Koronakrize: Kam jsme se posunuli po roce?
PCTuning Článek

Koronakrize: Kam jsme se posunuli po roce?

Michal Rybka

Michal Rybka

11. 7. 2021 10:00 16

Seznam kapitol

1. Konce podniků 2. Domácí kancl 3. Na nákupy přes internet 4. Úprk z města 5. Umělci online

Opakované lockdowny vedly k pomalé, ale celkem jasně pozorovatelné změně společnosti. Týkají se spíše kancelářských prací, ale jsou docela zřetelné. Jde o trvalou změnu anebo se vše vrátí k normálu s koncem lockdownu?

Reklama
Reklama

Přechod obsahu do online je přirozený. Část umělců si během lockdownu stěžovala, někteří i hrozili a jeden pán popisoval kulturní impakt lockdownu, jako by právě shořelo Kartágo a absence živých koncertů nás strhla do temnoty barbarství. Jenomže kdyby nenaříkal a začal přesunovat svůj obsah online, nějaký smysl by to mělo: Nářky nevyřeší nic.

Jiní umělci se přizpůsobili – a úspěšně přešli do online prostředí. Za všechny bych jmenoval projekt sKORO NA mizině na kanálu Dobře vycpaný bobr, kde se podařilo croudfundingem vybrat na menší autorský seriál, kde hrají i docela známé tváře. A nejen to: Jak na konci seriálu říká herec Jiří Langmajer, poprvé měli možnost vytvořit to, co sami chtěli, aniž by jim do toho kecali investoři a producenti. 

Výsledkem je ostrý, hodně břitký satirický seriál, který by jinde asi neprošel, protože tam si ze sebe dělají srandu úplně všichni: Od Michala Suchánka přes Roberta Rosenberga až po scénáristu Petra Kolečka. Srandu si tam dělají z předražených herců, pitomých Pražáků, Ostraváků, co všechno sežerou a Brňáků, protože do Brna by přece nikdo dělat nešel. Je to kousavé a dobré a je vidět, že všichni měli opravdovou tvůrčí svobodu. Přitom nikdo nepřišel zkrátka, herci dostali zaplaceno a všechno je v pořádku.

A o tom by měl online svět být! Měl by nabízet prostor pro ty, kteří tvoří – a dovolit se vyplakat těm, kteří tvrdí, že takhle se to dělat nedá. Já si myslím, že se to dá. I za nejhoršího lockdownu jsme dělali Retro Nation: Stačí mikrofony, internet, dobré připojení a šikovný zvukař, který to zpracuje a sestříhá. Kdo chce, může si poslouchat podcasty o retro hrách a retro technologiích zdarma, kdo chce, může projekt podpořit a stát se patronem. 

Je to projekt, který vznikl ještě před příchodem moribundu, ale spolu s ním nezanikl, přizpůsobili jsme se. A v tom to je: Přizpůsobit se nové realitě a dát prostor těm, kteří chtějí tvořit, ideálně bez cenzury tak, aby mohli tvořit to, co opravdu chtějí tvořit. 

V novém světě se dá existovat: Pro někoho to je horší, pro někoho lepší, ale je pozorovatelně jiný. Z něčeho mám radost, z jiného zase ne – a přál bych si, aby se to navrátilo zpět do svých starých kolejí. Ale to se asi tento rok ještě nestane.

 

Předchozí
Další
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning