
Jak šlape ransomware pro Windows pod Linuxem ve Wine? | Kapitola 3
Seznam kapitol
Položil jsem si otázku, jestli rozběhám pod linuxem i ransomware a jaké škody napáchá. Opravdu hrozí nebezpečí zašifrování obsahu disku, i když používám Linux. A protože jsem zvědavý tak jsem v rámci svých možností provedl alespoň omezenou zkoušku. Jak to dopadlo, se dozvíte v tomto článku.
Tak a dostáváme se k testu. Výsledky představím ve třech skupinách.
Vyhazují chyby
První skupina proběhla a vyhodila plně chybu. Takže skupina neúspěšných. Chybové hlášky napovídají, že programy havarují při pokusech číst chráněné části paměti. Tyto kousky pravděpodobně nepoběží ani s připojením k internetu.
Cryptowall
Takže tady mám chybu se kterou se dále v této skupině budu setkávat často. Neošetřená chyba při přístupu ke čtení.


Matsun
Hláška zde zobrazena se poměrně dlouho cyklí. Po mnoho cyklech skončí zde vypsaným posledním řádkem.


Petia
Ransomware hodí zde vypsanou chybou hlášku. Jde o variaci na předchozí bez opakování.


Radamant
Opět velmi podobný výstup.

RedBoot
Mi nabídl okénkovou hlášku o neotevření skriptu.


Spuštění bez chyb – soubory nešifrované
Druhá skupina proběhla bez odezvy, nebo vyhodila nespecifikovanou chybu. Pozor zde je možno, že v případě aktivního síťového připojení by mohl ransomware pracovat.
Cerbes, Locky, Mamba, PetrWrap, Satana
Tyto potvůrky měly velmi podobné reakce. Wine proběhlo bez komentáře a PlayonLinux vyhodil blíže nespecifikovanou chybu. Přiložené obrázky ukazují reakci pro celou skupinu virů.


Jigsaw
Tuto skupinu obohatil hláškou o úspěšné provedení registrace programu.


Funkční
Vypasana
Třetí skupina je skupinou úspěšných. Obsahuje nakonec jen jeden program . Sice hodil chybu ve Wine, ovšem svůj úkol provedl a soubory zašifroval. Akorát nenapsal žádné významnější upozornění na ploše jako ve Windows.


Výsledek pokusu
Na výsledek mám dva pohledy. Na jednu stranu se mi potvrdila větší bezpečnost proti podezřelým souborům v Linuxu. Na druhou pokud používám Wine, tak si jistý být nemohu.
Takže je potřeba si určit bezpečnostní postupy. Pokud stáhnu něco co chci nainstalovat do v Linuxu ve Wine, není od věci postupovat jako ve Windows. Takže použiji antivirovou kontrolu. Pravděpodobně nelepší volbou pro tyto jednorázové záležitosti bude online služba Virustotal. Zvolíme Choose File a vybereme stažený soubor který před spuštěním chceme kontrolovat. Kontrola bude provedena větším množstvím antivirových scannerů zároveň.

Určitě dobrou volbou je také deaktivace síťového rozhraní před spuštěním podezřelého programu.