Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz
Úložná zařízení Článek Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD | Kapitola 8

Tomáš Hort

Tomáš Hort

2. 5. 2013 03:00 57

Seznam kapitol

1. Hlavně nepanikařit s výdrží NAND čipů 2. Toggle-Mode vs. ONFi NAND flash čipy 3. Kingston V300 – balení a SSD 4. Vnitřní část, Seagate 1 TB 5. Specifikace, záruka, firmware 6. Testovací metodika a sestava 7. Výsledky testů
8. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 9. Testy malých souborů II. (důležité) 10. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Praktické testy 13. Spotřeba, cena, hodnocení, klady a zápory

Kingston SSDNow V300 je levný SSD disk, který zatím jako jeden z mála modelů na trhu využívá nové 19nm Toggle-Mode NAND flash čipy od Toshiby. Jedná se o nástupce modelu V+200 a i přes svou nízkou cenu se zařazuje spíše do vyššího segmentu SSD. Jak si povede v testech nejen proti modernímu rychlému HDD?

Reklama

V aktuálních recenzích porovnávám SSD disky podle jejich datové velikosti. Rozdělení je jasné - první skupina je do 128 GB, druhá nad 128 GB. Důvodem je hlavně to, že větší SSD umí více využít prokládání dat (interleaving), které způsobuje vyšší rychlost hlavně u větších souborů, což podrobně vysvětluji v technologických článcích, na které je odkázáno v druhé kapitole. Do grafů v dnešním testu jsem vybral aktuálně prodávané konkurenční 120GB SSD

Ač stavím prioritu stále na testování velikostí do 128 GB, nedávají mi výrobci občas na výběr, a proto beru i větší modely. Při aktuální nejčastější ceně 240 a 256GB SSD do pěti tisíc korun i s DPH jsme se však dostali do doby, kdy nebude problém testovat takto velká SSD jako hlavní, protože jejich cena klesla na hladinu, na které byly ještě nedávno poloviční modely. V dnešním porovnání se v testech objeví:

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

Starší testované modely, které se už neprodávají, do testů zařazovat až na možné výjimky na porovnání nebudu. Samozřejmostí je ale porovnání s posledními testovanými modely. K nim patří Kingston HyperX 3K nebo OCZ Vertex 4, nechybí však ani starší, ale stále prodávané modely Kingston V+200 a Crucial M4. Na porovnání s ostatními se dnes přidává speciálně i plotnový Seagate Barracuda 7200.14 1 TB.

Testy malých souborů rozděluji na jednoduché, s dávkováním jednotlivých datových souborů postupně (Queue Depth 1 = QD1), a testy s frontou požadavků, tedy s dávkováním datových souborů najednou (Queue Depth 2 a více). V mnoha benchmarcích také testuji, jak si umí SSD poradit s různou úrovní komprimovatelnosti dat. Pro začátek se podívejme na výkon u nejmenších souborů.

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

Pro test rychlosti přenosu nejmenších souborů používám AS SSD Benchmark, kde vycházím z propočtu dosažených IOPS v testu 512B. Výsledek stačí vydělit číslem 2048, tedy počtem 512B souborů v megabajtu. Rychlost přenosu dat u takto malých souborů je po přepočtu rovna přístupové době SSD. Čím vyšší rychlost, tím rychlejší přístupová doba. Pokud se výrobci chlubí přístupovými dobami, používají nejčastěji hodnoty právě z toho programu.

Výsledky vždy zeleně označeného Kingstonu V300 jsou přesně mezi HyperX 3K a předchůdcem V+200. Rychlost u takto malých souborů a s tím i přístupová doba je na špičce jinde než u Kingstonu. Já v tom však vidím částečně úmysl pojistit spolehlivost, protože víme, že SandForce řadiče umí být i rychlejší, ale právě zde byl také problém z dřívějších revizích firmware, který měl problém s BSOD (doba přibližně rok a půl zpátky).

Plotnový disk Seagate operace s takto malými souborů zvládá opravdu pomalu oproti SSD. Pokud bychom porovnali, tak je Kingston V300 přibližně 66krát rychlejší při čtení a 49krát při zápisu.

Důležitost testu 512 bajtových souborů:

výkon disků u takto malých souborů je poměrně důležitý, měří se na nich nejrychlejší přístupová doba. Pokud vidíme ve specifikacích informaci o přístupové době k datům, bere se přístup právě přes takto malé soubory. Jedná se spíše o testy svižnosti SSD a každý testovací nástroj bohužel měří jiným způsobem. Rozdíly jsou také v tom, jak zaplněné je SSD. To je však už otázka dalších funkcí, hardwaru (řadiče a cache) a firmwaru.

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
i Zdroj: PCTuning.cz

AS SSD měří výsledky s nekomprimovatelnými soubory a ukazuje průměrné hodnoty z několika měření. Naopak v CrystalDiskMarku se ukazují nejvyšší hodnoty z několika měření a data beru z testu maximálně komprimovatelných dat. A nakonec test Anvil Pro ukazuje průměr mezi oběma měřeními, protože výsledky beru z testu 46% (Applications), který testuje data s 46procentní nekomprimovatelností.

Po kliknutí na každý z grafů se vám zobrazí celkový obrázek všech podobných testů pro porovnání na jedné obrazovce.

V porovnání testů nejdůležitějších 4kB souborů si nový V300 vede na úrovni modelu HyperX 3K. O něco lépe vychází starší V+200 s asynchronními ONFi NAND flash čipy, který má oproti oběma rychlejší zápis, což je však málo podstatné. Plotnový Seagate je už s o něco většími soubory lepší hlavně v zápisu. Stále je však V300  přibližně 30krát rychlejší ve čtení a 40krát v zápisu.

Obecně je to však SSD a 4Kb souborů jen hra s čísly. Ač si můžeme spočítat, že rozdíl mezi rychlost 15 a 20 MB/s je 25 procent, reálně není rozdíl žádný. To je potřeba mít na paměti. O výsledku rozhoduje mnoho okolností od komponent v sestavě, ovladačů až po různé zaplnění SSD při využití. Aktuálně není hrdlem v počítačích SSD, takže reálně můžete mít tak akorát pocit, že máte v počítači to nejlepší, pokud si to dle testů pořídíte.

Důležitost testů 4kB souborů:

testy rychlosti přenosu 4kB souborů nás zajímají u SSD disků nejvíce - jsou nejdůležitější. Většina souborů, se kterými operační systém pracuje je právě v této nebo okolo této velikosti. Nekoukejte proto na sekvenční rychlosti ve specifikacích a nevybírejte SSD podle nich, je to nesmysl. Hlavní je u pevného disku rychlost práce s malými soubory.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama