Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?

Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená? | Kapitola 2

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 5. 2019 08:00 26

Seznam kapitol

1. Na černé listině 2. Zlevněte a odemkněte to! 3. Proč zakáz pro Huawei? 4. Šachy pro velké 5. Bez Googlu a bez šance?

Američané varovali svoje spojence před Huawei už delší dobu. Teď se situace přiostřila a největší technologická firma s obratem přes sto miliard dolarů skončila na blacklistu. Spojené státy jej odřízly od některých technologií. Asi nejvýznamnější je ztráta přístupu ke Google Mobile Services. A to je skutečně velký průšvih.

Reklama

Představení modelu Honor 20 Pro v Londýně ale odložilo jeho uvedení na neurčito – a může se stát, že se prostě prodávat nebude. Představa, že by telefon s Androidem bez přístupu ke Google službám, měl vedle konkurence nějakou šanci, je nesmyslná.

Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz

V diskusích se objevuje spousta nápadů, hlavně typu „snižte cenu a odemkněte bootloader“. Ano, to může být řešení, ale také to znamená eskalaci obchodní války. Jak daleko to může zajít? To je otázka. Podle tohoto článku může dojít k odvetě na úrovni Číny, která by poškodila celou řadu amerických firem.

Je ale otázka, jestli by Čína zareagovala tak, jak je popisováno – totiž omezením dodávek zboží, které prakticky kontrolují. Rozhodně by to ale značně narušilo překrásné teorie o mezinárodním obchodu. A také by to docela významně potvrdilo, že Huawei má opravdu nadstandardní vztahy s čínskou vládou.

Ona je to vůbec zajímavá firma. Je „vlastněná zaměstnanci“, což v praxi funguje tak, že zaměstnanci drží podíly podle své výkonnosti. Tyto podíly jsou limitované, nemají právo na hlasování, v případě odchodu je musí odprodat a navíc se to týká pouze Číňanů, takže to je taková socialisticky kapitalistická akciovka.

Otázkou je, proč do toho šel prezident Trump tak natvrdo – ale on obecně umí překvapit. Překvapil tím jistě jak Číňany, tak i Američany, alespoň pokud mohu říci z jejich komentářů. Huawei se zásobila komponentami na tři měsíce, což jim bude stačit tak na vyjednávání, ale to je všechno. Navíc je možné, že Huawei je jenom první na seznamu, Bloomberg kupříkladu spekuluje o tom, že by podobné blacklistování mohlo postihnout čínské firmy, které vyvíjejí software pro rozeznávání obličejů.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama