.

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

K desce jsem měl v podstatě jedinou volbu - Core i5 750, jež je s cenou 4200 Kč jediným zajímavým čipem do patice LGA 1156. Kupovat řadu Core i7 800 za nynější ceny mi nepřijde moudré, to už raději Core i7 900 a desku s X58 Express. I tady jsem zjišťoval zájem českých zákazníků, a ten je kupodivu velmi vysoký. Na rovinu vám musím říci, že s výrobou jsou ještě drobné potíže a Intel nedokáže vyrobit tolik čipů, kolik by jich zákazníci chtěli. K nám se jich dostalo zatím jen několik stovek/tisíců a většina každé dodávky celkem rychle zmizí. I když jsem byl skeptik, zájem o platformu LGA 1156 je vyšší než jsem očekával a to hodně výrazně.

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Naší "budgetovou" sestavu desky a procesoru doplní také levný chladič. Za 420 Kč s DPH si můžete také koupit Cooler Master Hyper TX3, jež ale není nejlepší volbu pro masivní přetaktování. Stále nám ale poslouží dobře k dobrému výsledku, ovšem extrémní výkony nečekejme. Pokud chcete ze svého CPU dostat opravdové maximum, doporučuji u chladiče trochu "přitlačit" a pořídit si alespoň Cooler Master hyper 212+ nebo ještě lépe Arctic Cooling Freezer Extreme. Oba se pohybují s cenou kolem 800 Kč s DPH, což je adekvátní cena jejich výkonu.

Jak na přetaktování - Core i5 750 a socket LGA 1156

Posledním dílem naší skládačky platformy LGA 1156 jsou paměti. Já jsem použil Corsair DDR3-1800 MHz s kapacitou 1 GB na modul. Vám ale doporučím moduly s dvojnásobnou velikostí, 4 GB paměti je dnes minimum. Dbejte také na napájecí napětí, jež by nemělo být výrazně vyšší než 1,65V. Jako nejvýhodnější jsem vybral model HyperX 2GB 1800 MHz - KHX1800C8D3/2G. Jde o 2GB modul s napájecím napětím 1,7V a časováním 24-8-8-8. Za dva takové zaplatíte 2350 Kč s DPH, což je skoro "zadara".

Kompletní cena vybraných komponent je 9480 Kč s DPH, což na celkem "nadupané" vnitřnosti není nijak závratná suma. Ke kompletaci slušného herního stroje s Radeonem HD5850 a značkovým zdrojem Corsair bychom se dostali na částku kolem 17 000 Kč s DPH. Nějaká skříň, mechanika a disk a v pohodě se vejdeme do 20 000 Kč což není málo ale také nijak extrémně mnoho, takový stroj ale už nějaký ten čas vydrží. A aby vám skutečně vydržel déle než ostatním, posuneme jeho výkon ještě výše přetaktováním procesoru a možná i pamětí.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning