Jak se epapír přestal bát o svou existenci a objevil nová využití
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak se epapír přestal bát o svou existenci a objevil nová využití

Jak se epapír přestal bát o svou existenci a objevil nová využití | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

30. 5. 2014 14:00 22

Seznam kapitol

1. Knížky? Pěkné, ale přehraje to video s kočičkama? 2. Epapír znovu na scéně 3. YotaPhone: to podstatné stále na očích 4. Jak využít epapír v mobilu 5. Informace na dosah ruky 6. Proč bojovat prohrané bitvy, když...

Všichni ten graf známe – „peak čteček“, který dosáhl vrcholu v roce 2011 a od té doby jejich prodeje začínají povážlivě klesat. Epapírové čtečky utrpěly těžkou nakládačku od tabletů a v podstatě se z ní už nevzpamatovaly. Možná přišla chvíle na to oprostit se od spojení čteček a epapíru a přijít se zcela novým využitím!

Reklama

Epapír není vhodný pro časopisy, protože většina obrázků na něm bude vypadat děsně. Barevný časopis bude vždy vypadat lépe na špičkovém IPS displeji a to se pravděpodobně nezmění ani u další generace barevného epapíru. Ten je naopak ideální pro nápisy a zobrazení všelijakých informací na panelech různorodých tvarů. Spíše než hon za co nejvyšší kvalitou zobrazení, kterou stejně nad moderními displeji nemůže epapír vyhrát, by se vývojáři možná měli soustředit na to, aby byl epapír opravdu levný a bylo jím možné osadit každé zařízení, kde to dává alespoň nějaký smysl.

Jak se epapír přestal bát o svou existenci a objevil nová využití
i Zdroj: PCTuning.cz

Vzpomínám si na představy jídelních lístků, do kterých se nahraje dnešní menu a nebo ohebných a přeložitelných novin, do kterých si nahrajete tisk na cestu do práce. Zatím stále podupáváme kolem „jakoby tabletového“ formátu čteček, ale je jasné, že to je čím dál tím menší trh. Řada zákazníků si epapírové čtečky oblíbila a výrobci stále mohou tahat „králíky z klobouku“, například jejich cena by mohla jít ještě níže, Amazon by mohl nabídnout čtečku zdarma k předplatnému, anebo vymyslet podobný masivně subvencovaný model. Jenomže je stále více jasné, že tablety jsou univerzálnější a čtečky s tím nic neudělají.

Jak se epapír přestal bát o svou existenci a objevil nová využití
i Zdroj: PCTuning.cz

Takže možná přišla chvíle vykašlat se na souboj s tablety a hledat pro epapír nové formy využití. Yota Phone ukazuje, že to je možné a také jak na to jít. Ukazuje, že jsou zcela nové třídy využití, které zatím nikoho nenapadly, jako jsou meteostanice, panely zobrazující feedy a nebo povrchy, které lze podle vkusu a nálady přebarvovat, „tetovat“ či animovat. Zvláště animovaná grafika otevírá zcela nové světy pro umění a pro design, pro vytvoření objektů, které budou mít uživatelsky upravitelnou grafiku povrchů. Přiznávám, že zrovna tohle použití mi přišlo poněkud nesmyslné, jenomže ono to vypadá dobře. Vypadá to vážně dobře!

Za zapůjčení YotaPhone děkujeme e-shopu Alza.cz

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama