kvalitni-zaklad-podlozky-pro-gamery
Návody Článek Kvalitní základ: podložky pro gamery

Kvalitní základ: podložky pro gamery

Bury

Bury

18. 5. 2004 00:00 177

Hodně dlouho jsem si myslel, že není příliš důležité, jakou podložku pod myš používáte. Po vyzkoušení několika různých modelů a značek musím konstatovat, že tomu tak není. Dnes se zaměříme právě na čtveřici z široké plejády dnes nabízených typů herních podložek. Do našeho dnešního minitestu se sešly čtyři podložky od tří výrobců.

Reklama

Internetové stránky firmy steelpad dokazují, že jde o výrobce, který se primárně zaměřuje na hráče. Jejich internetové stránky nabízejí kromě podložek pod myšky také oblečení a doplňky. Do testu jsme měli možnost zařadit dva modely této firmy, model 3S a 4S. Pojďme se tedy podívat na první z nich.

Steelpad 3S

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

V zelené krabici najdeme podložku o rozměrech 250 mm x 235 mm s tloušťkou 2mm. Jak sami vidíte, je sama o sobě mírně zakulacena. Vyrobena je z hliníku, který je opatřen černým eloxem a logem steelpad 3S. Přiložena je také páska s teflony na kluzné plochy myši (mouse skatez).

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Podložka je vyrobena precizně, bez otřepů a je lehká. Je samozřejmě opatřena osmi protiskluzovými špunty. Nápad to není špatný, mělo by jich však být více - nevýhodou je prohýbání pokud jste člověkem s težší rukou. Velikost podložky může také některým hráčům nevyhovovat, pro mne však byla dostačující. Jde o podložku jednostrannou.

Steelpad 4S

Steelpad 4S je vyroben z broušené 2mm tlusté hliníkové leštěné desky o rozměrech 290x257mm. Jelikož je vyrobena z dobře tepelně vodivého kovu je na dotek chladivá, ale ne studená. Steelpad je ideální jak pro domácí použití u lidí, kteří dbají na estetický vzhled svého PC, tak pro profesionální progamingové hráče.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Balení obsahuje kromě samotné hliníkové desky také speciální protiskluzovou podložku,na kterou se deska umístí a zabrání se tak nežádoucímu pohybu, dále i tady naleznete teflonovou nálepku, která se lepí na myš pro plynulejší a snazší pohyb.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz


Gumová podložka spolu s páskou pro hladší chod myši.

Díky použití gumové podložky nedochází k jakémukoli prohýbání. Použití pásky na těchto podložkách je spíše nutností, pohyb myši je díky tvrdému povrchu poněkud tužší. Nutno podotknout, že jde o podložky určené pro špičkové myšky firmy Logitech řady MX a také Microsoft řady IE 3.0 a vyšší. Použití u levnějších optických myší se nedoporučuje.

S Logitechem MX510, vykazovaly podložky přesný a bezchybný pohyb a nebyl s nimi žádný problém, až na trošku rušivý zvuk při pohybu, který pěnová podložka neprodukuje.
S Logitechem BJ58 a BJ69 už byly znát určité problémy, kdy v některých situacích nebyla na pohyb myši žádná odezva kurzoru.

Mohu směle prohlásit, že Steelpad 4S a 3S lze doporučit pouze pro kuličkové myši a optiky vyšší třídy, s levnějšími optikami opravdu nevykazuje dobré výsledky. Další nevýhodou je i jemný rušivý zvuk při pohybu myši a trochu vyšší cena.

Na trhu je k mání také levnější plastikový model 4D, který lze pořídit za cenu okolo 620,- Kč bez DPH. Modely 3S a 4S Vás pak vyjdou na přibližně 940,- Kč, respektive 1180,- Kč bez DPH.

Black Icemat 2nd edition

Firma Icemat je na tom s nabídkou produtků stejně jako předchozí Steelpad, kromě podložek pod myš vyrábí i oblečení v klubových barvách a doplňky.

Nový nástupce legendární podložky Icemat a Icemat Black. Black Icemat 2 je určen pro hráče počítačových her, kteří požadují rychlost a hlavně přesnost a v neposlední řadě také velkou plochu podložky.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Podložka je zabalená v úhledné zelenobílé krabici a je chráněná dvěmi polystyrénovými výlisky, aby nedošlo k poškození během transportu. Balení také obsahuje teflonové samolepky pro lepší pohyb myši po podložce. Samotná podložka je vyrobená z matného skla se speciální povrchovou úpravou.Spodní strana skla je nastříkaná černou barvou a opatřena šesticí gumových nožek. Její rozměry jsou 250x300x6 mm.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Icemat je celkem těžká, takže perfektně sedí na stole a nemusíte se bát, že by se vám při nějaké urputné pařbě posouvala po stole. Tato podložka je určena jak pro normální kuličkové myšky, tak pro optické hlodavce.

Test proběhl se sestrami od  Logitechu MX500 a MX 510. Myšky na Icematu běhaly hladce a přesně. Přechod z klasicé textilky je opravdu znát – přesnost a preciznost zaměřování, rychlost otáčení a lehkost vedení ve hrách typu Couter-Strike – to jsou atributy, které dělají z profi-myší smrtící zbraně v rukou každého dobrého hráče.
Tuto podložku můžu vřele doporučit všem pařanům pro úchvatné herní vlastnosti i všem hospodyňkám v domácnosti pro její nádherný vzhled.

Asi jedinou věci kterou jde Icematu vytknout, je šustivý zvuk "pohybu po skle" který produkuje. Sice se trochu zmírní po nalepení teflonu, ale stále je tato podložka dost hlučná.

Testovaný model Black Icemat 2nd ed. lze dnes pořídit za 1150,- Kč bez DPH.

fUnc sUrface 1030

Podložku firmy fUnc indUstries zasvěcencům netřeba nijak představovat. Jde o podložku, která si získala srdce mnoha hráčů po celém světě a můžete je vidět u většiny špičkových hráčů. Čím to, že je tak skvělá?

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Podložku fUnc 1030 si domů donesete v elegantní plechové krabici s logem firmy fUnc ind. Podložka je vevnitř ještě navíc chráněna umělohmotným vyplňovacím materiálem. Vyrábí se v kombinaci oranžové a modré nebo pak v černé barvě.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Samotná podložka se skládá ze tří části. První z nich je protiskluzová gumová podložka.
Druhou zdaleka nejdůležitější částí je pak oboustranná plastová podložka o rozměrech 254 mm x 216mm a tloušťce 2mm přesně zapadající do gumového podkladu. Dvě strany podložky mají tu výhodu, že jsou různě drsné a tudíž si budete moci vybrat povrch, který Vám bude sedět nejvíce.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz
Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.czDrsnost jednotlivých povrchů je patrná i z fotografií

Osobně jsem používal na gamesy povrch hladší, na práci pak povrch drsnější. Tuto vlastnost považuji za velikou výhodu.

Dalším plusem pro fUnc je pak praktický plechový držák káblíku myši, který je možno umístit v šesti různých místech na gumové podložce.

Kvalitní základ: podložky pro gamery
i Zdroj: PCTuning.cz

Zabráníte díky tomu neustálému zachytávání kabelu myšky o rúzná zákoutí v okolí PC. Podložka sedí na stole úplně skvěle, také se s ní nedá absolutně hnout. Je určena jak pro kuličkové tak i optické myši vyšší třídy.

Samotné testy byly opět prováděny hlodavci řady MX (300, 500, 510), zkoušena byla i Microsoft IE 3.0, klasická kuličková Genius a optické myši A4 tech. Všechny na fUncce běhaly bez problémů.

Samotný gaming jde s touto podložkou velice dobře, takřka sám. Přesnost a lehkost pohybu je až zarážející. Kombinace myši řady MX a této podložky je tím nejlepším krokem, jak se stát obávaným soupeřem ve všech dnešních gamesách. Velikost je také v normě takže ať přemýšlím, jak přemýšlím nenapadá mně nic, co bych této podložce vytknul. Někomu se může zdát cena okolo 1050,- Kč bez DPH vysoká, v porovnání s výše testovanými kousky je však druhá nejnižší.

Testování podložek se účastnilo několik osob pro co nejobjektivnější názor na ně! 

Závěr

Podložky zůčastněné dnešního testu patří mezi to lepší co dnes trh nabízí. Podložky Steelpad 3S a 4S patří také mezi solidní podvozek pro Vaši myš a jistě si najdou řady spokojených uživatelů.
Lepší volbou se zdá být podložka Icemat a vítězem testu se jednoznačně stává podložka fUnc sUrface 1030 jak pro výkon tak i přijatelnou cenu.
Pokud máte před případnou koupí možnost si podložky vyzkoušet, vřele to doporučujeme především kvůli kompatibilitě s Vaší myší a celkovém dojmu z podložky.

Za zapůjčení podložek Steelpad a Icemat děkujeme firmě TNtrade.

Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama