Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?
i Zdroj: PCTuning.cz
Mobilní zařízení Článek Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená?

Jak se Huawei dostal na černou listinu – a co to znamená? | Kapitola 5

Michal Rybka

Michal Rybka

25. 5. 2019 08:00 26

Seznam kapitol

1. Na černé listině 2. Zlevněte a odemkněte to! 3. Proč zakáz pro Huawei? 4. Šachy pro velké 5. Bez Googlu a bez šance?

Američané varovali svoje spojence před Huawei už delší dobu. Teď se situace přiostřila a největší technologická firma s obratem přes sto miliard dolarů skončila na blacklistu. Spojené státy jej odřízly od některých technologií. Asi nejvýznamnější je ztráta přístupu ke Google Mobile Services. A to je skutečně velký průšvih.

Reklama

Je dost možné, že s něčím takovým nebudou mít na západních trzích šanci, protože tam se bez služeb Google opravdu už neobejdeme. Aby se z Huawei stal gigant stejného významu, to bude ještě trvat. Mohou se ale pustit do boje o rozvojové trhy: Asii, Afriku a Jižní Ameriku. Dojde tak ke svého druhu „studené technologické válce“, kdy se svět rozdělí podle toho, zda používá západní technologie anebo ty ryze čínské.

Čína už je v bodě, kdy je schopná reálně budovat svůj vlastní technologický svět – a mnoho států můžou jejich technologie okouzlit, včetně těch problematických, jako filtrování obsahu, rozeznávání obličejů anebo sociální scoring. Dnes už to není zanedbaná hladovějící země, ale země silná a momentálně uražená a naštvaná. Ono si stačí přečíst články na Huawei Central, abychom pochopili, že vzniklou situaci berou jako příležitost k mobilizaci.

Jak tam praví šéf spotřebitelské divize Yu Chengdong: „Dnes Huawei stále podporuje Microsoft Windows a Google Android. Ale pokud je nebudeme smět použít, Huawei jako plán B připraví vlastní OS. (…) My tohle nechceme, ale budeme to muset udělat kvůli americké vládě. Myslím si, že to tohle nebude špatná zpráva jenom pro nás, ale také pro americké společnosti, protože my stále podporujeme americký business. K tomuto jsme nuceni, nechceme to udělat, ale nemáme jiné řešení, jinou možnost.“

No – tak uvidíme, jak se to vyvine.

Jo – a pokud jste ještě nebyli, nezapomeňte jít volit!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama