JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu
PCTuning Článek

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Jan Štěpánek

Jan Štěpánek

4. 2. 2014 02:30 43

Seznam kapitol

1. Dvě věže 2. Case z Humpolce 3. Věž plná vody 4. Výsledné řešení? 5. Resumé?

Pořádně nabušenou sestavu jsme tu už nějaký ten pátek neměli, takže potěší, když se můžeme na nějakou podívat hodně zblízka. JSC SilentTower nezaujme ani tak výběrem komponent uvnitř, jako spíše špičkovým vodním chlazením v externím provedení. Díky dnešnímu článku můžete popřemýšlet, zda byste podobnou ocenili i doma.

Reklama
Reklama

A dostáváme se ke druhé částí této sestavy, kterou je vodní chlazení. To je možná ještě zajímavější než samotná case, i když právě s ní tvoří nerozlučnou dvojici. Dnes se však velmi často objevuje snaha vměstnat kompletní chlazení do case. Já osobně jsem taktéž zastáncem tohoto řešení, nicméně na trhu dnes není výjimkou ani chladící systém, který je od case z větší části oddělen. Tím mám na mysli minimálně výměník, ale často také v kombinaci s čerpadnem a logicky i chladícími ventilátory.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

A právě na takový systém padla volba i v tomto případě. A to ne na ledajaký. Použit je totiž AquaComputer Aquaduct 720 XT Mark IV Ceramic. Tento honosný název patří obrovské věži, která je zcela samostatnou jednotkou a s case jí spojuje pouze dvojice hadic pro propojení s vnitřním systéme chlazení. Tato věž kombinuje možnosti pasivního a aktivního chlazení a navíc spojuje výměník, ventilátory, čerpadlo a řídící jednotku s monitoringem. Když tedy tento systém zapojíte, máte rázem všechny potřebné informace o stavu komponent.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

V elegantní hliníkové věži, jejíž výška je 980 mm a hmotnost bez kapaliny 12,5 kg, se totiž ukrývají dva 360mm výměníky Airplex. Všechny jsou osazené 120mm ventilátory s mikroregulací od 5 do 12V. Vysoký výkon při velmi nízké hlučnosti zaručuje 12 V pumpa s keramickým ložiskem.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Specialitou této věže je také integrovaný systém monitoringu, díky kterému máte dokonalý přehled o stavu, výkonu a efektivnosti chlazení. Čidla vám na displeji zobrazuji nejenom průtok, ale také veškeré teploty a přes panel je možné velmi snadno a intuitivně regulovat rychlost ventilátorů a tím ovlivňovat i hlučnost celého systému. Jedná se v podstatě o samostatně prodávaný panel Aquaero XT, který je možné upevnit do 5,25" pozice, zde však má svoje místo možná praktičtěji vybrané. Mimo manuálního ovládání přímo na panelu je ale možné věž připojit přes dodávaný USB kabel a využít speciálního software, který kompletní monitoring zpřístupní na PC.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Díky systému velmi propracovaných čidel máte vždy aktuální informace nejenom o průtoku na čerpadle, ale také máte možnost průtok regulovat dle potřeby. K dobrému vyladění poslouží teplotní čidlo vratné vody, měření teploty vzduchu a odváděného vzduchu z žeber. Příkon celého systému je přitom takřka zanedbatelný. Ventilátory a čerpadlo potřebují cca. 20 W.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Celkový výkon tohoto chladicího systému je kolem 1400 W odpadního tepla, nicméně údajně proběhly také testy, kde tato věž zvládala odvádět až 2000 W tepla. Praktické jsou i pomocné LED, které signalizují teplotu vody. Na uživateli ve výsledku tedy je pouze otírání prachu z mřížek na ventilátorech.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Součástí výbavy tohoto chladícího monstra je také speciální karta, kterou je možné upevnit do slotu pro přídavné karty v case a zapojit na ní další ventilátory, takže je přes systém Aquaero možné ovládat kompletní chlazení v celé case. A aby toho nebylo málo, tak je k dispozici ještě infračervené dálkové ovládání, které umožňuje velmi efektivně nastavit vše potřebné. Ovladač pak poslouží i k ovládání multimediálních funkcí na PC, takže se hodí i při sledování filmů apod.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Ve výsledku tedy nezbývá, než systém zaplnit vodou a užívat si neuvěřitelně tichý chod. Měřícím zařízením bylo zjištěno, že hlučnost nepřekračuje 18 dB(A), takže o počítači vlastně ani nebudete vědět. JSC navíc napojení k PC vyřešilo velmi efektivně, jelikož na hadicích jsou použity rychlospojky Koolance, které umožňují v případně nutnosti přenosu sestavy odpojit obě části bez nutnosti vypouštět chladící kapalinu. V praxi je pak systém nastaven tak, aby při běžné zátěži fungoval pasivně, tedy ventilátory byly úplně vypnuté. Pokud však začnete hardware více zatěžovat, automaticky přejde Aquaduct do systému vyššího výkonu a ventilátory sepne na 600 ot./min. I to je dostatečné pro efektivní chlazení.

JSC SilentTower – ticho za jakoukoliv cenu

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning