Kingston HyperX SSD – překonává 500 MB/s jako nic!
PCTuning Článek

Kingston HyperX SSD – překonává 500 MB/s jako nic!

Matěj Šimák

Matěj Šimák

30. 8. 2011 03:00 59

Seznam kapitol

1. Úvodní slovo 2. Rychlé čipy SandForce SF-2200 3. Představení Kingston HyperX SSD 4. Testovací metodika a sestava 5. Kingston HyperX 240GB – výsledky testů 6. Testy propustnosti
7. Sekvenční testy 8. Počet operací za sekundu (IOPS) 9. Přístupová doba 10. Bodové hodnocení a syntetické testy 11. Praktické testy s Windows 7 12. Cena, hodnocení, pro a proti

Poprvé ve své krátké historii výroby SSD disků použil Kingston velmi rychlý řadič SandForce. Přidává k němu 25nm MLC NAND paměti od Intelu a jako třešničku na dortu přihazuje pojmenování HyperX známé z exkluzivních operačních pamětí. Podíváme se, jestli si honosný název zaslouží, a rovnou si ukážeme i novou podobu testů SSD.

Reklama
Reklama

Vydání se novým směrem. I tak by se dal pojmenovat technologický přechod společnosti Kingston u výroby SSD disků k novým modelům s rozhraním SATA III 6Gb/s. Kingston do této chvíle využíval u svých Solid State disků řadiče Toshiba nebo JMicron a NAND flash paměti taktéž od Toshiby. To vše se nyní mění. Alespoň tedy u nových modelů s logem HyperX.

Kingston HyperX SSD – překonává 500 MB/s jako nic!

Výkonově nebyly starší řady SSD od Kingstonu nikdy ty nejlepší, avšak spadaly do slušného průměru, ke kterému se snažily dostat i cenou. Než se na trhu objevil velmi rychlý řadič SandForce SF-1222, aktuálně používaný ve velkém množství SSD disků pro starší rozhraní SATA II 3Gb/s, byly modely Kingston SSDNow V+ Series velmi dobrou a prodávanou volbou pro uživatele, kteří se zatím jako jedni z mála rozhodli pro přechod na SSD řešení jakožto systémového disku.

Kingston HyperX SSD – překonává 500 MB/s jako nic!

SandForce na začátku roku představil nové řadiče, které se v dalších měsících dostávaly do SSD disků jednotlivých výrobců, aby v období prázdnin zaplnily sklady obchodů s počítačovým hardwarem. Jedním z prvních u nás dostupných byl nástupce možná nejprodávanějšího SSD disku OCZ Vertex 2 – OCZ Vertex 3. Ten ukázal, že od nového rozhraní SATA 3 lze očekávat ještě více, než předvedly dříve uvedené SSD disky Intel 510 Series.

Na OCZ Vertex 3 zcela jistě v testu dojde, ale dnes máme exkluzivní možnost poznat kvality jeho nového velkého konkurenta. SSD Kingston HyperX 240GB navazuje na zboží výrobce s entusiastickým logem HyperX, které je používáno pro výrobky určené počítačovým nadšencům, a které má u zákazníků obecně velký úspěch. A ten chce mít Kingston i s novými HyperX SSD disky.

Kingston HyperX SSD – překonává 500 MB/s jako nic!


SSD disk Kingston HyperX připevněný k redukčnímu 3,5" plechu na obrázku výrobce Kingston

Přesedláním na nový řadič SandForce SF-2281 i MLC NAND paměti Intel je jasně vidět, že SSD HyperX mají nabídnout to nejlepší, co je na trhu dostupné. Zároveň však chce Kingston dosáhnout slušné konkurenční ceny a jako vždy přidat pro zákazníka i něco navíc. U předchozích sérií jsme si zvykli na tři verze balení jednoho modelu disku – běžné, pro notebooky a pro stolní počítače. Nová série HyperX je již nyní k sehnání ve dvou provedeních – běžné s SSD diskem a interní plechovou redukcí na 3,5“ velikost a Upgrade Kit s rozšířeným příslušenstvím.

Kingston na youtube nahrál pěkné představovací video nových HyperX SSD, které pro první představu doporučuji shlédnout.

Na dnešní test jsem dostal verzi Upgrade Kit, která je v obchodech o 300 až 400 korun dražší než verze pouze s diskem a interní redukcí. SSD Kingston HyperX se bude zatím prodávat pouze ve velikostech 120 a 240 GB. 60GB model, který na systémové využití bohatě stačí, bohužel není. 120GB verze se prodává za průměrnou cenu 5200 korun, resp. 5500 korun v případě Upgrade kitu, dvojnásobně velké SSD HyperX stojí průměrně 10 750 korun, resp. 11 150 korun v případě vylepšeného balení.

Pojďme se však nejdříve podívat trošku podrobněji na to hlavní, co jest ve většině aktuálních SSD disků pro SATA 3 osazeno – řadič SandForce SF-2281.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning