Když počítač nestartuje: nástroje zdarma pro opravu a obnovu systému v roce 2022 | Kapitola 2
Seznam kapitol
Každého, kdo používá počítač, to jednou čeká. Zmáčkne tlačítko, ale počítač nenastartuje. Problém je na světě. Ale jaký? Jde o problém Windows či hardwaru? Opravím to sám, nebo je to na servis? Rychlou nápovědou mohou být živé distribuce linuxu a nástroje, které k běhu nepotřebují funkční Windows a mohou pomoci s diagnostikou závady a řešením. Povíme si, jak si potřebné nástroje můžeme připravit, i když funkční počítač nemáme k dispozici. Stačí k tomu i mobil.
Pokud počítač není úplně mrtvý a vypadá to, že problém nastává až při startu operačního systému, můžeme zkusit hledat problém. K tomu nám mimo jiné mohou pomoci specializované živé operační systémy. Nejčastěji jsou postavené na platformě Linux.
Podíváme se na některé, které vám mohu doporučit. Odkazy pro stažení budou přímo v kapitolách o jednotlivých systémech.
Pro vytvoření startovacího média doporučuji použít programy Balena Ether nebo Rufus. Jak postupovat při vytváření startovacího média na počítači, je popsáno v dřívějším článku.
Ale co když máme akutní problém a nemáme přístup k jinému počítači, na kterém média vytvořit a nemáme ani možnost požádat o pomoc někoho jiného?
Ano existuje řešení pokud vlastníte mobil nebo tablet s androidem, který podporuje funkci OTG. To znamená že se domluví s flash diskem v USB. Pro připojení potřebujete redukci z USB-C nebo mikro USB na klasické USB podle vašeho mobilu. Redukce můžete koupit třeba na CZC.cz, ale dostanete je i ve většině krámků s počítači nebo telefony.
Zkontrolujeme, zda máme v úložišti mobilu dostatek místa. Potřebná velikost záleží na vybrané distribuci. Dva gigabajty by určitě měly stačit, v případě potřeby je uvolníme. Dále stáhneme vybranou distribuci. Na mobil nainstalujeme aplikaci EtchDroid. Pozor, tato aplikace nefunguje pro tvorbu instalačního disku Windows.
Potom pomocí redukce připojíme flash disk do konektoru USB, do něhož normálně zapojujeme nabíječku. Ve správci souboru se můžeme podívat, zda telefon flashdisk vidí. při té příležitosti zkontrolujeme jestli neobsahuje soubory, o které nechceme přijít. Při tvorbě bootovacího disku bude kompletně přepsaný.
Následně nainstalovanou aplikaci spustíme. Během dále popsaného procesu budeme požádaní o povolení přístupu aplikace pro úložiště telefonu a samostatně i pro jednotky USB, Vše povolíme. Nejdříve vyberme volbu Write new image or ISO. Potom náš stažený soubor vyhledáme.
Dále budeme mít možnost zvolit zařízení USB. V případě použití na mobilu spíše formalita. K dispozici je pouze jedno rozhraní. Na závěr ikonkou dole spustíme proces vytváření instalačního flash disku USB.
Po dokončení máme připravený bootovací flashdisk s nainstalovanou záchranou distribucí live.