Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon

Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon | Kapitola 11

Aleš Kaňák

Aleš Kaňák

22. 7. 2014 02:00 6

Seznam kapitol

1. Přínos rychlých pamětí DDR3: Intel Haswell Refresh 2. Testovací sestavy a metodika 3. AIDA64 – čtení a zápis 4. AIDA64 – kopírování a latence 5. Cinebench R15 6. WinRAR
7. Alien vs Predator Benchmark 8. GRID Autosport 9. Tomb Raider 10. World in Conflict 11. Závěr

Jak moc pomohou rychlejší paměti k vyššímu výkonu procesoru a integrované grafiky? Je lepší koupit DDR3 s vyšším taktem, nebo s nižším časováním? Stačí nejlevnější moduly, nebo budou procesor příilš brzdit? Otestovali jsme vliv frekvence a časování pamětí na výkon u poslední generace procesoru Intel Core z rodiny Haswell Refresh

Reklama

Nepřehlédněte: AMD A10-7850K: podrobný test CPU i GPU a přetaktování a Parní válec u AMD - první testy APU AMD Kaveri

Syntetické testy

Začneme u syntetického benchmarku AIDA64. Zde můžeme s jistotou říct pouze to, že čtení je závislé zejména na frekvenci, časování mělo menší vliv. U testů latence byla důležitá jak frekvence, tak i časování. U zápisu můžeme pouze usoudit, že platformě AMD při zápisu vyhovují kombinace nastavení s nižšími latencemi (je ovšem také možné, že je zápis ovlivněn i sekundárními a terciálními položkami časování, které se automaticky zvyšují s rostoucí frekvencí). U kopírování lze pozorovat již konzistentnější výsledky, přitom pro dobrou propustnost nemusí běžet moduly na maximální frekvenci.

  • AMD: AIDA64 čtení až 21 %
  • Intel: AIDA64 čtení až 79 %

Celkově se dá konstatovat, že Intel má v syntetických testech daleko vyšší propustnost paměťového subsystému, zejména ve čtení, kopírování a dosahuje rovněž zhruba polovičních latencí. Rostoucí frekvence se také daleko více projevuje na naměřených výsledcích.

Procesorové testy

Jak je to ale v reálném nasazení? Při renderování v Cinebenchi R15 je přínos rychlejších pamětí očekávaně velmi nízký, ale stále měřitelný. Celkově je toto patrné skoro u všech testů / programů utilizujících pouze procesorová jádra. Přínos rychlejších pamětí je zde velmi nízký, obecně maximálně do 5 %. Výjimku tvoří pouze kompresní programy, jako i testovaný WinRAR. Zde je možné pozorovat téměř lineární škálování výkonu s narůstající frekvencí. Stejně tak je zde možné vidět, že se na výsledku pozitivně projevuje také časování.

  • AMD: WinRAR až 12,3 %, CB R15 pouze 2,5 %
  • Intel: WinRAR až 23 %, CB R15 pouze 3,1 %

Grafické testy

Dostáváme se k tomu co nás v tomto článku zajímá nejvíce. Z minulého dílu jistě víte, že s AMD APU jsme pozorovali téměř lineární škálování s narůstající frekvencí RAM a že časování mělo na výsledky poměrně zanedbatelný vliv. Některé předtím nehratelné tituly se staly po zvýšení frekvence RAM hratelnými.

Jak je to ale u Intelu? Procentuální nárůst oproti AMD je poloviční. To nám ovšem nic moc neřekne, hráče zajímají hlavně snímky za vteřinu. A tady narážímě na hlavní kámen úrazu a tím je iGPU HD Graphics 4600, která je úzkým hrdlem. Její výkon je pro současné herní tituly nedostatečný. Je to zkrátka zobrazovadlo, které utáhne flashové nebo nenáročné / starší hry (a to již s odřenýma ušima).

  • AMD: nárůst 40 až 62 %
  • Intel: nárůst 11 až 28 %

Vyplatí se připlatit?

Jaké paměti pro Intel Core? Vliv frekvence a časování na výkon
i Zdroj: PCTuning.cz

Výhody rychlejších RAM jsou v případě APU procesoru nepopíratelné – ve 3D titulech je výkonnostní nárůst opravdu solidní. Pokud navíc přetaktujete i iGPU, výkon stoupne ještě více a s přiměřeným nastavením detailů bude mnoho herních titulů bezproblémově hratelných.

Příplatek za rychlejší paměti přitom není v současnosti nikterak závratný. Cena nejlevnějších ktů 2× 4 GB s frekvencí 1600 MHz se pohybuje okolo hranice 1900 Kč, a za rychlé s taktem 2400 dáte průměrně okolo 2150 Kč (zdroj: Heureka.cz). Cenový rozdíl je poměrně zanedbatelný, přitom rozdíl ve výkonu nikoliv.

Koupi rychlejších pamětí k sestavám s APU od AMD můžeme určitě doporučit. To platí zejména pro laiky. Znalejší si mohou paměti přetaktovat – většina moderních kitů s frekvencí 1600 MHz totiž po nějakém tom ladění bez problémů zvládne i 2400 MHz. Největšího zisku dosáhnete ve hrách a za předpokladu, že při výběru pamětí upřednostníte vyšší frekvence pamětí před lepším časováním.

Pokud jde o platformy s iGPU od Intelu, tak zde prozatím panuje odlišná situace. Grafický kodek nemá dostatečný výkon, a tak rychlejší paměti nemá smysl osazovat, pokud se nepotřebujete vyloženě chlubit na fórech, sbírat body na HWBOTu nebo zkrátka nevyžadujete mít něco extra bez výrazného dopadu na reálný výkon.

Za zapůjčení pamětí TridentX děkujeme společnosti G.Skill. Stejně tak děkujeme společnostem ASRock a Gigabyte za zapůjčení základních desek Z87 OC Formula a G1.Sniper A88X do testovacích sestav. Za zapůjčení SSD disků HyperX rovněž děkujeme společnosti Kingston Technology.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama