PCTuning Článek

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

jiri-vasek
Jiří Vašek
1. 3. 2010 02:00 97 Sdílej:

Seznam kapitol

1. Minulost... ach ta minulost! 2. Windows 7 - instalace a ovladače zařízení 3. Windows 7 - aktualizace a zabezpečení 4. Windows 7 - služby a tweaking operačního systému 5. Windows 7 - úpravy vzhledu 6. Windows 7 - donastavení... a co vlastně dál?

Aktuální Windows berou počítače uživatelů doslova ztečí, a je zcela na místě se podívat na tradiční maraton ladění, ořezávání, optimalizace, zabezpečení, aktualizace a oservicepackování, hledání té správné ladící a čistící utility. Prostě je třeba čerstvě naladěný systém promazat. A nebo je to tentokrát trochu jinak?

Reklama
Reklama

Mnoho uživatelů Windows 7 bylo nepříjemně překvapeno novým přepracovaným panelem úloh - panel Rychlé spuštění prostě zmizel, a z Hlavního panelu se stalo cosi multifunkčního s víceúčelovými ikonami, které slouží jako spouštěč, i jako indikátor spuštěné aplikace nebo prostě otevřeného okna. Okamžitě se proto vyrojily hejna tunerů, snažících se více či méně úspěšně nabourat do systému, a vrátit mu starou podobu.

A modří už vědí co bude následovat - toto samozřejmě vřele nedoporučuji. Takovéto hacky samozřejmě znamenají zásah do systému, a to poměrně brutální. Ano, zvyk je železná košile, ale myslím že koupit Windows 7, a pak jej začít takto prznit, je postavené na hlavu. Pokud nutně chcete imitaci panelu Rychlého spuštění, dobře, ale lze to udělat i tak, abyste neohrozili stabilitu systému; na internetu je možné najít několik způsobů, vesměs spočívajících ve vytvoření nového panelu ikon, který se umístí někam vedle tlačítka Windows (dříve Start, určitě si rozumíme), přičemž tyto ikony fungují jako zástupci, a otevřené programy se pak objeví jako ikony na (prázdném) Hlavním panelu. Inu, proč ne, pokud to někomu tak vyhovuje, ta možnost tady prostě je.

Když už jsme u ladění spodního panelu, Microsoft ve výchozím nastavení schoval popisky otevřených oken - což vadí i mně :) Ovšem přes kontextové menu je náprava otázkou tří kliků myši, přece jen mi více vyhovuje, vidět popisky oken pěkně před sebou. Uživatelé jsou ovšem různí, a někomu zase systém "vše v ikoně a žádné otravné popisky" prostě vyhovuje. Zde je jen na vás, jak si panel (ne)přizpůsobíte.


Nastavení ikon v systray je konečně uživatelsky přívětivé

Také management ikon v "oznamovací oblasti" (prostě system tray) je zvládnutý dobře, a je už jen na vás, zda všechny ikony skryjete, všechny zobrazíte, nebo to nastavíte podle svého.

Kapitola sama pro sebe pak je Nabídka Start. Tradiční vzhled z Windows 95 vydržel až do Windows 2000, následující Windows XP a Windows Vista již přinesly novou nabídku s bohatším menu, kromě programů obsahujícím i všemožné systémové odkazy a podnabídky. Z mě nepochopitelného důvodu velká část uživatelů (možná dokonce většina) preferuje staré jednoduché zobrazení ve stylu Windows 95 - což je docela záhada, protože to vlastně žádné výhody nemá. Tak jako tak, Windows XP a Vista pořád umožňují přepnout celé menu do starého W95-like kabátku (jakkoli to ve Vistě působí zoufale archaicky).


Classic skin ve Windows 7

Ve Windows 7 možnost "klasické nabídky Start" už není. Nehledejte ji, systém ji prostě neobsahuje, nejde nijak zapnout, žádným skrytým nastavením ani příkazem. Je možná trochu tvrdé říci - "zvykejte si, prostě to tak je" - ale... prostě to tak je. Samozřejmě se již na internetu objevily řešení třetích stran (například Classic Shell), nahrazující tuto nabídku zase něčím podobným Windows 95, ale stejně jako v případě modifikací Hlavního panelu, je toto zásadní a drsný zásah do systému, který určitě nedoporučuji. Ano, menu rozbalující se v rámci nové nabídky Start je trošku krkolomné, ale určitě nesrovnatelně lepší než vyjížděcí nabídky přes celý monitor, jako to bylo před Windows Vista. Troufám si tvrdit, že tato nabídka s programy je pro většinu uživatelů stejně zbytečná; často používané programy mohou být na ploše nebo připíchnuté k Hlavnímu panelu, a ruku na srdce - těch pár kliků při výjimečně používaných programech z nabídky Start už nikoho nezabije.


Vážně chcete, aby vaše Windows 7 vypadaly takhle?

Nakonec se ještě zastavím u optimalizace grafického rozhraní jako takového. Windows 7 samozřejmě nabízí kromě standardního Aero Glass také obyčejné základní rozhraní, a nakonec i klasický vzhled ala Windows 98/2000. Samozřejmě je pouze na uživateli, které z nich si zvolí, ale mně Windows 7 se skinem Windows 98 přijdou jako luxusní mercedes obalený kitem a plastovým tuningem určeným pro Škodu 120 - jedním slovem archaismus, to můžeme rovnou pracovat v Nouzovém režimu. Pokud si jej dovedete odůvodnit, přirozeně máte možnost jej využít.

Co však rozhodně nedoporučím, jsou utility třetích stran pro skinování Windows. Svého času byly ohromně populární aplikace typu WindowBlinds, StyleXP nebo Longhorn Transformation Pack - pokud někdo neměl/nechtěl Windows Vista nebo 7, mohl si nainstalovat alespoň náhražku. Stejně jako úpravy nabídky Start se ovšem jedná o nestandardní zásah do systému, aplikace tohoto ražení totiž vždy fungují na principu systémového ovladače nebo služby, obvykle jsou placené (což v našich končinách jejich uživatele typicky vede k crackování, a počítač plný trojanů pak připomíná úchvatnou virovou zoo), o obligátním patchování knihovny uxtheme.dll radši ani nemluvě. Uživatel takto profesionálně "ošetřeného" systému pak končí na fórech, nebo ještě lépe v nemoderovaných anonymních diskusích na více nebo méně odborných magazínech, kde si s podobně postiženými notuje, jak to ten Microsoft zase nezvládl a v linuxu by se to prý nikdy nemohlo stát. Ach jo...

Co se týče úprav vzhledu systému, platí totéž co jsem napsal v minulé kapitole; pokud z nějakého důvodu potřebujete upravit vzhled, do jisté míry to jde, ale skinovacím utilitám třetích stran se raději vyhněte, nestojí za to.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning