LianLi "TestBench series" - řešení pro overclockery 1/2 | Kapitola 3
Seznam kapitol
LianLi, bench-testing a overclocking, to budou asi tři nejvíce skloňovaná slova pro tento dvoudílný článek. Ten se totiž bude zabývat jednou speciální sérií skříní od společnosti LianLi, která je připravena na míru všem zákazníkům, jejíchž prioritou není tichý chod PC nebo hromada světýlek, ale především maximální přetaktování a výkon.
Tím se však nevyhnutelně blížíme k asi nejzajímavější části skříně a tou je strop. Zde bude asi nejdříve každému velmi divný onen otvor ve stropě, který je navíc osazen jakýmsi rámem připomínajícím pozici pro pevný disk. A on ho nejenom připomíná, ale dokonce jím je. 3,5“ disk je totiž v tomto případě uchycen přímo pod základní deskou a je k němu možný přístup přímo z vrchní části, pokud ho však nemáme přikrytý základní deskou. S trochou šikovnosti však samozřejmě disk můžeme demontovat i skrz zadní záslepku.
Pozice pro 3,5" disk - krásně otevřená.
V případě čtveřice distančních šroubků pravděpodobně nemusím vysvětlovat jejich funkci. Samozřejmě slouží k uchycení ITX desky, kterou budete chtít podrobit maximální zátěži. V příslušenství najdete navíc ještě speciální šrouby, které jsou připraveny právě pro toto umístění.
Speciální šrouby pro ruční utahování - najdete je v příslušenství u každé, z dnes testovaných case..
Mají totiž prodlouženou hlavu s hrubým lemováním, aby je bylo možné utahovat a povolovat pouze rukou, takže pro výměnu základní desky nebude třeba žádného nářadí.
Distanční sloupky poslouží i v případě, že budete chtít osadit skříň větší základní deskou, tedy buď microATX nebo fullATX. K tomuto účelu totiž LianLi nabízí volitelně rozšiřující motherboard-tray, který toto umožní. Ten je možné koupit ve stejné barvě jako case, nicméně pořád se jedná o příslušenství, které není součástí standardní výbavy.
Volitelné tray pro podporu microATX a fullATX desek.
Navíc v tuto chvíli ještě není nabízen žádným z dostupných obchodů, takže na jeho nákup si budete muset ještě chvilku počkat. Pro ukázku přikládám fotografii, jak vypadá Q-06 s osazeným fullATX panelem.
Nějak mi to ale k sobě neladí...:(
Tím jsem navíc nakousl, že je možné tuto case pořídit v různých odstínech. Bohužel jich není tolik, jako v případě modelu Q-07, ale i ty tři odstíny budou určitě stačit. Všechny tři zde vidíte na obrázcích, takže snad nemusím vysvětlovat, že se jedná o černý, stříbrný a červený elox, kdy právě červená verze vás vyjde nejdráže, jelikož si prodejci na tomto typu přidávají řádově asi 200-250,-Kč. Asi kvůli exkluzivitě nebo spíše atraktivitě odstínu.
Je libo barvičky? Není problém...
Než ale uteču od horní části skříně, tak musím ještě vysvětlit zvláštní perforaci, které jste si možná všimli v jednom z rohů. Ta je určena pro montáž dodatečného uchycení karet, které můžete, ale také nemusíte využít. Je však součástí balení, takže se nemusíte být, že by bylo třeba ještě něco dokupovat. Jedná se opět o standardizaci ITX platformy, takže maximálně dvě karty a záslepky jsou totožné s jinými case od tohoto výrobce. Tím se asi exteriér uzavírá.
Ani uchycení rozšiřující karty není problém.
Nesmím však zapomenout ani na interiér, jehož popis však tentokráte nebude tak rozsáhlý, jako u standardní skříně. Přeci jen – v Q-06 toho uvnitř zase tolik nenajdeme. 70% prostoru zde totiž zabere napájecí zdroj, jemuž jsou na podlaze uzpůsobeny dvě ližiny s pogumováním, aby se na case nepřenášely vibrace. Díky nim je navíc celá konstrukce o poznání pevnější.
Pozice pro zdroj je pogumovaná kvůli přenosu vibrací.
Nad zdrojem je pak umístěn hliníkový držák optické mechaniky, který v případě potřeby můžete využít i pro jiné zařízení nebo i disk s redukcí. A pokud někdo čeká ještě další informace, tak bohužel, ale tímto výčet interiérových prvků končí. Kabeláž asi příliš zajímavá není, takže se pomalu dostáváme k závěru.
Uvnitř ale příliš místa nehledejte - využit je každý kousek.
Zhodnocení
Pokud bych měl tuto case zhodnotit, tak budu asi pravděpodobně spíše kritičtější. Moc se mi totiž nelíbí tato koncepce malé krabičky, na kterou posadíte velký tray pro základní desku. Ano, je pravda, že primárně je deska určena pro ITX desky, ale který overclocker pracuje s ITX? Většina z nich chce alespoň microATX a za tuto podporu již musíte nejenom připlácet, ale navíc ještě oželet hlavní výhodu této skříně a to je její elegance.
Na druhou stranu se jedná o malý kvádr, který dokáže schovat všechny potřebné komponenty a vy máte k dispozici už jen volný prostor a kabeláž, takže to je to, co od bench-test skříně asi očekáváte. Proto bych hodnocení nechal na každém individuálně a věřím, že se najdou zákazníci, kteří toto řešení ocení a vystačí si bez volitelného tray. Navíc LianLi Q-06 za cenu kolem 1500,-Kč nabízí velice kvalitní zpracování a dostatečný prostor pro efektivní práci na hledání maxima vašeho hardware.
Ale nebojte se, samozřejmě ještě nejsme na konci celého dnešního článku. Ještě tu dnes máme jeden kousek a ten bude možná ještě o kousek zajímavější. Přichází číslo 7, tedy spíše T7!