Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD
PCTuning Článek

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD

Tomáš Hort

Tomáš Hort

2. 5. 2013 03:00 57

Seznam kapitol

1. Hlavně nepanikařit s výdrží NAND čipů 2. Toggle-Mode vs. ONFi NAND flash čipy 3. Kingston V300 – balení a SSD 4. Vnitřní část, Seagate 1 TB 5. Specifikace, záruka, firmware 6. Testovací metodika a sestava 7. Výsledky testů
8. Testy malých souborů I. (nejdůležitější) 9. Testy malých souborů II. (důležité) 10. Testy sekvenční, IOPS a přístupové doby 11. Bodové hodnocení a syntetické testy 12. Praktické testy 13. Spotřeba, cena, hodnocení, klady a zápory

Kingston SSDNow V300 je levný SSD disk, který zatím jako jeden z mála modelů na trhu využívá nové 19nm Toggle-Mode NAND flash čipy od Toshiby. Jedná se o nástupce modelu V+200 a i přes svou nízkou cenu se zařazuje spíše do vyššího segmentu SSD. Jak si povede v testech nejen proti modernímu rychlému HDD?

Reklama
Reklama

Kingston V300 byl představen na konci minulého roku jako jeden z prvních SSD, který používá nové 19nm NAND flash čipy typu Toggle-Mode. Stejně jako uvedl Intel s Micronem (rozhraní ONFi) své nové 20nm NAND čipy, které jsem otestoval v recenzi Intel SSD 335, představil i Samsung s Toshibou (rozhraní Toggle-Mode) NAND flash paměti s vylepšenou technologií výroby. U Samsungu se jedná o 21nm technologii, u Toshiby 19nm.

Posun směrem dolů ve velikosti výrobního procesu byl už u přechodu z 32nm na 25nm, resp. 24nm / 27nm u Toggle-Mode čipů, hodně propírán a sledován z důvodu poklesu počtu zápisů před zničením paměťové buňky. Na 32nm MLC čipy jsme mohli data zapsat až deset tisíckrát, u 2x nm výroby už to bylo maximálně pět tisíc přepisů. Nejnovější výrobní procesy přesně neudávají reálná čísla, ale z dřívější zkušenosti očekáváme maximální trvanlivost okolo 2500 přepisů u nejkvalitnějších čipů.

Jak je to opravdu zatím nikdo oficiálně nezveřejnil a zřejmě to má důvod také v panice, která se zmenšováním počtu zápisů vzniká, a které se chtějí výrobci čipů i SSD vyvarovat. Bohužel je to pouze neznalostí toho, jak vše reálně funguje. Je to také tím, že recenze po internetu jsou přeplněné desítkami odstavců řešícími, kolik NAND čipy vydrží. I kdyby totiž měly NAND čipy životnost 500 zápisů, je to pořád dost na to, aby SSD při úrovni dnešních technologií (funkcí SSD) a reálném využití na OS a programy přežilo dobu takovou, kdy bude morálně i výkonnostně zastaralé, nehledě na počítač, ve kterém bude.

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD


Kingston V300 s rámečkem zajišťujícím zvětšení výšky SSD

A proto nezmatkujme a připomeňme si dvě důležité informace. První: aktuálně prodávaná uživatelská SSD (consumer segment) vydrží funkční po stránce pamětí dost na to, aby uživatelé nedošli do pěti let k tomu, že paměťové buňky přestanou fungovat. Výrobci ví, co prodávají, a proč dávají často tak dlouhé záruky. Druhá: stačí jednoduché zamyšlení nad tím, co běžný uživatel s diskem dělá. Nainstaluje OS, programy a používá je. Kolikrát nainstaluje OS? Jednou. Programy taktéž. A kolikrát je používá? Desetkrát, stokrát, tisíckrát...tedy samé čtení a ne zápis, který by buňky opotřebovával. Reakce typu „použití na stříhání videa“ nebereme, protože i to v domácím použití SSD vydrží a kdo to dělá profesionálně, pro toho není SSD s běžnými MLC NAND čipy určen. Moderní SSD prostě přežije hodně, stačí jen dodržet vždy alespoň 10 GB volného místa.

Možná si někdo myslíte, že už je to ohrané téma a situaci chápete. To je dobře, nicméně je vás pořád menšina a setkávám se s tím skoro denně. Pokud pominu opravdu panické argumenty, že to už nic nevydrží a v podstatě po pár měsících odejde, tak jsou tu typy, které řeknou / napíší, že počkáme a uvidíme po roce, zda se to ostatním nesesype. Oboje je vlastně stejný nesmysl, ač to druhé vypadá lépe. Není ale potřeba na nic čekat, protože za rok už tu zase mohou být nové výrobní procesy.

Kingston V300 vs. plotnový HDD

Po potřebném osvěžení situace se zápisy se pojďme zabývat produktem. Na videu se můžete podívat na představení Kingstonu V300 přímo od výrobce:

Ten ve snímku zaměřuje svou pozornost hlavně na zákazníky, kteří ještě SSD nemají. Zmiňuje užitečnost upgradu z běžného plotnového disku a jeho pomalost. Nový SSDNow V300 je prý až desetkrát rychlejší než 7200 otáčkový plotnový disk, což je takový hezký údaj, který vychází z měření v HDD testu PCMark Vantage. Dle testů samozřejmě víme, že SSD jsou rychlejší u nejdůležitějších malých souborů do 16kB i několik setkrát, nicméně reálně to není často ani onen desetinásobek. Proč, to je otázka na delší úvahu, protože je to spíše souhrn skutečností, které by musely nastat, aby vše běhalo o tolik rychleji, kolik ukazují výsledky testů.

Nicméně právě údaj o desetinásobku výkonu běžného plotnového disku jsem si vzal jako zajímavost, kterou dnes otestuji. I přesto, že pro většinu znalých je předem výsledek znám, vzal jsem pro co nejlepší výsledek plotnového disku do testu Seagate Barracuda 7200.14 1 TB, který je z nejnovější série výrobce, má velkou hustotu zápisu na plotnu a je tudíž velmi rychlý. Zároveň je to běžný a cenově dostupný model.

Kingston V300 – nové levné SSD v souboji s plotnovým HDD

Ačkoli ceny SSD disků aktuálně stoupají kvůli stále velmi špatné dostupnosti NAND flash čipů na trhu, plotnové pevné disky se již dostali na snesitelné částky, které se sice stále nerovnají těm před povodněmi, avšak takové už ani nemůžeme čekat. Pro představu dnes testovaný 1TB Seagate Barracuda můžeme aktuálně sehnat za cenu kolem 1600 korun, což je o pár set výše než stály 1TB pevné disky v době před živelnou katastrofou, tedy na podzim roku 2011.

Kingston SSNow V300 je sice novinkou na trhu, a proto by se dala čekat relativně vyšší cena, ale výrobce se naopak snaží jít proti zdražování. V300 je i díky použití 19nm NAND čipů aktuálně jedním z nejlevnějších SSD. Pohybuje se běžně pod 2500 korunami u 120GB verze, což je při aktuálním horším kurzu dolaru jedna z nejlepších nabídek, kterou můžeme využít. 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning