Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme
Článek Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme

Jiří Vašek

Jiří Vašek

1. 3. 2010 03:00 97

Seznam kapitol

1. Minulost... ach ta minulost! 2. Windows 7 - instalace a ovladače zařízení 3. Windows 7 - aktualizace a zabezpečení 4. Windows 7 - služby a tweaking operačního systému 5. Windows 7 - úpravy vzhledu 6. Windows 7 - donastavení... a co vlastně dál?

Aktuální Windows berou počítače uživatelů doslova ztečí, a je zcela na místě se podívat na tradiční maraton ladění, ořezávání, optimalizace, zabezpečení, aktualizace a oservicepackování, hledání té správné ladící a čistící utility. Prostě je třeba čerstvě naladěný systém promazat. A nebo je to tentokrát trochu jinak?

Reklama
Reklama

Přes veškeré snahy Microsoftu o modernizaci softwarového vybavení současných desktopů (a přirozeně také o výdělek - ale o tom tento článek není) je situace už léta stejná; s převahou pořád ještě kralují téměř 9 let staré Windows XP (cca 70% trhu). Obvyklým historickým rozborem vás dnes zatěžovat nebudu, zmiňuju tento systém pouze z jednoho důvodu. Z dnešního hlediska se totiž jedná o "legacy" systém, který v podstatě vznikl multimediálně-uživatelskou nástavbou na spíše pracovní Windows 2000, a táhly si s sebou těžkou kouli na noze v podobě nespočtu zděděných vlastností.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme


Poznáte, o kterou verzi Windows jde?

Některé součásti systému pamatují ještě éru před Windows 2000 - stačí se podívat na systémové ikony, některé základní systémové aplikace (Poznámkový blok, Malování atd.) - to vše je v nezměněné podobě už od... odkdy vlastně? Matně si pamatuji, že nějakou vizuální změnu jsme zažili naposledy ve Windows 98 (pamatujete na tu grafickou změnu v podobě vícebitových ikon?), ale v podstatě to bylo pořád to samé, mírně vylepšené Windows 95. Chyb zděděných z minulosti bylo víc, trpělo hlavně uživatelské rozhraní plné starých bugů - systém zapomínal velikost oken, poslední použité složky, zlobila cache ikon, a tak bychom mohli pokračovat.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme


Tak to sedí :)

Znatelný škrt měly znamenat Windows Vista, ale jak to nakonec dopadlo, víme všichni. Nadějný systém pohřbila podle všeho hlavně mizerná optimalizace. I tak se ovšem jednalo o nesrovnatelně modernější systém než starší Windows - velká část systému byla prostě nově napsaná, ačkoli část aplikací byla pořád "zděděná". Toto velice silně omezilo nutnost všelijak systém upravovat, tweakovat a opravovat, aby to celé vůbec drželo pohromadě. Windows Vista jsou nepochybně velmi komplexním a kompaktním systémem, na vyšší úrovni než starší verze Windows.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme


Uživatelé Windows Vista možná důvěrně znají - i když problém nebyl vždy v systému...

Menší nutnost tweakingu ovšem neznamenala automaticky výhru - místo snahy o stabilní a fungující systém jsme se prostě zaměřili na optimalizaci výkonu, který u Windows Vista připomínal kulhavého koně po lobotomii, na rozdíl od avizovaného a reklamou mohutně propagovaného závodního hřebce. Nijak pozitivně nepomohl ani výkon počítačů v době uvedení Windows Vista. Náročnost nového systému byla znatelně vyšší než u Windows XP, počítače stačily jen tak tak, a hlavně cena operační paměti ne a ne klesnout.

Máte Windows 7? Ladíme, štelujeme a optimalizujeme


Windows XP z dnešního pohledu - moc přehnané to není...

Co to ve výsledku znamenalo? Místo skutečného používání systému se uživatelé zase zaměřili na zápas s ním, a to je prostě špatně - takovýto systém prostě nemůže být ani oblíbený, ani uživatelsky přívětivý. Ambice toto vše změnit si položily Windows 7, a myslím že mohu rovnou říct, že se zadařilo snad vše co mohlo. Jistě, jako každý software, tím spíš tak komplexní jako právě operační systém, i Windows 7 zdaleka nejsou dokonalé. Ale zdá se, že těchto chyb je řádově méně než kdykoli dříve - v podstatě jde o bugy a bezpečnostní díry, které má každý software a budou s největší pravděpodobností brzo opraveny aktualizacemi - a uživatel se skutečně může více zaměřit na samotné používání systému, než jeho neustálé údržbě a upravování. Jsme tedy svědky nové éry v (ne)ladění operačního systému?

Místo obvyklého výpisu tipů a triků se podívejme obecně na nastavení a údržbu Windows 7, instalací počínaje.

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře naleznete na konci poslední kapitoly.

Reklama
Reklama

Byl detekován AdBlock

PCTuning je komunitní web, jehož hlavním příjmem je reklama. Zvažte prosím vypnutí AdBlocku, ať můžeme všem čtenářům i nadále přinášet kvalitní herní zpravodajství, články a videa.

Děkujeme!

Váš tým PCTuning