MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru
i Zdroj: PCTuning.cz
Hardware Článek MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru

MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru | Kapitola 13

Z. Obermaier

Z. Obermaier

19. 7. 2011 03:00 9

Seznam kapitol

1. Co přináší 2. Testovací sestava 3. Představení 4. Vlastnosti 5. Specifikace a software 6. Bližší pohled 7. Detaily desky, čipy
8. Napájení desky (popis) 9. Napájení desky (praxe) 10. MSI 990FXA-GD80 - BIOS 11. Přetaktování není... 12. Měření výkonu rozhraní 13. Hodnocení desky

Vlnu recenzí základních desek s čipsetem AMD 990FX zakončíme produktem od třetího největšího výrobce desek MSI. Její hlavní předností je zejména cena okolo 4000 Kč, za které nabízí opravdu solidní základ pro počítač s procesorem AMD FX. Ukážeme si, jak si deska stojí výbavou, taktováním a zpracováním vůči konkurenci.

Reklama
MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru
i Zdroj: PCTuning.cz

Zpracování a výbava

Co se týče zpracování, jde o tradičně bravurně zvládnutou desku. Kvalitní součástky a solidní napájecí obvody, jež ukázaly své kvality i pod osciloskopem. Také výbava porty je hodně slušná, moderní rozhraní jistě potěší každého. Jak už jsem ale řekl, dávný problém MSI desek se nevyhnul ani této. Kvalitní hardwarový design sráží na kolena nedoladěný BIOS s nefunkčním softwarem. Tohle se u desek vyšší třídy stát nesmí. Pokud si nejsem jist, uvedu desku až později s plnou funkcionalitou. Tohle jsou právě detaily, jež mnoho kupujících stále od této značky odrazuje. Tahle deska zde není pro Phenomy, jež jsou pasé. Je tu pro AMD FX a zde je stále hodně co dohánět. Konkurence je mnohem dále. Výkonem je deska srovnatelná plně s konkurencí, také OC Genie si najde své zákazníky. U mě, nadšence ale deska zatím neuspěla, snad časem, až se podaří odladit nefunkční záležitosti.

Přetaktování

Jak už víte ze samostatné kapitoly, dnes se žádné taktování nekonalo. Skončit u přetaktování sběrnice na 240 až 250 MHz je velká bída a nestojí ani za publikaci. Uvidíme jak si deska povede s dalšími BIOSy, doufám, že to bude lepší a srovnatelné s konkurencí. Deska má potenciál v kvalitním napájení, vysokých napětích a dobrém chlazení. Byla by škoda ji ponechat i do budoucna v současném, neutěšeném stavu.

Osobní názor

Jak už jsem popsal výše. Výkon procesoru AMD FX je stejný jako na jiných deskách, Turbo funguje a úsporné funkce také. Zklamání bylo jednoznačně přetaktování a nefunkční software. Jsem přesvědčen, že výrobce tyto problémy již brzy napraví a v čas uvedení AMD FX na trh bude vše fungovat příkladně. Výrobce na to má ještě téměř dva měsíce. Pokud se opravdu podaří všechny problémy vyřešit, půjde o jednu z nejzajímavějších alternativ pro nové CPU od AMD. Za svou cenu kolem 4000 Kč totiž deska nabídne opravdu hodně a v mnoha směrech i více než konkurence. Zde ale připomínám, že jde primárně o desku střední třídy, kde se kvůli ceně muselo udát více kompromisů. Po odladění ale půjde o hodně solidní základ.

Výhody a nevýhody

MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru
i Zdroj: PCTuning.cz

MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení desky děkujeme MSI Czech republic

MSI 990FX-GD80 – dostupná deska pro fandy Bulldozeru
i Zdroj: PCTuning.cz

Za půjčení osciloskopu děkujeme ETC Slovenská republika

Předchozí
Další
Reklama
Reklama

Komentáře

Nejsi přihlášený(á)

Pro psaní a hodnocení komentářů se prosím přihlas ke svému účtu nebo si jej vytvoř.

Rychlé přihlášení přes:

Google Seznam
Reklama
Reklama