Klasický BIOS je přežitek – srovnání UEFI od tří výrobců | Kapitola 2
Seznam kapitol
BIOS klasického vzhledu a rozhraní je tu s námi s různými obměnami již zhruba 30 let – to už by si skoro zasloužil inovaci! Počátkem roku 2011 se začala psát nová kapitola počítačových dějin a klasický AMI a AWARD BOIS pomalu odcházejí do důchodu. Definitivně přichází čas UEFI rozhraní, a tak jsme porovnali řešení Asusu, MSI a Gigabytu.
Původní „P67“ vzhled
Nejprve narychlo zabrousíme do historie a vzpomeneme si na první hromadně uvedené UEFI u P67 základních desek.
Toto click rozhraní se snažilo uživatele nalákat na líbivý vzhled a přidané utility a hry. Bohužel to nebyla ta nejšťastnější volba, vzhledově UEFI u novinářů příliš nepochodilo, funkčně byla vytýkána pomalá odezva a občasné zatuhnutí. Úpřímně i mne se zdálo toto prvotní řešení trochu rozporuplné a je jen dobře, že se MSI rozhodlo později o komplexní obměnu.
Zde již podmenu k overclockingu vypadá podobně jako klasický BIOS. Přesto to není to „pravé ořechové“.
Později ještě vyšel update rozhraní, který trochu napravil odezvu a přidal některé položky. Ani to však již neměnilo nic na finálním pocitu recenzentů...
A teď už přejdeme k aktuálnějšímu rozhraní – předělanému UEFI, se kterým se setkáme na základních deskách Z68, X79 a nebo AMD 900 čipsetu. Dopředu mohu říci, že je to jako nebe a dudy. Právě tak vypadá na zkoušené Z68A-GD65.
Nové a povedené UEFI
Zcela nahoře nás uvítá informační část provozních teplotách základní desky a procesoru, datum a čas a také verze používaného BIOSu a základní informace o procesoru a pamětech. Můžeme pomocí menších ikon velmi rychle měnit prioritu bootování. Celá úvodní obrazovka je v líbivém modrošedém kabátku, působí přehledně a dopředu již mohu říci, že pohyb v EUFI je velmi svižný bez nějakých záseků. Pochopitelně lze veškeré obrazy nastavení ukládat na flashku nebo jiné USB zařízení.
Pro veškeré možnosti nastavení je třeba mít nastaven Standart Mode. OC Genie II má na starost autopřetaktování a Eco Mode má zas naopak na starost řízení úsporných funkcí. Napravo, v záložce UTILITY můžeme updatovat BIOS, a nebo jej pouze uložit na vybrané zařízení (flashka, disk...)
Zajímavá je zde aplikace pro zálohování dat pevného disku na jiné připojené zařízení.
Další záložkou je Security, známe ji pochopitelně i ze starších klasických BIOSů a slouží pro nastavení hesel a přístupů třeba po spuštění počítače.
Nejbohatší nabídkou disponuje záložka OC v levé části obrazovky. Jakákoliv změna nastavení je možná buď pomocí klávesnice a nebo myší.
Volby nastavení jsou rozsáhlé a můžeme se dostat i do některých podnastavení. V OC nastavujeme vše spojené s nastaveními procesoru, RAM, iGPU a s tím souvisejících napětí.
Záložka Settings slouží k nastavení systémového času, disku a periférií a sekce bootování. Pro někoho možná bude trochu nezvyklé umístění této záložky jako první zleva.
Níže již zmíněné nastavení disků, USB a integrovaných zařízení. A také možnosti bootování.
Eco záložka slouží k nastavení úsporných funkcí nejen procesoru, ale i úspory desky. Například možnosti spínání fází.
MSI v mém pohledu s novým vzhledem UEFI zabodovalo a musím jej hodnotit kladně. Odezva je poměrně rychlá, občas docházelo ke krátkým prodlevám pouze při ukládání printscreenů nastavení. Po vzhledové stránce je skoro dokonalé a nechybí mu přehlednost. Trochu matoucí můžou být tři položky Eco / Standart / OC Genie II uprostřed obrazovky. Pokud nebudete nastaveni na Standart ikonku, se změnami nastavení v záložkách se moc nepohnete...