Když software zabíjí dobrý hardware aneb problémy s ovladači
i Zdroj: PCTuning.cz
Hry Článek Když software zabíjí dobrý hardware aneb problémy s ovladači

Když software zabíjí dobrý hardware aneb problémy s ovladači | Kapitola 6

Michal Rybka

Michal Rybka

7. 10. 2016 03:00 85

Seznam kapitol

1. Modrá je... 2. E.T. volat domů, jinak... 3. Chcete plně funkční ovladače? Zaplaťte 4. Pro dobro... výrobce 5. Instalátory instalátorů 6. Nový ovladač nevydělá, nový hardware ano

Ovladače patří mezi nejdůležitější části softwaru vůbec. Slouží k tomu, aby se váš hardware sbratřil s operačním systémem a všechno to fungovalo dohromady rychle a jednolitě. Kvůli vysokým privilegiím, rychlému vývoji ovladačů a snaze výrobců držet si technologie pod pokličkou je to ale také software asi nejproblémovější.

Reklama

Jedna z možných odpovědí je v tom, že spolehlivost a bezpečnost driverů a firmware není pro výrobce důležitá. Ve skutečnosti je investice do bezpečnosti a kvality softwaru ovlivněna otázkou výnosnosti pro výrobce. Výrobci jsou motivováni být s produkty první na trhu a to je vede k tomu, aby software vznikl „rychle, ne kvalitně“. Ostatně – přece se to dá s časem upgradovat, ne?

Ukazuje se, že problém oprav a vylepšování driverů je i dále hlavně otázkou výnosnosti. V nějakém okamžiku pokles výnosů ze zařízení propadne tak hluboko, že se prostě nevyplatí platit tým na jeho údržbu a ta končí. Bezpečnost není priorita, výnosnost ano, takže je to třeba udělat tak levně, jak to jenom jde, aby to fungovalo. Proto se často buduje na otevřených platformách, proto se často shání velmi levné týmy, které software nějak spíchnou. Za tři roky bude stejně zařízení morálně zastaralé – kdo by to udržoval, ať si koupí nové.

Zdálo by se, že pro výrobce by bylo nejjednodušší časem správu přesunout na dobrovolnickou komunitu, ale kdo by to dělal, když v zařízení máte svoje patentované technologie? Řada z nich je chráněná proti reverse engineeringu a bezpečnost koncáků nestojí za to, abyste vynesli na světlo Boží svoje tajemství. Ostatně vždycky si můžete upgradovat na novější zařízení. Ani samotné operační systémy nejsou podporované navždy.

Nezbývá než doufat, že si kvalitnější a ambicióznější výrobci začnou uvědomovat, že jejich reputace nezáleží jen na tom, jak skvělé jsou jejich poslední produkty, ale i jak dokážou zajistit jejich bezpečný a spolehlivý provoz. V tomhle směru byl vždy jistotou Microsoft – pokud jste dostali staré a nepodporované zařízení, které ale odpovídaly nějakému průmyslovému standardu, byli jste v pohodě. Pokud bylo zařízení nestandardní, měli jste problém.

Chápu – pokrok, evoluce a takové ty věci. Ale to neznamená, že jsem extra nadšený z toho, že můžu vyhazovat zcela funkční zařízení jen proto, že už k němu neexistuje driver pro poslední Windows. Zítra nesu věnovat známému USB mikrofon, ke kterému se už Windows 10 nehlásí – a výrobce toho mikrofonu se pro změnu nehlásí k Windows 10. A pak se mi divte, že mám nejradši nejjednodušší, nejstandardnější a nejkompatibilnější zařízení, pro která vždycky najdu generické ovladače...!

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama