Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?

Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená? | Kapitola 4

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 5. 2019 08:00 26

Seznam kapitol

1. Na černé listině 2. Zlevněte a odemkněte to! 3. Proč zakáz pro Huawei? 4. Šachy pro velké 5. Bez Googlu a bez šance?

Američané varovali svoje spojence před Huawei už delší dobu. Teď se situace přiostřila a největší technologická firma s obratem přes sto miliard dolarů skončila na blacklistu. Spojené státy jej odřízly od některých technologií. Asi nejvýznamnější je ztráta přístupu ke Google Mobile Services. A to je skutečně velký průšvih.

Reklama

2) Huawei je jenom figurka na šachovnici americko-čínské obchodní války.

Prezident Trump pronesl při tiskové konferenci něco opravdu hodně zvláštního, nad čímž se pozastavil asi každý. Konkrétně pronesl toto: „Podíváte se na to, co udělali z bezpečnostního hlediska, z vojenského hlediska, je to velmi nebezpečné,“ řekl Trump. „Pokud bychom uzavřeli dohodu, uměl bych si představit, že by Huawei mohla být do nějaké její části zahrnuta,“ dodal.

Tohle logicky nesedí. Pokud Huawei je riziko, těžko se může stát součástí obchodních jednání. Pokud bude součástí jednání, pravděpodobně nepředstavuje až tak velké bezpečnostní riziko. Je tedy možné, že opatření proti Huawei jsou takovou hodně drsnou metodou vyjednávání vzájemných americko-čínských vztahů. U Trumpa by to nebylo ani tak překvapivé, on je navyklý postupovat při jednání drsně.

Zatím obchodní válka vypadala tak, že jedna strana uvalila clo – a druhá taky. Tato situace je vlastně její eskalací – a dost možná můžeme čekat sankce mířící na americké podnikání v Číně, případně odvetu ve znemožnění využívání čínských patentů.

3) Intervence proti Huawei je přímou akcí v rámci konkurenčního boje.

Huawei je velmi úspěšný výrobce telefonů i laptopů. Vyrábí kvalitně a levně – a řekněme, že někdo má zájem, tak řečeno, hodit do stroje vidle. Bloomberg dokonce píše o tom, že jde o „nukleární volbu, která má zabrzdit vzestup Číny“. Huawei je největší čínskou technologickou společností a největším výrobcem 5G technologií – zásah proti němu může být spojen se snahou získat konkurenční výhodu pro jiné výrobce. Nutno podotknout, že Američané vedou kampaň proti 5G výrobkům Huawei už dlouho. Kdo z toho bude benefitovat především? Nokia a Cisco.

Problém je ale právě v tom, že Čína drží mnoho 5G patentů – a je tedy možné, že naopak ona znemožní západním výrobcům jejich použití. To by znamenalo nejen zpomalení nástupu 5G technologií, ale také zvýšení nedůvěry mezi Asií a Západem a ještě vyšší tlak na samostatnost vývoje.

Buď jak buď, krok americké vlády je celkem bezprecedentní. Čína zatím podle všeho vyčkává a analyzuje situaci, musí jim ale být jasné, že není úplně príma to, že Západ má stále schopnost odstavit je od klíčových technologií. Číňané vždy byli pragmatici: Je dost možné, že právě tato kauza pro ně bude impulzem, aby si vytvořili paralelní systém.

V Číně ho do značné míry mají, otázkou je, zda se s ním dokážou prosadit i celosvětově. Huawei už pracuje na operačním systému Hongmeng OS, ale podle dostupných informací má být k dispozici až příští rok. O systému moc nevíme, jenom to, že by měl být založený na Linuxu a měl by být multiplatformní, tedy určený jak pro telefony, tablety i PC.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama